تحصیل در مدارس آلمان

تحصیل در مدارس آلمان

کشور آلمان نه تنها دارای دانشگاه ها و کالج های برتر و جهانی بلکه دارای مدارس و دبیرستان های مطرح نیز می باشد. در سال های اخیر گرایش به تحصیل در مدارس کشور آلمان به اندازه تحصیل در کالج ها و دانشگاه های این کشور در میان متقاضیان ایرانی افزایش یافته است. بالا بودن سطح آموزشی و اعتبار مدرک تحصیلی دبیرستان های این کشور و همچنین فراهم نمودن شرایط برای تحصیل در کالج ها و دانشگاه های این کشور از دلایل مهم متقاضیان ایرانی برای تحصیل در مدارس کشور آلمان است. بر این اساس ما کارشناسان کافه مهاجرت تلاش کرده ایم تا در این مقاله همه اطلاعات لازم در مورد تحصیل در مدارس آلمان را برای شما متقاضیان گرامی ارائه دهیم. با ما همراه باشید.

همه چیز در مورد تحصیل در مدارس کشور آلمان

کشور آلمان از بهترین کشورهای اروپایی برای مهاجرت تحصیلی متقاضیانی است که دارای تمکن مالی کافی نمی باشند و قصد تحصیل رایگان و کم هزینه را در این کشور دارند. متقاضیان با تحصیل در مدارس دولتی و خصوصی آلمان به زبان های آلمانی، انگلیسی و فرانسوی و دریافت مدرک معتبر دوره دبیرستان می توانند نه تنها در کالج ها و دانشگاه های آلمان بلکه در بهترین دانشگاه های جهان تحصیل کنند. علاوه بر این اگر متقاضی با دریافت مدرک دوره دیپلم دبیرستان دارای شرایط تحصیل در دانشگاه نباشد، می تواند با فراگیری مهارت های لازم در دوره های اوسبیلدونگ آمادگی لازم برای کار و اشتغال و ورود به بازار کار آلمان را فراهم کند.

از ما مشاوره رایگان دریافت کنید!

با ما در ارتباط باشید و سوالات، ابهامات و نگرانی های خود را از طریق راه های ارتباط زیر با ما در میان بگذارید. از طریق شماره تماس زیر میتوانید با مشاورین ما گفتگو کنید.

درخواست فوری مشاوره

  نام و نام خانوادگی


  شماره تماس

  سیستم تحصیلی مدارس آلمان

  متقاضیان جهت تحصیل در آلمان باید توجه داشته باشند که مدارس این کشور از پایه اول دبستان یعنی 6 سالگی  تا فارغ التحصیلی از دبیرستان یعنی 18 تا 19 سالگی اجباری است. بیشتر مدارس این کشور توسط ایالت ها اداره می شوند و تحصیل در مدارس دولتی آلمان رایگان است. البته برای تحصیل در مدارس خصوصی و بین المللی باید هزینه تحصیلی پرداخت شود. هر ایالت آلمان مسئول سیاست ها و سیستم آموزشی مدارس خود است و سیستم آموزشی هر مدرسه به ایالت محل اقامت دانش آموز بستگی دارد. در هر ایالت نیز برنامه های درسی همه مدارس یکسان نیست و کتاب های درسی ممکن است متفاوت باشند. برنامه های تحصیلی مدارس آلمان علاوه بر آموزش دروس پایه (ریاضیات، تاریخ، زبان آلمانی، جغرافیا، فیزیک، شیمی، دینی و ورزش) شامل فراگیری هنر موسیقی، رقص، آواز و ورزش های فوتبال و بسکتبال و والیبال نیز است.

  vakil-mohajerat-be-turkey

  وکیل مهاجرت به آلمان

  به طور کلی برای انجام هر کاری بهتر است به متخصص آن مراجعه کرد، مهاجرت به آلمان نیز از این قاعده مستثنی نیست.

  مقاطع تحصیلی مدارس آلمان در یک نگاه

  مقاطع تحصیلی مدارس آلمانپایه های تحصیلی/ سنتوضیحات

  آموزش قبل از مدرسه

  Early Childhood Education

  از 8 هفته ای تا قبل از 6 سالگی

  شامل:

  مراحل مهاجرت در کافه مهاجرت

  درخواست مشاوره

  برای دریافت مهاجرت باید با شعب ما تماس گرفته یا فرم پر کنید.

  برگزاری جلسه مشاوره

  برای شما جلساتی برگزار خواهد شد و از شما اطلاعلاتی گرفته میشود.

