تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در آلمان

تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در آلمان

آلمان یکی از بهترین کشورهای خارجی برای تحصیل به شمار می‌آید. تحصیل در این کشور در تمامی مقاطع تحصیلی لیسانس، فوق لیسانس و دکتری به زبان آلمانی رایگان است. سالانه افراد زیادی برای تحصیل در رشته‌های مختلف نظیر پزشکی و مهندسی به این کشور مهاجرت می‌کنند تا از ویژگی‌ها و امکانات تحصیلی که آلمان در اختیار دانشجویانش قرار می‌دهد، استفاده کنند. گرفتن پذیرش از دانشگاه‌های آلمان مستلزم تهیه یکسری مدارک اولیه است که در ادامه آن‌ها را برای شما عزیزان شرح خواهیم داد. برای تحصیل کارشناسی ارشد در آلمان متقاضیان باید در ابتدا از دانشگاه مورد نظرشان پذیرش گرفته و پس از آن مدارکشان را سفارت آلمان ارائه دهند. پس از طی این پروسه ویزای تحصیلی کشور آلمان برای متقاضی صادر می‌شود که از طریق آن می‌توانند به کشور آلمان وارد شوند.

شرایط تحصیل در آلمان در مقطع کارشناسی ارشد

آلمان یکی از زیباترین کشورهای اروپایی با موقعیت‌های شغلی بسیار زیاد و عالی است که افراد زیادی به دنبال اخذ اقامت این کشور هستند. یکی از راه‌های اخذ اقامت این کشور تحصیل در آلمان می‌باشد که هزینه خیلی کمی را برای متقاضی به همراه دارد؛ چرا که تحصیل در کشور آلمان به زبان این کشور کاملاً رایگان است.

از ما مشاوره رایگان دریافت کنید!

با ما در ارتباط باشید و سوالات، ابهامات و نگرانی های خود را از طریق راه های ارتباط زیر با ما در میان بگذارید. از طریق شماره تماس زیر میتوانید با مشاورین ما گفتگو کنید.

درخواست فوری مشاوره

  نام و نام خانوادگی


  شماره تماس

  vakil-mohajerat-be-turkey

  وکیل مهاجرت به آلمان

  به طور کلی برای انجام هر کاری بهتر است به متخصص آن مراجعه کرد، مهاجرت به آلمان نیز از این قاعده مستثنی نیست.

  متقاضیان بایستی از دانشگاه مورد نظرشان پذیرش بگیرند تا بتوانند در کشور آلمان به تحصیلاتشان ادامه دهند. بسیاری از دانشگاه‌های کشور آلمان در رتبه‌های بالای جهانی قرار دارند که نشان دهنده کیفیت بالای آموزشی دانشگاه‌های این کشور است. شرایط اپلای برای کارشناسی ارشد آلمان بستگی به دانشگاهی دارد که از آن پذیرش گرفته باشید؛ اما به طور کلی شرایط اپلای برای کارشناسی ارشد آلمان عبارت است از:

  شرایط اپلای برای کارشناسی ارشد آلمان
  داشتن مدرک معتبر کارشناسیمدرک زبان آلمانی(برای دانشگاه‌های دولتی)
  مدرک زبان انگلیسی(دانشگاه‌های دولتی و خصوصی)ریز نمرات و سوابق تحصیلی
  آزمون ورودی(برخی از دانشگاه‌ها)قبولی در آزمون IMAT(برای رشته‌های پزشکی)
  پرداخت هزینه ثبت نام(50 یورو)

  وکیل مهاجرت تحصیلی آلمان کافه مهاجرت

  تحصیل کارشناسی ارشد در آلمان برای آن دسته از کسانی که قصد ادامه تحصیل در کشورهای خارجی را دارند بسیار مناسب است. شما می توانید از وکیل تحصیل در آلمان بهره مند شده و فرایند اخذ ویزای تحصیلی را تسهیل نمایید. موسسه کافه مهاجرت با در اختیار داشتن مشاوران و وکلای حقوقی کارآمد و حرفه‌ای می‌تواند شما را در رسیدن به ویزای کشور آلمان و اخذ پذیرش از دانشگاه‌های این کشور در مقطع کارشناسی ارشد، یک قدم نزدیک‌تر کند. 

