تحصیل در مقطع دکترا در آلمان

تحصیل دکتری در آلمان همواره به عنوان یک گزینه جذاب برای دانشجویان بین المللی محسوب می شود. آلمان یکی از صنعتی ترین کشور های جهان است و بهترین دانشگاه ها را در خود جای داده است. موارد متعددی همچون تحصیل رایگان، وجود امکانات آموزشی مناسب، اعتبار بالای مدرک دانشگاهی و وجود فرصت های شغلی پس از فارغ التحصیلی، آلمان را به گزینه ای ایده آل برای تحصیل تبدیل کرده است. در این مقاله که به کوشش همکارانمان در موسسه مهاجرتی کافه مهاجرت تهیه شده است، می خواهیم اطلاعات لازم را در خصوص تحصیل دکترا در آلمان در اختیار شما عزیزان قرار دهیم. پس تا انتهای مقاله همراه ما باشید.

درباره تحصیل دکترا در کشور آلمان و مشاوره تحصیلی کافه مهاجرت

هر ساله متقاضیان بسیاری برای تحصیل در مقطع دکترا، تصمیم به مهاجرت به آلمان می گیرند. دانشگاه های آلمان امکان تحصیل به دو زبان انگلیسی و آلمانی را برای دانشجویان دکتری فراهم کرده اند. یکی از اصلی ترین دلایل تمایل دانشجویان بین المللی برای تحصیل در مقطع دکتری آلمان، رایگان بودن تحصیل و یا هزینه های بسیار کم تحصیل می باشد.

از ما مشاوره رایگان دریافت کنید!

با ما در ارتباط باشید و سوالات، ابهامات و نگرانی های خود را از طریق راه های ارتباط زیر با ما در میان بگذارید. از طریق شماره تماس زیر میتوانید با مشاورین ما گفتگو کنید.

درخواست فوری مشاوره

  نام و نام خانوادگی


  شماره تماس

  از دیگر دلایل اشتیاق به تحصیل دکتری در این کشور می توان به امکان دریافت حقوق در حین تحصیل اشاره کرد. تحصیل دکتری در آلمان فرصت دریافت بورسیه را برای دانشجویان بین المللی فراهم می کند. در این مقطع بورسیه های متعددی در دانشگاه های آلمان وجود دارد که افراد می توانند از این طریق بخشی از هزینه های زندگی و تحصیل در این کشور را تامین کنند.

  شرایط اخذ پذیرش تحصیلی در مقطع دکتری در کشور آلمان

  برای اخذ پذیرش دکتری در دانشگاه های آلمان، شرایط مشخصی وجود دارد و متقاضیان برای ورود به دانشگاه باید این شرایط را فراهم کنند. در این قسمت از مقاله به بررسی شرایط پذیرش دکترا در آلمان خواهیم پرداخت؛ پس با ما همراه باشید.

  شرایط سنی متقاضی تحصیل دکتری آلمان

  شرایط سنی در مقطع دکترای آلمان نسبت به دو مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد، از انعطاف بیشتری برخوردار است. در واقع در این مقطع محدودیت سنی برای تحصیل و پذیرش در نظر گرفته نشده است؛ اما در صورتی که سن متقاضی بالا باشد، بایستی در انگیزه نامه خود فواصل تحصیلی ایجاد شده را توجیه نموده و با فعالیت های شغلی و تحصیلی مرتبط پر کند.

  vakil-mohajerat-be-turkey

  وکیل مهاجرت به آلمان

  به طور کلی برای انجام هر کاری بهتر است به متخصص آن مراجعه کرد، مهاجرت به آلمان نیز از این قاعده مستثنی نیست.

  مراحل مهاجرت در کافه مهاجرت

  درخواست مشاوره

  برای دریافت مهاجرت باید با شعب ما تماس گرفته یا فرم پر کنید.

  برگزاری جلسه مشاوره

  برای شما جلساتی برگزار خواهد شد و از شما اطلاعلاتی گرفته میشود.

  عقد قرارداد

  مسیرها و توضیحات لازم به شما داده میشود و سپس قرار دادی برای انجام کارها ثبت میشود.