  عقد قرارداد

  مسیرها و توضیحات لازم به شما داده میشود و سپس قرار دادی برای انجام کارها ثبت میشود.

  اخذ اقامت

  درخواست ها ارسال میشود و نتیجه به شما اعلام میگردد

  – Kinderkrippe(آموزش قبل از 3 سالگی)

  – Vorschule(آموزش 2 تا 3 سالگی)

  – Kindergarten(مهد کودک)

  مدارس ابتدایی

  Primary Education

  پایه های اول تا چهارم/ از 6 تا 9 سالگیGrundschule (دبستان)

  دبیرستان سطح I و II

  Weiterfuhrende Schulen

  پایه های پنجم تا 13/ از 10 تا 18 و 19 سالگی

  شامل:

  – مدارس GYMNASIUM

  – مدارس REALSCHULE

  چرا کافه مهاجرت؟

  دارای وکلای مجرب

  10 سال سابقه درخشان

  9000 پذیرش تحصیلی

  درخواست مشاوره

  – مدارس HAUPTSCHUL

  – مدارس GESAMTSCHUL

  پس از اتمام تحصیل در مدارس، افراد می توانند وارد مقاطع بعدی شوند و تحصیلات خود را تا مقطع دکترا در آلمان، ادامه دهند.

  آموزش قبل از مدرسه در آلمان

  آموزش در دوران کودکی در کشور آلمان اختیاری است و والدین الزامی به فرستادن کودکان خود به مهد کودک یا پیش دبستانی ندارند. مهد کودک در آلمان Vorschule نام دارد و شامل پرستاران خصوصی کودک Tagesmutter تا پرستاران در خانه و مهدکودک نوزادان ( تا 8 هفته) می شود. برخی دیگر از ساختارهای آموزشی در دوران کودکی در آلمان شامل موارد زیر است:

  ·         Kinderkrippe

  مختص آموزش نوزادان و کودکان قبل از 3 سالگی است که والدین باید هزینه های نگهداری و آموزش کودکان در این مهدکودک ها را بپردازند.

  ·         Vorschule

  مختص آموزش کودکان 2 تا 3 ساله و دارای فضایی آرام و سرگرم کننده است. کودکان در این پیش دبستانی ها به فراگیری مفاهیم ریاضی و دیگر موضوعات می پردازند.

  ·         Kindergarten مهد کودک

  مختص آموزش کودکان 3 تا 6 ساله است و هزینه های این مهدکودک ها بر اساس درآمد و حقوق والدین تعیین می شود. با اینکه برای شرکت در مهدکودک های آلمان اجباری وجود ندارد؛ اما همه والدین تمایل به فرستادن کودکان خود به این مراکز آموزشی دارند تا کودکان در این رنج سنی آموزش های لازم را قبل از ورود به دبستان فرا گیرند.

  ·         Schulhort شولهرت

  والدینی که به دلیل عدم حضور در خانه پس از تعطیلی مهدکودک و یا برای تعطیلات نیازمند مکانی برای مراقبت و نگهداری کودکان می باشند؛ می توانند کودکان خود را به شولهرت بفرستند.

  کشور آلمان نه تنها دارای دانشگاه ها و کالج های برتر و جهانی بلکه دارای مدارس و دبیرستان های مطرح نیز می باشد

  تحصیل دکتری در آلمان همواره به عنوان یک گزینه جذاب برای دانشجویان بین المللی محسوب می شود.

  آلمان یکی از بهترین کشورهای خارجی برای تحصیل به شمار می‌آید. تحصیل در این کشور در تمامی مقاطع تحصیلی لیسانس، فوق لیسانس و دکتری به زبان آلمانی رایگان است. 

  موسسه های آموزش عالی و دانشگاه های ترکیه، تحصیلات عالی را در سطح جهانی در مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا به دانشجویان بین المللی و بومی ارائه می دهند.

  طول یک سال تحصیلی در آلمان

  اگر قصد مهاجرت به آلمان را دارید بد نیست بدانید که سال تحصیلی در کشور آلمان از اواخر آگوست تا اوایل سپتامبر شروع می شود. البته مدت زمان سال تحصیلی در 16 استان آلمان متفاوت است. مدارس در تعطیلات تابستان، تعطیلات زمستانی و تعطیلات عید پاک و چند روز دیگر به طور رسمی تعطیل می باشند. مدت زمان تحصیل در مدارس ابتدایی و دبیرستان های کشور آلمان بر اساس نوع مدرسه متفاوت است.