  طول دوره کارشناسی ارشد آلمان

  افرادی که قصد مهاجرت به آلمان و تحصیل در این کشور را دارند باید بدانند که دوره تحصیل ارشد در این کشور 2 ساله است که در این مدت زمان دانشجویان باید نزدیک به 120 واحد درسی بگذرانند. 90 واحد مختص به دروس و 30 واحد باقیمانده آن مختص پروژه کارشناسی ارشد است. اگر دانشجو دارای مدرک زبان آلمانی باشد نیازی به پرداخت شهریه ندارد؛ چرا که تحصیل به زبان آلمانی در این کشور رایگان است.

  مراحل مهاجرت در کافه مهاجرت

  درخواست مشاوره

  برای دریافت مهاجرت باید با شعب ما تماس گرفته یا فرم پر کنید.

  برگزاری جلسه مشاوره

  برای شما جلساتی برگزار خواهد شد و از شما اطلاعلاتی گرفته میشود.

  عقد قرارداد

  مسیرها و توضیحات لازم به شما داده میشود و سپس قرار دادی برای انجام کارها ثبت میشود.

  اخذ اقامت

  درخواست ها ارسال میشود و نتیجه به شما اعلام میگردد

  زمان شروع ترم‌های تحصیلی کارشناسی ارشد آلمان

  زمان شروع ترم‌های تحصیلی هر یک از دانشگاه‌های آلمان متفاوت است؛ اما به طور کلی شروع یا آغاز هر ترم تحصیلی در ماه‌های سپتامبر(شهریور) و ژانویه(دی) است. متقاضیان می‌توانند با مراجعه به وبسایت‌های هر دانشگاه از زمان شروع تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در المان و شرایط آن دانشگاه با خبر شوید.

  شرایط بورسیه تحصیلی آلمان در مقطع کارشناسی ارشد

  کشور آلمان به متقاضیان تحصیل در مقطع ارشد بورسیه‌های تحصیلی اختصاص داده است که هزینه‌های تحصیلی آن‌ها را تا خد قابل قبولی کاهش می‌دهد. در جدول زیر لیستی از بورسیه‌های تحصیلی آلمان قرار گرفته است که می‌توانید آن‌ها را مشاهده نمایید.

  بورسیهمقدار بورسیه تحصیلی
  بورسیه کمک آموزشی فدرال آلمان861 یورو
  بورسیه تحصیلی Deutschland Stipendium150 یورو
  بورسیه تحصیلی Stipendium Plus
  بورسیه تحصیلی اراسموس(Erasmus)
  بورسیه تحصیلی DAAD
  بورسیه کنراد آدناور آلمان861 تا 1200 یورو
   بورسیه تحصیلی هاینریش بل آلمان752 یورو + 300 یورو برای دانشجویان فارغ التحصیل در آلمان، 861 یورو + کمک هزینه‌های فردی برای اتباع خارجی

  بورسیه‌های تحصیلی نام برده همگی تحت شرایط خاصی به دانشجویان ارشد تعلق می‌گیرد. بورسیه فول فاند ارشد آلمان نیز تمامی هزینه‌های تحصیلی از جمله هزینه‌های تحصیل،زندگی، مسکن و غیره را در بر می‌گیرد. برای آشنایی بیشتر با این بورسیه‌های تحصیلی با مشاوران موسسه ما در تماس باشید.

  بورسیه کمک آموزشی فدرال آلمان

  دولت آلمان وام‌هایی در قالب کمک‌های مالی به دانشجویان خود اعطا می‌کند که دانشجویان با دریافت این بورسیه می‌توانند هزینه‌های تحصیلیشان را تا حد زیادی کاهش دهند. این بورسیه در دو قسمت به دانشجو داده می‌شود؛ نصف بورسیه به صورت وام بدون بهره و نصف دیگر آن به صورت بورسیه تحصیلی است. برای این که بتوانید از این بورسیه استفاده کنید باید شهروند کشور آلمان باشید تا بتوانید از این بورسیه تحصیلی استفاده کنید.

  بورسیه تحصیلی Deutschland Stipendium

  این بورسیه برخلاف بورسیه قبل به همه دانشجویان با هر ملیتی تعلق می‌گیرد. این بورسیه متشکل از دو بورسیه  150 یورویی است که 150 یورو اول را دولت آلمان پرداخت می‌کند و 150 یوروی دیگر را دانشگاه به دانشجو پرداخت می‌کند. در برخی از موارد این بورسیه تحصیلی امکان ادغام شدن با بورسیه تحصیلی فدرال آلمان را دارد.