  اخذ اقامت

  درخواست ها ارسال میشود و نتیجه به شما اعلام میگردد

  مدرک زبان متقاضی تحصیل دکتری آلمان

  تحصیل در مقطع دکتری در آلمان به دو زبان انگلیسی و آلمانی امکان پذیر است؛ حتی به جرات می توان گفت بیشتر دوره های تحصیلی در این مقطع به زبان انگلیسی ارائه می شوند. با این حال برخی دوره ها نیز وجود دارند که به زبان آلمانی تدریس می شوند و یا حتی دو زبانه هستند. طبق توضیحات داده شده می توان این طور نتیجه گرفت که برای تحصیل دکتری در این کشور نیازی به تسلط بر زبان آلمانی نخواهد بود؛ اما داشتن مهارت زبان آلمانی سبب بالا رفتن امتیاز متقاضی خواهد شد. در واقع افراد با تسلط بر زبان آلمانی و یا تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در آلمان، شانس بیشتری برای پذیرش خواهند داشت.

  معدل متقاضی برای تحصیل دکتری آلمان

  معدل مورد نیاز برای پذیرش دکتری در آلمان، بستگی به دانشگاه مورد نظر دارد و افراد برای اطلاع از این موضوع بایستی به سایت دانشگاه مربوطه مراجعه کنند. با این حال در حالت کلی معدل مورد نیاز برای پذیرش در این مقطع، حداقل 15 می باشد.

  این نکته را در نظر داشته باشید که مقطع دکترا، بیشتر پژوهش محور است و نسبت به مقاطع کارشناسی و کارشناسی ارشد تاکید کم تری بر روی معدل در این مقطع وجود دارد. در صورتی که یک متقاضی معدل پایینی داشته باشد می تواند با ارائه رزومه قوی و مدرک زبان با نمره بالا، کمبود معدل خود را جبران کند.

  کشور آلمان نه تنها دارای دانشگاه ها و کالج های برتر و جهانی بلکه دارای مدارس و دبیرستان های مطرح نیز می باشد

  تحصیل دکتری در آلمان همواره به عنوان یک گزینه جذاب برای دانشجویان بین المللی محسوب می شود.

  آلمان یکی از بهترین کشورهای خارجی برای تحصیل به شمار می‌آید. تحصیل در این کشور در تمامی مقاطع تحصیلی لیسانس، فوق لیسانس و دکتری به زبان آلمانی رایگان است. 

  موسسه های آموزش عالی و دانشگاه های ترکیه، تحصیلات عالی را در سطح جهانی در مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا به دانشجویان بین المللی و بومی ارائه می دهند.

  زمان بندی درخواست پذیرش دکتری در آلمان

  در مورد زمان بندی برای ارائه درخواست پذیرش دکترا در کشور آلمان باید بگوییم این درخواست ددلاین خاصی ندارد و متقاضیان هر تاریخی می توانند اپلای کنند. دانشجو زمانی فعالیت خود را آغاز می کند که استاد راهنما تشخیص دهد. با این حال آگهی های برنامه دکترا در سایت daad.de و … دارای ددلاین مشخصی هستند و متقاضی باید قبل از تاریخ تعیین شده، مراحل درخواست خود را انجام دهد.

  مدت زمان تحصیل مقطع دکترا در آلمان

  طول دوره دکتری در المان تقریبا 4 سال می باشد که این مدت زمان بسته به نوع رشته تحصیلی متفاوت خواهد بود. با این حال در حالت کلی دانشجویان بین 3 تا 4 سال زمان لازم دارند تا تحصیلات خود را در این مقطع به پایان برسانند. سال تحصیلی در آلمان به دو ترم تقسیم می شود: ترم زمستانه که از یکم ماه اکتبر آغاز می شود و ترم تابستانه که شروع آن اول آوریل می باشد.

  چرا کافه مهاجرت؟

  دارای وکلای مجرب

  10 سال سابقه درخشان

  9000 پذیرش تحصیلی

  درخواست مشاوره

  انواع دکترا در کشور آلمان به چند دسته تقسیم می شود؟

  به طور کلی دو نوع دوره دکترا در آلمان وجود دارد: دکترای سنتی و دکترای ساختار یافته.