  تحصیل در دبستان های آلمان

  تحصیل در مدارس ابتدایی آلمان از 6 سالگی اجباری است. دانش آموزان در کشور آلمان از 6 تا 10 سالگی به مدرسه ابتدایی می روند که این مرحله اول آموزش اجباری به عنوان Grundschule شناخته می شود. دانش آموزان تا 10 سالگی و در برخی موارد تا 11 و 12 سالگی را در مدارس ابتدایی  Grundschule آموزش می بینند. در واقع این مراکز آموزشی مرحله اول فقط دارای پایه های اول تا چهارم است. در این مکان آموزشی دانش آموزان به فراگیری دروسی مانند ریاضیات، سواد خواندن و نوشتن، زبان های خارجی، دینی، علوم و حتی مهارت های کامپیوتری می پردازند. مدت زمان آموزش در مدارس ابتدایی آلمان در حدود 20 تا 30 ساعت در هفته به همراه 30 دقیقه تکلیف در هر روز است.

  تحصیل در دبیرستان های کشور آلمان

  دانش آموزان پس از پایان دوره دبستان می توانند وارد دبیرستان های آلمان شوند. ملاک انتخاب رشته تحصیلی در دبیرستان استعداد و علاقه آن ها در حوزه های علمی و هنری است. مدت زمان شرایط تحصیل در دبیرستان های آلمان بر اساس رشته یا مقطع تحصیلی متفاوت است. بیشتر دبیرستان ها مانند مدارس GYMNASIUM دارای پایه 13 نیز می باشند و دانش آموزان در 18 سالگی فارغ التحصیل می شوند. سن شروع دبیرستان در آلمان از 10 سالگی می باشد و کلاً دانش آموزان می توانند در 4 نوع از دبیرستان های آلمان تحصیل کنند که عبارت اند از:

  • دبیرستان های GYMNASIUM آلمان
  • دبیرستان های REALSCHULE آلمان
  • دبیرستان های HAUPTSCHUL آلمان
  • دبیرستان های GESAMTSCHULE آلمان

  دبیرستان های GYMNASIUM آلمان

  دبیرستان های GYMNASIUM آلمان مختص دانش آموزانی است که قصد ادامه تحصیل در دانشگاه های این کشور را دارند. معمولاً دانش آموزان از 10 تا 18 سالگی را می توانند در این مدارس تحصیل کنند. دانش آموزان مستعد با کسب نمره های بالا در دوره دبستان می توانند در این مدارس ثبت نام کنند. دانش آموزان در دبیرستان های GYMNASIUM آلمان به فراگیری دروس عمومی تاریخ، جغرافیا، موسیقی و هنر و دروس تخصصی زیست شناسی، شیمی، فیزیک و ریاضیات می پردازند. با ورود به پایه یازدهم دبیرستان آماده سازی تحصیلی آن ها شروع می شود. دانش آموزان باید با شرکت در دوره Gymnasiale Oberstufe به مدت 2 سال برای امتحانات نهایی آماده شوند. دانش آموزانی که با موفقیت از فارغ التحصیل شوند؛ می توانند در دانشگاه تحصیل کنند. این دانش آموزان می توانند در دوره های پیشرفته تر به نام Leistungskurse شرکت کنند.

  دبیرستان های REALSCHULE آلمان

  رایج ترین نوع آموزش متوسطه در آلمان دبیرستان های REALSCHULE است. گرچه این دبیرستان ها در مقایسه با دبیرستان های خاص دارای سطح علمی و آکادمیک کمتری است؛ اما طیف وسیعی از موضوعات درسی و آموزش یک تا دو زبان خارجی را در برنامه تحصیلی خود دارند. موضوعات درسی و سطوح مهارت در این نوع دبیرستان ها دانش آموزان را برای مشاغل سطح متوسط و کارهای صنعتی آماده می کند. دانش آموزان در این دبیرستان ها می توانند تحصیل خود را تا 15 و 16 سالگی کامل کنند و در صورت تمایل به تحصیل در دانشگاه به دبیرستان های Gymnasium منتقل شوند و در امتحانات نهایی Abitur exams شرکت کنند. دیپلم این نوع دبیرستان Realschulabschluss نام دارد و فارغ التحصیلان می توانند برای تحصیل در رشته های پزشکی و دندانپزشکی در آلمان، کارآموزی در تجارت و کسب صلاحیت های حرفه ای در دوره های آموزشی شرکت کنند.