  بورسیه تحصیلی اراسموس(Erasmus)

  بورسیه تحصیلی اراسموس مناسب آن دسته از دانشجویانی است که در حال تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد هستند و قصد به اتمام رساندن دوره کارشناسی ارشدشان را در خاک آلمان دارد. این افراد می‌توانند تحصیلاتشان را در آلمان ادامه دهند و در کنار آن از بورسیه تحصیلی اراسموس نیز استفاده کنند. کمیسیون مالی اروپا به این دانشجویان کمک هزینه‌های اعطا می‌کند تا هزینه‌هایشان در مدت زمان اقامت در آلمان کاهش یابد. بورسیه اراسموس توسط موسسه‌های مختلف کشور آلمان برای دوره‌های کوتاه مدت تحصیلی در این کشور برای دانشجویان بین المللی در نظر گرفته شده است.

  بورسیه تحصیلی DAAD

  DAAD یکی از بزرگترین سازمان‌های ارائه دهنده بورسیه تحصیلی است که در بسیاری از کشورهای دنیا شعبه دارد. این سازمان به دانشجویان مقطع ارشد کشور آلمان بورسیه تحصیلی را تحت شرایط خاصی اعطا می‌کند.

  بورسیه کنراد آدناور آلمان

  از دیگر سازمان‌هایی که در کشور آلمان به دانشجویان بین‌المللی بورسیه تحصیلی اعطا می‌کند، بنیاد کنراد آدناور آلمان است. این سازمان به اشخاصی که دارای مدرک لیسانس می‌باشند و قصد ادامه تحصیل در مقاطع دکتری یا فوق لیسانس می‌باشد، بورسیه تحصیلی می‌دهد. این سازمان دانشجویانی را که توانایی خوبی در انجام کارها(فنی باشند یا تجربه کار عملی داشته باشند) داشته باشند و به مسائل روز نظیر تحولات سیاسی و اجتماعی علاقه مند باشند، تحت پوشش خود قرار می‌دهد. از دیگر شرایط تعلق گرفتن این بورسیه به دانشجویان است که دوره تحصیلی آن‌ها حداقل 2 سال باشد.

  بورسیه تحصیلی هاینریش بل آلمان

  بنیاد یا سازمان بورسیه تحصیلی هاینریش بل آلمان سالانه به تعدادی از دانشجویان(1200) در سه مقطع اکادمیک(لیسانس، فوق لیسانس و دکتری) بورسیه تحصیلی می‌دهد. این بورسیه تحصیلی شامل حال افرادی می‌شود که نمرات عالی را در کارنامه تحصیلی خود درج کرده باشد و سابقه تحصیلی خوبی داشته باشند. از دیگر شروط دریافت بورسیه تحصیلی هاینریش بل آلمان، تسلط داشتن به زبان آلمانی است. دانشجویانی که در یکی از دانشگاه‌های علمی کاربردی، هنر و یا دولتی مشغول به تحصیل باشند، می‌توانند این بورسیه را دریافت کنند.

  چرا کافه مهاجرت؟

  دارای وکلای مجرب

  10 سال سابقه درخشان

  9000 پذیرش تحصیلی

  درخواست مشاوره

  فرآیند پذیرش دوره کارشناسی ارشد در آلمان

  گرفتن پذیرش از دانشگاه‌های آلمان مراحل و شرایط مختلفی دارد که در این بخش آن‌ها را به شما توضیح خواهیم داد. همانطور که می‌دانید آلمان دارای دانشگاه‌های معتبری است که از نظر کیفیت آموزشی در بالاترین رنکینگ‌ها قرار دارند. این دانشگاه‌ها در پذیرش دانشجو کمی سخت‌گیرانه عمل می‌کنند؛ چرا که کیفیت تحصیلات تکمیلی برایشان در اولویت قرار دارد. در حال حاضر نزدیک به 250 هزار دانشجوی خارجی در دانشگاه‌های این کشور در رشته‌های متخلف در حال تحصیل هست. دانشجویان برای گرفتن پذیرش از دانشگاه‌های آلمان در مقطع کارشناسی ارشد باید مراحل زیر را انجام دهند.