  دکترای فردی

  دوره دکترای فردی محبوب ترین دوره تحصیلی دکتری در آلمان می باشد. مدت زمان تحصیل در این دوره 3 تا 5 سال است . در این دوره دانشجویان یک پروژه تحقیقاتی را انتخاب کرده و به صورت مستقل زیر نظر استاد راهنما بر روی آن کار می کنند. دانشجویان برای تحصیل در این دوره می توانند تحقیقات خود را در یک دانشگاه یا سازمان غیر دانشگاهی و یا در یک شرکت آلمانی انجام دهند. بیش از سه چهارم دانشجویان دکتری در آلمان، در این روش تحصیل می کنند.

  دکترای ساختار یافته

  در دوره دکتری ساختار یافته تحصیل بیشتر به زبان انگلیسی انجام می شود و برنامه های این دوره بین المللی گرا هستند. متقاضیان در کنار پایان نامه خود، باید دوره های اضافی را نیز بگذرانند که گاهی این دوره ها شامل همکاری با موسسات تحقیقاتی خارجی می شود.

  در این دوره دانشجویان زیر نظر یک تیم فعالیت می کنند و به همراه سایر دانشجویان در دوره ها و سمینار ها شرکت می کنند. بر خلاف دکترای فردی که دانشجویان در آن از آزادی عمل برخوردارند، در دوره دکترای ساختار یافته دانشجویان باید پیشنهادات تحقیقاتی خود را با برنامه موجود دکتری مطابقت دهند.

  بورسیه تحصیلی دکترا در آلمان چه شرایطی دارد؟

  آلمان جزو کشور هایی است که بودجه زیادی را صرف تحقیق و آموزش در دانشگاه ها و موسسات آموزشی می کند. در آلمان از دانشجویان دکترا حمایت بیشتری انجام می شود و بورسیه های متنوعی در این مقطع برای متقاضیان در نظر گرفته شده است. دانشجویان با دریافت بورسیه می توانند بخشی از هزینه های زندگی و تحصیل در آلمان را پوشش دهند. دانشجویان برای دریافت این کمک هزینه های تحصیلی بایستی یک سری شرایط را فراهم کنند. از جمله این شرایط می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • داشتن معدل بالا
  • داشتن نمره زبان بالا
  • ارائه مقالات معتبر علمی در مجله های معتبر جهانی
  • دریافت تائیدیه سوپروایزر یا استاد راهنما

  در ادامه به چند مورد از بورسیه های تحصیلی آلمان ارائه شده در مقطع دکترا می پردازیم:

  بورسیه تحصیلی StipendiumPlus

  13 سازمان مالی مختلف در شبکه StipendiumPlus وجود دارند که به دانشجویان آلمان حمایت های مالی ارائه می دهند. این شبکه سالانه از 4000 دانشجوی دکترا پشتیبانی می کند. بورسیه تحصیلی StipendiumPlus مبلغ 1350 یورو به دانشجویان واجد شرایط پرداخت می کند.

  بورسیه بنیاد تحقیقات آلمان (DFG)

  DFG یک مرکز مالی در آلمان است که به منظور تحقیقات حمایت های مالی ارائه می دهد. بورسیه بنیاد تحقیقات آلمان به همه دانشجویان با هر ملیتی تعلق می گیرد. این برنامه عموما به صورت قرارداد کاری یا بورسیه دکترا به دانشجویان ارائه می شود و در حدود 1365 یورو در ماه به دانشجویان واجد شرایط پرداخت می کند.

  بورسیه DAAD

  خدمات تبادل دانشگاهی آلمان (DAAD) برای ترویج همکاری بین المللی بین آلمان و کشور های دیگر می باشد. این سازمان بورسیه هایی را برای دانشجویان مقطع دکترا در نظر گرفته است و ماهانه 1000 یورو به متقاضیان واجد شرایط در این مقطع پرداخت می کند.

  این بورسیه هزینه هایی از جمله هزینه خوابگاه، بیمه درمانی و هزینه های رفت و آمد را به دانشجویان پرداخت می کند. سازمان بین المللی DAAD کمک هزینه های تحصیلی را به دانشجویان بین المللی کشور های جنوب آسیا، آسیای جنوب شرقی، خاورمیانه، آفریقا، امریکای مرکزی، شمالی و لاتین اعطا می کند.