  دبیرستان های HAUPTSCHUL آلمان

  دانش آموزانی که قصد تحصیل در دوره های فنی حرفه ای را دارند؛ می توانند در دبیرستان های HAUPTSCHUL تحصیل کنند. بیشتر دانش آموزانی وارد این دبیرستان می شوند که در سال های قبل تحصیلی در دروس علوم پایه و نظری نمره های پایین کسب کرده اند. مدارس HAUPTSCHUL آلمان مختص دانش آموزانی است که در نهایت وارد یک حرفه یا کارآموزی می شوند و هدف آن ها کار در بخش های صنعتی است.

  دبیرستان های GESAMTSCHULE آلمان

  دبیرستان های یکپارچه GESAMTSCHULE آلمان به منظور ایجاد سیستم مدرسه ای فراگیر و با چند نوع جریان آموزشی تاسیس شده اند. این نوع دبیرستان ها مختص دانش آموزان مستعد و نخبه ای است که قصد دارند زودتر دوره دبیرستان را به پایان برسانند و وارد دانشگاه شوند. مهم ترین شرط ورود به این مدارس دارا بودن نمره های عالی در مقاطع تحصیلی قبلی می باشد. در برخی مناطق کشور آلمان برنامه های درسی مدارس Hauptschule و Realschule با هم ترکیب می شوند و یا دانش آموزان را بر اساس توانایی های آن ها سطح بندی می کنند. برای دانش آموزان مدارس GESAMTSCHULE آلمان 3 گزینه تحصیلی اخذ مدرک دیپلم Hauptschulabschluss diploma، کارآموزی یا ادامه تحصیل در دانشگاه با کسب نمره در امتحان Abi فراهم است.

  مشاوره و وکیل تحصیل در مدارس آلمان کافه مهاجرت

  دانش آموزانی که قصد ادامه تحصیل در مدارس و دبیرستان های کشور آلمان را دارند، باید از شرایط تحصیل و قوانین اخذ ویزای دانش آموزی این کشور اطلاع داشته باشند. مشاوره و وکیل تحصیل در آلمان مدارس و دبیرستان های آلمان در کافه مهاجرت با آگاهی از قوانین و شرایط تحصیل در دبیرستان های آلمان راهنمایی های لازم را به متقاضیان ارائه می دهند. با ارائه خدمات مشاوره ای کافه مهاجرت متقاضیان واجد شرایط می توانند از مزایای تحصیل رایگان در مدارس کشور آلمان، تحصیل بدون ارائه مدرک زبان در مدارس آلمان و شرایط ادامه تحصیل در دانشگاه ها و کالج های آلمان برخوردار شوند. به منظور بهره مندی از خدمات مشاوره رایگان در مورد مهاجرت تحصیلی به آلمان همین حالا با مشاوران کافه مهاجرت تماس بگیرید.

  اخذ ویزای دانش آموزی آلمان

  دانش آموزان از همه کشورهای جهان به جز کشورهای حوزه شینگن، استرالیا، کانادا، آمریکا، نیوزلند، سوئیس، اسرائیل، ژاپن، موناکو، آندورا و برزیل برای تحصیل دبیرستان در آلمان نیاز به اخذ ویزای دانش آموزی دارند. مدت زمان اعتبار ویزای دانش اموزی المان از حدود 3 ماه و تا پایان تحصیلات در مدارس این کشور می باشد. مدت زمان بررسی پرونده صدور ویزای دانش آموزی کشور آلمان از حدود یک ماه تا 3 ماه می باشد.

  مدارک لازم برای اخذ ویزای دانش آموزشی در آلمان

  دانش آموزان برای اخذ ویزای تحصیلی کشور آلمان باید دارای شرایط و مدارک مدارک لازم باشند. گرچه نظام آموزشی در هر ایالت آلمان با هم متفاوت است اما به طور کلی مدارک لازم برای اخذ ویزای دانش اموزی المان عبارت است از:

  • نامه پذیرش از مدرسه مورد نظر در هر ایالت آلمان
  • گواهی تمکن مالی کافی از طرف والدین یا قیم قانونی دانش آموز برای اثبات توانایی تامین هزینه های تحصیلی و زندگی در آلمان
  • فرم تکمیل شده درخواست ویزای دانش آموزی کشور آلمان
  • آخرین مدرک تحصیلی دانش آموز به همراه ریزنمره های تحصیلی
  • بیمه درمانی و سلامت دانش آموز
  • انگیزه نامه تحصیلی با بیان هدف از تحصیل در آلمان
  • پاسپورت معتبر با اعتبار 6 ماه به همراه دو قطعه عکس
  • مدرک زبان آلمانی یا زبان انگلیسی
  • رسید پرداخت هزینه بررسی پرونده اخذ ویزا در حدود 40 یورو