  مشخص کردن رشته مورد علاقه‌شانپیدا کردن دانشگاه
  ارسال درخواست پذیرش به دانشگاه مربوطهتا قبل از اتمام ددلاین مدارکشان را به دست دانشگاه برسانند.
  دانشجو می‌تواند در این حین به چند دانشگاه درخواست پذیرش ارسال کند
  پرداخت هزینه پذیرش دانشگاه(معمولاً 50 یورو است)پرداخت هزینه استفاده از خدمات یونی-اسیست

  با طی کردن این مراحل و ارسال مدارکتان به دانشگاه مورد نظرتان می‌توانید از دانشگاه آلمان در مقطع کارشناسی ارشد پذیرش دریافت کنید. دانشجو باید مدارک پیش نیاز برای تحصیل ارشد در آلمان را داشته باشند. پیشنیاز و شرایط ثبت نام در مقطع ارشد دانشگاه‌های المان عبارت است از:

  داشتم مدرک لیسانس معتبرداشتن مدرک زبان آلمانی یا انگلیسی
  بررسی درگاه صلاحیت(برای متقاضیانی که از طریق یونی اسیست اقدام به ثبت نام کرده‌اند)
  ارائه سابقه تحصیلی(برخی از دانشگاه‌ها)انجام مصاحبه
  قبولی در آزمون ورودی دانشگاه

  کشور آلمان نه تنها دارای دانشگاه ها و کالج های برتر و جهانی بلکه دارای مدارس و دبیرستان های مطرح نیز می باشد

  تحصیل دکتری در آلمان همواره به عنوان یک گزینه جذاب برای دانشجویان بین المللی محسوب می شود.

  آلمان یکی از بهترین کشورهای خارجی برای تحصیل به شمار می‌آید. تحصیل در این کشور در تمامی مقاطع تحصیلی لیسانس، فوق لیسانس و دکتری به زبان آلمانی رایگان است. 

  موسسه های آموزش عالی و دانشگاه های ترکیه، تحصیلات عالی را در سطح جهانی در مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا به دانشجویان بین المللی و بومی ارائه می دهند.

  شاید بسیاری از والدین به دنبال این باشند که فرزندان خود را برای تحصیل در مدارس آلمان به این کشور بفرستند. موسسه کافه مهاجرت در این زمینه نیز می تواند راهنمای والدین باشد و به آن ها در این مسیر کمک کند.

  شرط معدل و شرط مدرک زبان برای تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در آلمان

  آلمان کشوری است که بر روی پذیرش دانشجو در مقاطع بالاتر(ارشد و دکتری) کمی سخت‌گیرانه عمل می‌کند؛ چرا که بر آموزش عالی یا آکادمیکشان می‌بالند. از این رو دانشجویانی را پذیرش می‌کنند که در وضعیت تحصیلی خوبی قرار دارند. این کشور بر روی دو مدرک زبان و معدل بیش از همه مدارک پافشاری می‌کند و دانشجویی که نمرات خوبی را به دانشگاه ارائه دهد، زودتر و راحت‌تر پذیرش دریافت خواهد کرد. شرط معدل و مدرک زبان برای هر دانشگاه و هر رشته تحصیلی متفاوت است. دانشگاه‌های آلمان علاوه بر معدل دوره کارشناسی، معدل دیپلم متقضایان را مورد بررسی قرار می‌دهند. از آنجایی که تقاضا برای تحصیل در آلمان بسیار زیاد است؛ بهتر است که متقاضی نمرات خوبی داشته باشد. برای دوره کارشناسی ارشد پایین‌ترین معدل قابل قبول برای دانشگاه‌های آلمان، 15 به بالا است. امکان تحصیل در آلمان با ارائه مدرک زبان آلمانی یا انگلیسی وجود دارد.

  مدرک زبان آلمانیمدرک زبان انگلیسی
  سطح I یا II در آزمون DSHنمره 90 به بالا در آزمون تاقل
  سطح C1 یا C2 در آزمون گوتهسطح یا نمره 6.5 به بالا در آزمون آیلتس
  سطح 4-2 در آزمون TestDaf

  البته ناگفته نماند که امکان تحصیل در آلمان با مدرک زبان آلمانی سطح B1 یا B2 نیز وجود دارد؛ اما دانشجو باید یک سال در کالج‌های زبان آلمانی تحصیل کند.