  شرایط تحصیل دکتری در آلمان با فاند چیست؟

  برای تحصیل دکتری در المان چندین بورسیه تحصیلی برای دانشجویان در نظر گرفته شده است تا بتوانند هزینه های زندگی در آلمان را پوشش دهند. در قسمت قبلی به چند نمونه بورسیه تحصیلی ارائه شده در مقطع دکترای آلمان اشاره شد. متقاضیان برای دریافت بورسیه دکترا در المان باید از یک سری شرایط برخوردار باشند که در ادامه به آن ها اشاره می کنیم:

  • ارائه رزومه تحصیلی قوی
  • داشتن مدرک آیلتس با نمره 7
  • داشتن مدرک فوق لیسانس که مورد تائید دولت آلمان باشد.
  • ارائه مقالات معتبر علمی که نشان دهنده قدرت علمی دانشجو باشد.
  • دریافت پذیرش از استاد راهنما یا سوپروایزر

  دانشگاه های برتر آلمان برای تحصیل دکترا

  کشور آلمان بهترین دانشگاه های جهان را دارد و اغلب این دانشگاه ها در رتبه بندی جهانی QS از رتبه بالایی برخوردارند. علاوه بر این کالج های آلمان نیز در سراسر دنیا مشهور هستند. در ادامه به معرفی دانشگاه های برتر آلمان برای تحصیل دکتری می پردازیم:

  نام دانشگاهرتبه کشوریرتبه جهانی (QS)
  دانشگاه فنی مونیخ187
  دانشگاه هایدلبرگ آلمان398
  موسسه فنی کارلسروهه4153
  دانشگاه هامبورگ5156
  دانشگاه آخن آلمان6160
  دانشگاه بن7161
  دانشگاه آزاد برلین8185
  دانشگاه درسدن9199
  دانشگاه فرایبورگ10204
  دانشگاه توبینگن11220
  دانشگاه هومبولت برلین12226
  دانشگاه کلن13233
  دانشگاه مونستر14236
  دانشگاه گوتنبرگ15261
  دانشگاه فریدریش- الکساندر ارلانگن- نورنبرگ (1)16270
  دانشگاه گوتینگن17273
  دانشگاه لایپزیگ18273
  دانشگاه وورزبورگ19293
  دانشگاه دویسبورگ اسن آلمان20316

  مشاوره تحصیل مقطع دکترا در کشور آلمان کافه مهاجرت

  در صورتی که شما متقاضیان عزیز شرایط تحصیل دکتری در آلمان را داشته باشید، می توانید با وکیل تحصیل در آلمان و مشاوران ما در موسسه مهاجرتی کافه مهاجرت تماس بگیرید. متخصصان ما با بررسی دقیق شرایط شما، فرایند مهاجرت تحصیلی به آلمان را جلو خواهند برد.

  کارشناسان ما در این مجموعه خدمات متعددی همچون دریافت پذیرش تحصیلی، ارائه مشاوره های تخصصی و حقوقی، انجام امور مربوط به سفارت و دریافت ویزای تحصیلی آلمان را به شما متقاضیان گرامی ارائه می دهند. کارشناسان ما در موسسه مهاجرتی کافه مهاجرت با برخورداری از سال ها تجربه در زمینه امور مهاجرت تا پایان مسیر با شما همراه خواهند بود.

  مدارک لازم برای اخذ ویزای تحصیلی آلمان

  متقاضیان برای تحصیل دکترای المان و ورود به این کشور، بایستی ویزای تحصیلی دریافت کنند. سفارت آلمان برای ارائه ویزای تحصیلی مدارک خاصی را تعیین کرده است و افراد باید این مدارک را آماده کرده و به سفارت تحویل دهند. توجه داشته باشید که در جمع آوری مدارک باید نهایت دقت را به کار بندید؛ چرا که وجود یک نقص در مدارک ارائه شده ممکن است سبب ریجکت شدن ویزا شود. در ادامه به مدارک لازم جهت اخذ ویزای تحصیلی آلمان برای تحصیل دکتری اشاره شده است:

  • ارائه نامه پذیرش از دانشگاه
  • فرم تکمیل شده درخواست ویزای تحصیلی آلمان
  • پاسپورت معتبر
  • دو قطعه عکس با کیفیت
  • کپی ویزا های قبلی در صورت وجود
  • اثبات محل اقامت در آلمان (متقاضی باید اثبات کند که در طول تحصیل جایی برای اقامت دارد.)
  • شناسنامه، گواهی ازدواج، شناسنامه کودکان و گواهی فوت همسر در صورت وجود
  • بیمه درمانی دانشجو برای کل مدت اقامت
  • رزومه تحصیلی
  • انگیزه نامه برای توضیح دلیل انتخاب دانشگاه و هدف خود از تحصیل
  • مدرک زبان آلمانی یا انگلیسی بسته به دوره مربوطه
  • ارائه تمکن مالی (حداقل 10.332 یورو در سال و یا 861 یورو در ماه)

  برای کسب اطلاع از نحوه تحصیل در مدارس آلمان می توانید مقاله مربوط به آن را در سایت کافه مهاجرت مطالعه نمایید.

  هزینه تحصیل مقطع دکترا در آلمان چقدر است؟

  در مورد هزینه تحصیل دکتری در آلمان باید بگوییم که دوره های دکترا برای تمام دانشجویان این مقطع، صرف نظر از ملیت رایگان است. دانشجویان تنها باید مبلغی حدود 250 یورو بابت هزینه های اداری و خدمات دانشجویی پرداخت کنند. نکته ای که باید به آن توجه داشته باشید این است که اگر متقاضی نتواند در مدت تعیین شده دوره دکترای خود را به پایان برساند، باید به ازای هر ترم اضافه، شهریه اضافه تر پرداخت کند.

  دوره ای که توسط دانشگاه های آلمان برای تحصیل دکتری در نظر گرفته شده است 3 سال می باشد. این شهریه بسته به دانشگاه های مختلف متفاوت خواهد بود؛ اما به طور کلی بین 300 تا 3000 یورو متغیر است. علاوه بر این هزینه تحصیل دکترا در آلمان شامل یک سری مخارج دیگر نیز می شود که در ادامه به آن ها اشاره می کنیم:

  شرح هزینهمبلغ هزینه
  هزینه ویزای دانشجویی شنگن60 یورو
  هزینه ویزای دانشجویی بلند مدت75 یورو
  هزینه آزمون آیلتس233 یورو
  هزینه آزمون تافل228 یورو
  هزینه بیمه سلامت و درمان1.341 یورو

  دریافت ویزای همراه برای تحصیل مقطع دکترا در  کشور آلمان

  یکی از اصلی ترین دغدغه های دانشجویان بین المللی هنگام تحصیل در خارج از کشور، دوری از خانواده می باشد. خوشبختانه دولت آلمان امکان همراه کردن خانواده دانشجو در حین تحصیل را برای متقاضیان فراهم کرده است. دانشجویان باید به این نکته توجه داشته باشند که برای دریافت ویزای همراه، ابتدا باید وارد کشور آلمان شوند و پس از گذشت حدود 90 تا 365 روز درخواست ویزای همراه آلمان را ارائه کنند.

  دانشجویان تحصیل دکتری در المان برای همراه کردن خانواده خود در این کشور باید یک سری شرایط را فراهم کنند. در ادامه این شرایط آورده شده است:

  • دانشجو باید تمکن مالی لازم برای تامین هزینه های خود و خانواده اش را در آلمان داشته باشد. توانایی مالی متقاضی باید به گونه ای باشد که کل مدت اقامت در آلمان را پوشش دهد و فرد به بودجه عمومی این کشور وابسته نباشد.
  • متقاضی باید محل مناسبی برای زندگی خود و اعضای خانواده در آلمان داشته باشد.
  • برای همراه کردن همسر، ازدواج به همسر باید قبل از اخذ ویزای دانشجویی اتفاق افتاده باشد.
  • همسر متقاضی بایستی دارای مهارت زبان در سطح حداقل A1 در CEFR باشد. فرزندان بین 16 تا 18 ساله متقاضی نیز باید از مهارت زبانی در سطح حداقل C1 در CEFR برخوردار باشند.
  • متقاضی و همسرش باید دارای حداقل 18 سال سن باشند و در صورت داشتن فرزند، باید سن او کم تر از 16 سال باشد. در غیر این صورت فرزند باید مهارت زبان آلمانی داشته باشد.
  • متقاضی در صورتی می تواند والدین خود را نیز همراه خود کند که سن بالایی داشته و نیاز به مراقبت داشته باشند.
  • فرزندان برای اخذ ویزای همراه نباید متاهل، مطلقه و یا بیوه باشند.