  اخذ ویزای همراه دانش آموزی آلمان

  دانش آموزان چه برای تحصیل در مدارس ابتدایی و چه برای تحصیل در دبیرستان های این کشور هنوز به سن قانونی نرسیده اند و نیاز به همراه داشتن پدر یا مادر در کشور آلمان دارند. گاهی پدر و مادر شرایط حضور در کشور آلمان برای همراهی کودکشان را ندارند که در این مواقع سرپرست و قیم قانونی می تواند به عنوان همراه محسوب شود. در صورت عدم وجود سرپرست و قیم قانونی مدیران مدارس شبانه روزی می توانند سرپرستی دانش آموز را به عهده گیرند. قیم و سرپرست قانونی دانش آموز در آلمان می تواند پس از دریافت ویزای دانش آموزی مجوز اقامت آلمان به عنوان همراه دانش آموز را اخذ کند.

  زبان تحصیل در مدارس کشور آلمان

  به طور کلی زبان تحصیل در مدارس دولتی آلمان زبان آلمانی است و از آنجا که کودکان زیر 10 سال به سرعت یک زبان جدید را فرا می گیرند؛ دانش آموزان ابتدایی برای تحصیل در مدارس کشور آلمان با مشکل فراگیری زبان آلمانی مواجه نمی باشند و نیاز به ارائه مدرک زبان آلمانی ندارند. دانش آموزان بالاتر از 10 سال که قصد تحصیل در مدارس دولتی آلمان را دارند یا باید با کودکان 6 تا 7 ساله همکلاس شوند تا زبان آلمانی را فرا گیرند و یا این که این دانش آموزان 2 تا 3 سال دیرتر با هم سن و سال های خود به مدرسه بروند تا بتوانند خود را به سطح دیگر دانش آموزان برسانند. زبان تحصیل در مدارس شبانه روزی آلمان زبان انگلیسی است و زبان های فرانسوی، اسپانیایی و یا لاتین در این مدارس به عنوان زبان خارجی تدریس می شوند. از مهم ترین شرایط تحصیل دانش آموزان در مدارس بین المللی و شبانه روزی آلمان دارا بودن مدرک زبان انگلیسی و یا تسلط به این زبان است.

  انواع مدارس در آلمان

  دانش آموزان بین المللی بر اساس شرایط اقتصادی و تمکن مالی و همچنین تسلط به زبان آلمانی می توانند در یکی از چند نوع مدرسه در کشور آلمان تحصیل کنند. از آن جا که مدارس دولتی آلمان رایگان و بدون نیاز به پرداخت هزینه های تحصیلی می باشند، از بهترین مدارس برای تحصیل دانش آموزان با تمکن مالی ناکافی است؛ اما شرط مهم آن آشنایی و تسلط دانش آموز به زبان آلمانی می باشد. دانش آموزان بین اللملی بر طبق شرایط تحصیلی و اقتصادی خود می توانند در مدارس زیر در کشور آلمان تحصیل کنند:

  • مدارس دولتی آلمان
  • مدارس روزانه آلمان
  • مدارس شبانه روزی آلمان
  • مدارس بین اللملی آلمان
  • مدارس موسیقی آلمان
  • مدارس ایرانی آلمان

  شاید برخی از افراد به دنبال اخذ بورسیه تحصیلی آلمان در مقطع دبیرستان باشند. باید بدانید که در این مقطع معمولا بورسیه به افراد تعلق نمی گیرد و یا این بورسیه ها خیلی محدود است. 

  مدارس دولتی آلمان

  مدارس دولتی در آلمان تحت نظارت دولت آلمان است و بر این اساس برای تحصیل در این مدارس شهریه و هزینه های تحصیلی دریافت نمی شود. تحصیل رایگان در مدارس آلمان برای دانش آموزان بین المللی با شرط آشنایی با زبان آلمانی و برای تحصیل دبیرستان در آلمان با شرط دارا بودن مدرک زبان آلمانی همراه است. دانش آموزان بین اللملی برای تحصیل در مدارس دولتی آلمان فقط باید هزینه ارائه خدمات دانش آموزی سالانه کمتر از 1000 یورو را پرداخت کنند.

  مدارس روزانه آلمان

  مدارس روزانه آلمان که بیشتر شامل مدارس دولتی می شود، دارای برنامه تحصیلی از ساعت 8 صبح تا ساعت 13 بعد ازظهر می باشند. مدارس روزانه در کشور آلمان از روز دوشنبه تا جمعه باز و روزهای تعطیل رسمی و تعطیلات تابستانی و زمستانی تعطیل هستند. دانش آموزان بین اللملی برای تحصیل در مدارس روزانه آلمان معاف از پرداخت شهریه می باشند و البته شرط آشنایی با زبان آلمانی نیز برای دانش آموزان بین المللی وجود دارد.