  رشته‌های تحصیلی کارشناسی ارشد در آلمان

  رشته‌های دانشگاهی آلمان بسیار متنوع و زیاد است و متقاضیان می‌توانند با توجه به مدرک کارشناسیشان در یکی از این رشته‌ها مشغول به تحصیل شوند. این بدان معنا سات که متقاضیان تنها می‌توانند در رشته‌های مرتبط یا زیر شاخه‌های رشته تحصیلیشان مشغول به تحصیل شوند؛ به عنوان مثال شخصی که مدرک کارشناسی مهندسی کامپیوتر دارد برای ارشد نمی‌تواند در زیر شاخه‌های غیر مرتبط با کامیپوتر تحصیل کند. از جمله رشته‌های تحصیلی کارشناسی ارشد در کشور آلمان عبارت است از:

  رشته های تحصیلی کارشناسی ارشد در آلمان
  دندانپزشکیپزشکی
  هوش مصنوعیتجزیه و تحلیل داده(Data Sicience)
  سرمایه گذاری مالیپرستاری
  گردشگریهتل‌داری
  حقوقمهندسی طراحی خودرو
  حسابداری جهانیروانشناسی

  هزینه تحصیل کارشناسی ارشد در آلمان

  هزینه تحصیل در آلمان در مقطع کارشناسی ارشد به نسبت سایر کشورهای اروپایی پایین‌تر است و امکان تحصیل رایگان در این کشور وجود دارد. متقاضیان می‌توانند با استفاده از بورسیه‌های تحصیلی کشور آلمان یا تحصیل به زبان آلمانی هزینه تحصیلشان را در این کشور کاهش دهند. کشور آلمان برای جذب دانشجویان نخبه و موفق، تحصیل رایگان را در این کشور فراهم کرده است که تحصیل در 15 ایالت آلمان(آلمان در کل 16 ایالت دارد) برای هر ملیتی رایگان است. تنها ایالت بادن وورتمبرگ شهریه 1500 یورویی را از دانشجویان خارج از اتحادیه اروپا دریافت می‌کند.

  هزینه زندگی دانشجویی در آلمان

  هزینه زندگی در کشور آلمان برای افرادی که در این کشور مشغول به کار نیستند کمی زیاد است. زندگی دانشجویی در این کشور هزینه‌هایی برای هر شخص علاوه بر شهریه دانشگاه(سالی 500 یورو) به همراه دارد. البته هزینه زندگی در همه شهرهای آلمان یکسان نیست. به عنوان مثال هزینه زندگی در شهرهای مونیخ، هامبورگ و فرانکفورت بالا است؛ اما در شهرهای هانوفر یا بوخوم به صرفه است. به طور متوسط دانشجویان باید ماهیانه 290 تا 600 یورو را برای اجاره خانه در نظر بگیرند. این مقدار هزینه برای شهرهای نسبتاً بزرگ یا کوچک آلمان در نظر گرفته شده است؛ برای شهرهای بزرگتر هزینه زندگی دانشجویی بیشتر خواهد بود. هزینه‌های زندگی دانشجویی در آلمان عبارت است از:

  هزینه زندگی دانشجویی در کشور آلمان
  عنوانهزینه
  اجاره آپارتمان یک خوابه330 یورو در ماه
  خوراک168 یورو در ماه
  پوشاک42 یورو در ماه
  حمل و نقل94 یورو در ماه
  بیمه80 یورو در ماه
  اینترنت30 یورو در ماه
  باشگاه و بدنسازی60 یورو در ماه
  لوارم‌التحریر20 یورو در ماه
  جمعاً840 یورو در ماه

  هزینه زندگی دانشجویی در آلمان

  مدارک لازم جهت اخذ ویزا برای تحصیل کارشناسی ارشد در آلمان

  هر کدام از دانشگاه‌های آلمان مدارکی را برای پذیرش دانشجویانی مقطع کارشناسی ارشد در نظر گرفته است. دانشجویان با برآورده کردن این مدارک می‌توانند در رشته تحصیلی و دانشگاه موردنظرشان به تحصیلاتشان ادامه دهند. مدرک کارشناسی مهم‌ترین مدرکی است که دانشجویان متقاضی ارشد باید داشته باشند. همچنین مدرک تحصیلی متقاضیان باید مورد قبول دانشگاه مذکور باشد. اگر قصد تحصیل در دانشگاه‌های دولتی آلمان را دارید، باید مدرک زبان آلمانی ارائه دهید و برای دانشگاه‌های خصوصی متقاضی می‌تواند مدرک زبان انگلیسی نیز ارائه دهد. گرفتن پذیرش از دانشگاه‌های آلمان به دلیل تقاضای زیاد و رقابتی بودن آن بسیار زیاد است؛ بنابراین دانشجویانی که مدراک و ریز نمرات بهتری را ارائه می‌دهند، شانس قبولی بیشتری دارند. همچنین این امکان وجود دارد که آزمون ورودی و مصاحبه نیز جزء شرایط و مدارک پذیرش از دانشگاه باشد که در این صورت متقاضی باید در هر دوی آن‌ها قبول شود. مدارک لازم برای گرفتن پذیرش از دانشگاه‌های آلمان در مقطع کارشناسی ارشد عبارت است از:

  مدارک لازم برای تحصیل کارشناسی ارشد در آلمان
  پاسپورت معتبر و دارای اعتبارمدرک کارشناسی و دیپلم
  تمکن مالیبیمه دانشجویی
  نداشتن سوء پیشینه یا سایقه کیفریریز نمرات مدرک
  مدرک زبان آلمانی یا انگلیسیمدرک شناسایی و هویتی

  بهترین دانشگاه های آلمان برای تحصیل کارشناسی ارشد

  مقطع کارشناسی ارشد بهترین مقطع برای تحصیل رایگان در این کشور است و بیشتر از تحصیل در مقطع دکترا در آلمان طرفدار دارد. متقاضیانی که مدرک لیسانسشان را دریافت کرده‌اند می‌توانند در یکی از 300 دانشگاه عمومی کشور آلمان مشغول به تحصیل شوند. تحصیل رایگان یکی از بهترین فرصت‌ها برای متقاضیان خارج اتحادیه اروپا است تا از امکانات رفاهی و آموزشی عالی کشور آلمان برخوردار شوند. بهترین دانشگاه‌های آلمان برای تحصیل کارشناسی ارشد عبارت است از:

  لیست بهترین دانشگاه‌های آلمان
  نام فارسینام لاتین
  دانشگاه فنی مونیخTechnical University of Munich
  دانشگاه لودویگ ماکسیمیلیانز مونیخLMU
  دانشگاه هایدلبرگHeidelberg University
  دانشگاه فرایFreie Universitaet Berlin
  دانشگاه هامبولتHumboldt University of Berlin

  دانشگاه فنی مونیخ

  یکی از برترین دانشگاه‌های کشور آلمان است که در سال 1868 میلادی تاسیس شده است. این دانشگاه تنها دانشگاه فنی در کل کشور آلمان است. افراد زیادی سالانه از سرتاسر دنیا برای تحصیل در این دانشگاه به آلمان می‌روند. این دانشگاه به دلیل تعلیم و تربیت بسیاری از نخبگان و برندگان جایزه نوبل شهرت زیادی دارد. رنکینگ این دانشگاه در QS 55 است که نشان‌دهنده جایگاه این دانشگاه در وسعت جهانی است.

  دانشگاه لودویگ ماکسیمیلیانز مونیخ

  دانشگاه لودویگ ماکسیمیلیانز مونیخ از قدیمی‌ترین دانشگاه‌های کشور آلمان است که در سال 1472 تاسیس شده است. این دانشگاه همچون دانشگاه فنی مونیخ به دلیل تربیت عده کثیری از برندگان جایزه نوبل شهرت زیادی پیدا کرده است. رنکنیگ یا رتبه جهانی این دانشگاه 68 است.

  دانشگاه هایدلبرگ

  اگر قصد تحصیل پزشکی در آلمان را دارید، دانشگاه هایدلبرگ گزینه مناسبی است؛ چرا که این دانشگاه از بهترین دانشگاه‌های پزشکی این کشور است. سالانه افرادی زیادی به قصد تحصیل وارد این دانشگاه می‌شوند. این دانشگاه از قدیمی‌ترین دانشگاه‌های کشور آلمان است که در سال 1386 میلادی تاسیس شده است. دانشگاه هایدلبرگ از نظر رتبه و اعتبار در بسیاری از رشته‌ها بالاتر از دانشگاه آکسفورد است.

  دانشگاه فرای

  دانشگاه فرای یا آزاد شهر برلین آلمان یکی از دانشگاه‌های تحقیقاتی آلمان است که در سال 1948 تاسیس شد. این دانشگاه در لیست 11 دانشگاه برتر تحقیقاتی آلمان قرار دارد و جزء 10 دانشگاه برتر این کشور است.

  دانشگاه هامبولت

  دانشگاه هامبولت یکی دیگر از بهترین دانشگاه‌های آلمان برای تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد است که در سال 1809 تاسیس گردید. این دانشگاه همیشه یکی از بهترین مکان‌های آموزشی اندیشمندان و متفکران بوده است. تاکنون نزدیک به 29 دانشجو فارغ‌التحصیل شده از دانشگاه هامبولت موفق به کسب جایزه نوبل شده‌اند. رتبه یا رنگینگ جهانی این دانشگاه در QS تا دو سال پیش 120 بوده است.