  مدارس شبانه روزی آلمان

  مدارس شبانه روزی آلمان به دلیل بالا بودن کیفیت آموزشی و تدریس به زبان انگلیسی از مدارس مورد توجه دانش آموزان بین المللی است. بسیاری از دانش آموزان فاقد قیم و سرپرست قانونی برای تحصیل در آلمان این دبیرستان ها را انتخاب می کنند؛ زیرا مدیر دبیرستان های شبانه روزی در حکم قیم قانونی می تواند مسئولیت آن ها را به عهده بگیرد. شرایط تحصیل در دبیرستان های آلمان البته دبیرستان های شبانه روزی به گونه ای است که بسیاری از دانش آموزان بومی آلمان نیز خواستار تحصیل در این دبیرستان ها می باشند. دانش آموزان با تحصیل در دبیرستان های آلمان با فرهنگ و آداب و رسوم و زبان های مختلف آشنا می شوند. زبان تحصیل در مدارس شبانه روزی آلمان زبان انگلیسی است و زبان های فرانسوی و اسپانیایی به عنوان زبان خارجی تدریس می شوند. هزینه تحصیل در مدارس شبانه روزی آلمان سالانه از حدود 30.000 تا 50.000 یورو می باشد. هزینه تحصیل در مدارس شبانه روزی آلمان هزینه های تحصیلی، شهریه، بیمه درمانی، هزینه اقامتگاه دانش آموزی، وعده های غذایی و هزینه بلیط سفر به داخل و خارج آلمان را پوشش می دهد.

  مدارس بین اللملی آلمان

  مدارس بین المللی در آلمان از لحاظ کیفیت آموزشی و تجهیزات پیشرفته تحصیلی در بین مدارس آلمان در رتبه بالاتری قرار دارند. دانش آموزان بین المللی با تحصیل در مدارس بین المللی آلمان مدرک تحصیلی مورد پذیرش بهترین دانشگاه های جهان را دریافت می کنند. دانش آموزان با ثبت نام در دبیرستان های بین المللی علاوه بر دروس آکادمیک به فراگیری مهارت های فنی و صنعتی نیز می پردازند. دانش آموزان با تحصیل در این مدارس با فرهنگ و زبان های مختلف آشنا می شوند. زبان تحصیل در مدارس بین المللی در آلمان زبان انگلیسی است. هزینه تحصیل در مدارس بین المللی آلمان بر اساس امکانات آموزشی و تجهیزات مدرسه متفاوت است و از سالانه 20.000 یورو تا 40.000 یورو می باشد.

  مدارس موسیقی آلمان

  کشور آلمان از جمله کشورهای شناخته شده جهان در تربیت بزرگترین موسیقی دانان جهان محسوب می شود. بر این اساس مدارس موسیقی در انواع مختلف در این کشور وجود دارند که دارای شرایط و الزامات خاصی برای صدور پذیرش تحصیلی می باشند. مهم ترین شرط ورود به مدارس موسیقی آلمان دارا بودن دانش موسیقی به زبان آلمانی و ارائه نمونه کار عملی در حوزه موسیقی است. علاوه بر این پذیرش در آزمون های ورودی و کسب امتیاز از مصاحبه های هنری حائز اهمیت فراوانی است. تحصیل در مدارس موسیقی به زبان آلمانی رایگان است.

  مدارس ایرانی آلمان

  برخی از دانش آموزان ایرانی که بنا به شغل و یا تحصیل والدینشان در کشور آلمان اقامت دارند و فاقد دانش زبان آلمانی می باشند؛ می توانند در مدارس ایرانی در این کشور تحصیل کنند. مدارس ایرانی در آلمان بر اساس سیستم آموزشی ایران فعالیت می کنند و دارای برنامه ها و کتاب های درسی بر پایه کتاب های درسی در ایران است. در این مدارس زبان انگلیسی و زبان آلمانی به عنوان زبان خارجی تدریس می شوند. دانش آموزان ایرانی با هر نوع مذهب و گرایش سیاسی می توانند در این مدارس ثبت نام کنند. یکی از مهم ترین مدارس ایرانی در آلمان مدرسه شهید بهشتی در شهر هامبورگ است.

  شرایط اقامت دانش آموزی در آلمان

  دانش آموزان بین المللی به منظور تحصیل در مدارس کشور آلمان باید وضعیت اقامت دانش آموزی خود را مشخص کنند. دانش اموزان بر اساس نوع مدرسه و وضعیت اقتصادی و همچنین وجود قیم قانونی می توانند یکی از انواع اقامت دانش آموزی زیر را انتخاب کنند:

  ·         اقامت در خانه خویشاوندان نزدیک

  دانش آموزان بین المللی که والدینشان به عنوان همراه در کشور آلمان در کنار آن ها نیستند، می توانند در خانه بستگان نزدیک خود اقامت کنند. والدین این دانش آموزان خویشاوندان نزدیک خود را به عنوان قیم قانونی معرفی می کنند.

  ·         اقامت در خوابگاه دانش آموزی مدارس شبانه روزی

  دانش آموزانی که در مدارس شبانه روزی آلمان تحصیل می کنند، می توانند در خوابگاه های دانش آموزی مجهز و با امکانات پیشرفته این مدارس اقامت کنند. در هر اتاق این مدارس حدود 2 تا 4 دانش آموز اقامت دارند.

  ·         اقامت در home stay

  اقامت و زندگی دانش آموزان بین المللی در کنار خانواده های آلمانی مورد اطمینان دولت آلمان home stay نام دارد. از شرایط مهم این خانواده های آلمانی دارا بودن خانه مناسب با اتاق های اضافه به همراه امکانات زندگی است. دانش آموزان با اقامت در کنار خانواده های آلمانی نه تنها در مکان امن و مطمئن سکونت می کنند و از غذای این خانواده استفاده می کنند، بلکه با فرهنگ و آداب و رسوم و زبان آلمانی نیز آشنا می شوند. هزینه های این نوع اقامت بر اساس نوع خانه و امکانات آن و خدمات ارائه شده متفاوت است.

  شرایط پس از تحصیل در مدارس کشور آلمان

  بسیاری از دانش آموزان بین المللی پس از فارغ التحصیلی از دبیرستان های آلمان و اخذ مدرک دیپلم می توانند به ادامه تحصیل در دانشگاه ها و کالج های این کشور بپردازند. در برخی از ایالت‌های آلمان مدارس حرفه‌ای تخصصی Berufsoberschulen وجود دارد که دانش آموزان را برای تحصیل در دانشگاه های آلمان و دانشگاه های جهان آماده می کند. دانش آموزان با فارغ التحصیلی از Berufliches Gymnasium علاوه بر تحصیلات عمومی در دوره آموزشی سه ساله تخصصی، آموزش های حرفه ای را نیز فرا می گیرند و می توانند با مدرک Abitur فارغ التحصیل شوند.

  فارغ التحصیلان از کالج فنی Berufsfachschule در طول یک تا 3 سال تحصیل با مشاغل مختلف آشنا شده اند و با شرکت در دوره های آموزش حرفه ای پاره وقت صلاحیت و مهارت های لازم برای برخی مشاغل را کسب کرده اند. دانش آموزان با تحصیل در دبیرستان فنی Fachoberschule دانش و مهارت‌های نظری و عملی عمومی و تخصصی را فرا گرفته اند و مدرک Fachhochschulreife را دریافت کرده اند و می توانند از همه دانشگاه‌های علمی کاربردی Fachhochschulen و برخی از دانشگاه‌ها Universitäten پذیرش تحصیلی دریافت کنند.

  شرایط اخذ اقامت آلمان با تحصیل در مدارس

  به طور کلی دانش آموزان با اخذ ویزای دانش آموزی کشور آلمان تا زمان پایان تحصیلات می توانند در این کشور اقامت کنند. اگر پس از فارغ التحصیلی دانش آموز قصد تحصیل در کالج ها یا دانشگاه های آلمان را داشته باشد که باید ویزای تحصیلی دانشگاهی را دریافت کند. اگر پس از فارغ التحصیلی از دبیرستان آلمان قصد کار و اشتغال را داشته باشد که باید در دوره های آموزشی شرکت کند و سپس با دریافت ویزای کار وارد بازار این کشور شود. در هر حال ویزای دانش آموزی تا زمان فارغ التحصیلی از دبیرستان های آلمان اعتبار دارد و پس از آن برای اقامت در این کشور باید با ویزاهای دیگر جایگزین شود. خبر خوب اینکه سال های تحصیل دبیرستان در آلمان و همچنین سال های تحصیلی مدارس راهنمایی و دبستان برای دریافت مجوز اقامت این کشور به عنوان سوابق اقامتی محسوب می شوند.