  شرایط اپلای برای کارشناسی ارشد آلمان

  متقاضیان برای اینکه بتوانند به کشور آلمان از طریق تحصیل مهاجرت کنند باید دارای یکسری شرایط باشند. از جمله شرایط اپلای برای کارشناسی ارشد آلمان عبارت است از:

  • انتخاب رشته تحصیلی
  • انتخاب دانشگاه
  • تمکن مالی
  • ارسال مدارک به دانشگاه
  • اخذ ویزای تحصیلی

  اپلای کردن در مقطع کارشناسی ارشد آلمان چه شرایطی دارد؟

  انتخاب رشته تحصیلی

  در اولین مرحله دانشجو باید براساس مدرک لیسانس خود، رشته‌ی کارشنایش را انتخاب و مشخص نماید. پیش از انتخاب رشته تحصیلی بهتر است که با انواع رشته‌های تحصیلی آشنا شوید:

  رشته های تحصیلی متوالی Consecutive: این نوع از رشته‌ها دقیقاً با رشته تحصیلی دوره لیسانس متقاضی مرتبط و همخوانی داردو تحصیل در این نوع رشته‌ها در آلمان مقطع کارشناسی ارشد کاملاً رایگان است و نیاز به پرداخت شهریه نیست.

  رشته های تحصیلی غیر متوالی NoN-Consecutive: رشته‌های تحصیلی غیر متوالی ارتباطی با رشته تحصیلی دوره لیسانس متقاضیان ندارد. دانشجویان برای تحصیل در رشته‌های غیر متوالی علاوه بر ارائه مدرک دانشگاهی موظف به ارائه دادن سوابق کاری در رشته مورد نظرشان می‌باشند. شهریه رشته‌های تحصیلی غیر متوالی ترمی 500 یورو است و دانشجویان ملزم به پرداخت این مقدار شهریه هستند.

  انتخاب دانشگاه

  پس از اینکه رشته تحصیلیتان را انتخاب نمودید، باید به دنبال دانشگاهی برای ادامه دادن تحصیلاتتان بگردید. در بالا لیستی از بهترین دانشگاه‌های مقطع کارشناسی ارشد برای شما آورده شده است؛ شما می‌توانید در یکی از آن‌ها به تحصیل مشغول شوید. انتخاب دانشگاه برای افرادی که دانش زیادی در رابطه با دانشگاه‌های این کشور ندارند، کمی پیچیده و مشکل است؛ چرا که ممکن است به سمت دانشگاهی بروند که امکان اپلای کردن در آن با توجه به شرایطی که دارند، تقریباً صفر باشد. این کار تنها موجب از بین رفتن وقت و هزینه متقاضیان خواهد شد؛ بنابراین بهتر است که مشاوران متخصص و آگاه ما در ارتباط باشید تا شما را در انتخاب دانشگاه آلمان راهنمایی کنند.

  تمکن مالی

  دانشجو یا متقاضی باید بتواند اثبات کند که توانایی مالی لازم برای زندگی در کشور آلمان در مدت زمان تحصیلش دارد. درست است که تحصیل در آلمان رایگان است؛ اما دانشگاه‌های آلمان هزینه‌ای در قبال اجاره مسکن یا هزنیه‌های زندگی دانشجویی به دانشجویان نمی‌دهند. از این رو دانشجو باید در مدت زمان تحصیلش توانایی پرداخت مایحتاج زندگیش را داشته باشد. دانشجو باید معادل 11 هزار یورو در یک حساب ارزی قرار دهد و پرینت حساب خود را در زمان رفتن به سفارت آلمان به همراه سایر مدارکش ارائه دهد.

  ارسال مدارک

  پس از همه این مراحل نوبت به ارسال مدارکتان به یکی از دانشگاه‌های کشور آلمان می‌رسد. متقاضیان بایستی مدارکشان را به خوبی آماده کرده باشند و مطابق با مدارک درخواستی دانشگاه مقصد، آن‌ها را برای دانشگاه مذکور ارسال نمایند. توجه داشته باشید که برای افزایش شانس پذیرشتان بهتر است که مدارکتان را به بیش از 4 الی 5 دانشگاه ارسال نمایید؛ چرا که تعداد درخواست‌های تحصیلی در کشور آلمان زیاد است. به عنوان مثال همیشه رقمی بیش از 30 هزار درخواست پذیرش به دانشگاه آزاد برلین ارسال می‌شود که تنها 4000 نفر از آن‌ها موفق به اخذ پذیرش از این دانشگاه می‌شوند.