  شرایط اخذ تابعیت آلمان با تحصیل در مدارس

  فارغ التحصیلان دبیرستان های آلمان با تحصیل در دانشگاه و سپس تمام شدن دوره تحصیلی می توانند و وارد بازار کار آلمان شوند و پس از 4 تا 5 سال کار و اشتغال مجوز اقامت قانونی آلمان را دریافت کنند. پس از دریافت مجوز اقامت قانونی نیز می توانند برای دریافت تابعیت و شهروندی این کشور درخواست دهند. البته دریافت تابعیت و شهروندی آلمان دارای شرایط و الزامات خاصی است که برخی از مهم ترین های آن عبارت است از:

  • کار و اشتغال مداوم به مدت 8 سال در آلمان
  • کسب نمره لازم در آزمون شهروندی آلمان
  • تسلط کامل به زبان آلمانی
  • عدم سوء پیشینه و ارتکاب جرایم کیفری در مدت اقامت در آلمان
  • آشنایی با فرهنگ و آداب و رسوم آلمان
  • سازگاری و تطابق با زندگی در جامعه آلمانی ها
  • آشنایی با قوانین و مقررات کشور آلمان و تبعیت از آن ها

  مزایای تحصیل در مدارس کشور آلمان

  دانش آموزان بین المللی با تحصیل در مدارس و دبیرستان های آلمان و اقامت در این کشور از مزیت های فراوان تحصیل و زندگی در آلمان برخوردار می شوند. از جمله مزایای تحصیل در مدارس کشور آلمان موارد زیر را می توان نام برد:

  • تحصیل در سیستم آموزشی تحصیلی با بالاترین کیفیت آموزشی
  • تحصیل در بزرگترین کشور جهان از نظر رشد و پیشرفت اقتصادی
  • پایین بودن نرخ بیکاری در حدود 3 درصد و وجود فرصت های شغلی
  • اقامت در کشوری با امنیت و ثبات اجتماعی، اقتصادی و سیاسی آلمان
  • امکان تحصیل به زبان های آلمانی، فرانسوی و انگلیسی
  • آشنایی با فرهنگ ها و آداب و رسوم و زبان های مختلف در مدارس بین المللی
  • تحصیل در کشور اروپایی با آزادی های اجتماعی و سطح رفاهی بسیار بالا
  • امکان تحصیل رایگان در دبیرستان ها و دانشگاه های دولتی آلمان
  • امکان یافت مشاغل دولتی پس از فارغ التحصیلی از دانشگاه ها
  • امکان اخذ اقامت و تابعیت آلمان با تحصیل در مدارس، دانشگاه ها و کار مستمر

  سخن آخر

  در این مقاله در مورد شرایط تحصیل در مدارس آلمان و چگونگی اخذ ویزای دانش آموزی این کشور اطلاعات جالبی ارائه شد. متقاضیان ایرانی برای دریافت ویزای دانش آموزی مدارس آلمان باید دارای تمکن مالی کافی، مدرک زبان آلمانی و شرایط سنی مناسب باشند. متقاضیان برای اخذ ویزای دانش آموزی کشور آلمان و اطلاع از شرایط تحصیل در مدارس این کشور می توانند با مشاوران کافه مهاجرت مشورت کنند.

  سوالات متداول درمورد تحصیل در مدارس آلمان 2023

  مدت زمان اعتبار ویزای دانش اموزی کشور المان از حدود 3 ماه و تا پایان تحصیلات در مدارس این کشور می باشد.

  سالانه از حدود 30.000 تا 50.000 یورو و شامل هزینه های تحصیلی، شهریه، بیمه درمانی، هزینه اقامتگاه دانش آموزی، وعده های غذایی و هزینه بلیط سفر به داخل و خارج آلمان است.

  فارغ التحصیلان با اخذ ویزای کار با اشتغال در بازار آلمان و ویزای تحصیلی برای تحصیل در دانشگاه های این کشور می تواند مجوز اقامت در آلمان را تمدید کند.

  دانش آموزان با اقامت در کنار خانواده های آلمانی نه تنها در مکان امن و مطمئن اقامت می کنند و از غذای این خانواده استفاده می کنند، بلکه با فرهنگ و آداب و رسوم و زبان آلمانی نیز آشنا می شوند.

  تحصیل رایگان در مدارس آلمان برای دانش آموزان بین المللی با شرط آشنایی با زبان آلمانی و برای تحصیل در دبیرستان با شرط دارا بودن مدرک زبان آلمانی همراه است.

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  مشاوره رایگان مهاجرت:
  07191003515