  اخذ ویزای تحصیلی

  پس از دریافت پذیرش از دانشگاه‌های آلمان متقاضی باید برای گرفتن ویزای تصحیلی آلمان اقدام نماید. لازم به ذکر است که اخذ پذیرش از دانشگاه‌های آلمان منجر به گرفتن ویزای تحصیلی این کشور نمی‌شود. افراد برای گرفتن ویزای تحصیلی آلمان بایستی در زمان مقرر به سفارت آلمان مراجعه کنند و مدارکشان را به سفارت این کشور تحصیل دهند. در روز ارائه مدرک، شما بایستی با یکی از کارشناسان آلمانی صحبت و به سوالتش در زمینه انتخاب کشور آلمان برای تحصیل را به او توضیح و شرح دهید.

  شرایط کار در آلمان برای دانشجویان ارشد

  دانشجویان ارشد می‌توانند در حین تحصیل به کار مشغول شوند؛ دانشگاه به آن‌ها اجازه کار به صورت هفتگی و به مدت زمان 20 ساعت در هفته را می‌‍دهد. پایین‌ترین دستمزد دریافتی برای کار در آلمان ساعتی 9 یورو است که در مجموع هفته‌ای 180 یورو را برای دانشجویان به همراه دارد. به طور معمول و در پایین‌ترین مقدار دستمزد، دانشجو می‌تواند ماهی 740 یورو درآمد داشته باشد که به راحتی می‌تواند هزینه‌های زندگیش را در این کشور تامین کند.

  اخذ اقامت دائم پس از تحصیل ارشد در آلمان

  پس از اینکه دانشجویان ارشد تحصیلاتشان به اتمام رسید، می‌توانند برای اخذ اقامت دائم این کشور اقدام کنند. داشنجویان به مدت 18 ماه فرصت درند که در کشور آلمان مشغول به کار شوند. پس از پیدا کردن شغل مورد انتظارشان، ویزای تحصیلیشان به ویزای کار تبدیل می‌گردد. پس از گذشت 5 سال از اقامت کاریشان، می‌توانند برای اخذ اقامت دائم آلمان درخواستشان را ارسال نمایند. در بهترین حالت، اگر متقاضی مالیاتش را پرداخت نماید امکان دریافت اقامت بلند مدت پس 21 ماه برای او صادر می‌شود. متقاضیان می توانند برای اخذ اقامت خود از وکیل مهاجرت به آلمان بهره مند شوند.

  جمع بندی

  کشور آلمان از بهترین کشورهای اروپایی برای ادامه دادن تحصیلات عالی و اکادمیک است. این کشور به دلیل داشتن دانشگاه‌های عالی و رتبه بالای جهانی شهرت زیادی دارد. همچنین اکثر افرادی که از دانشگاه‌های آلمان همچون دانشگاه فنی مونیخ فارغ‌التحصیل شده‌اند، موفق به کسب جایزه نوبل شده‌اند. هزینه تحصیل در آلمان در مقطع کارشناسی ارشد رایگان است و متقاضیان بدون پرداخت شهریه می‌توانند در این کشور تحصیل کنند. به طور کلی دانشگاه های رایگان آلمان در مقطع کارشناسی ارشد امکان تحصیل ارزان و بدون شهریه را برای دانشجویان خارجی فراهم کرده‌‎اند. این کشور بورسیه‌های تحصیلی مختلفی را برای دانشجویان مقطع کارشناسی در نظر گرفته است که تحت شرایط خاصی به آن‌ها اعطا می‌شود. ما در این مقاله سعی بر این داشتیم شما را با تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در آلمان آشنا کنیم تا به راحتی بتوانید برای این مقطع اپلای کنید.

  سؤالات متداول درمورد تحصیل مقطع کارشناسی ارشد در آلمان 2023

  دانشجویان پس از اتمام تحصیل در آلمان می‌توانند تحصیلاتشان را ادامه دهند یا در این کشور مشغول به کار شوند.

  بله امکان تحصیل نه تنها در رشته حقوق بلکه در 2000 رشته دانشگاهی دیگر در آلمان وجود دارد.

  هزینه تحصیل ارشد در آلمان به طور کامل رایگان است.

  مدت زمان تحصیل در مقطع ارشد در آلمان بین 1 سال و نیم تا 2 سال است.

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  مشاوره رایگان مهاجرت:
  07191003515