  دانشجویان دکتری می توانند پس از ورود به کشور آلمان برای خانواده خود ویزای همراه دریافت کنند. در این مورد می توان از کمک وکیل مهاجرت به آلمان نیز استفاده کرد.

  وضعیت کار پس از تحصیل دکتری در آلمان

  به دلیل شرایط منایبی که بازار کار آلمان دارد، دانشجویان دکتری می توانند پس از فارغ التحصیلی در این کشور مشغول به کار شوند. به خصوص اگر اقدام به تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در آلمان نمایند. متقاضیان باید این نکته را بدانند که دانشجویان اتحادیه اروپا برای ورود به بازار کار نیاز به تائید وزارت کار و دریافت مجوز نخواهند داشت و همانند یک فرد آلمانی با آن ها رفتار می شود. در حالی که دانشجویان خارج از اتحادیه اروپا ممکن است اجازه کار خود را تا 18 ماه تمدید کنند و به دنبال شغل مرتبط با تحصیل خود باشند.

  لازم به ذکر است که دانشجویان فارغ التحصیل پس از یافتن شغل مناسب خود می توانند برای دریافت کارت آبی اروپا اقدام کنند. با داشتن کارت آبی افراد این امکان را خواهند داشت تا در سراسر اتحادیه اروپا مشغول به کار شوند. تنها نکته ای که وجود دارد این است که متقاضیان برای دریافت بلوکارت باید شغلی داشته باشند که حداقل 56.800 یورو در سال درآمد داشته باشد. این دستمزد برای مشاغل مورد نیاز در آلمان مبلع 44.304 یورو خواهد بود.

  اخذ اقامت دائم از طریق تحصیل مقطع دکترا در آلمان

  به دلیل استاندارد بالای زندگی در آلمان و شرایط اقتصادی مناسب، دانشجویان دکتری علاقه دارند پس از اتمام تحصیلات خود در این کشور بمانند. از این رو همواره به دنبال اخذ اقامت دائم آلمان و زندگی در این کشور می باشند. همان طور که قبلا به آن اشاره کردیم دانشجویان دکترا پس از فارغ التحصیلی می توانند به مدت 18 ماه در آلمان اقامت داشته و به دنبال شغل بگردند.

  پس از یافتن شغل مناسب، متقاضیان می توانند ویزای تحصیلی خود را به ویزای کاری تبدیل کنند. پس از دریافت ویزای کاری افراد می توانند در آلمان اقامت داشته و مشغول به کار شوند. در صورتی که متقاضی به مدت 5 سال در آلمان کار کند و مالیات های خود را به طور مرتب پرداخت نماید، می تواند اقدام به اخذ اقامت دائم آلمان نماید. پس از دریافت اقامت دائم، متقاضیان می توانند بدون محدودیت در این کشور زندگی و کار کنند.

  سخن پایانی

  در این مقاله در مورد تحصیل دکتری در آلمان صحبت شد و شرایط و هزینه های تحصیل در این مقطع در آلمان مورد بررسی قرار گرفت. تحصیل دکتری در کشور آلمان به دلیل وجود دانشگاه های برتر، فرصت های شغلی مناسب و … به گزینه ای عالی برای دانشجویان بین المللی تبدیل شده است. اگر شما هم قصد تحصیل دکتری در این کشور را دارید، به شما توصیه می کنیم با مشاوران ما در موسسه مهاجرتی کافه مهاجرت تماس بگیرید. کارشناسان ما در این موسسه با سال ها تجربه در زمینه اخذ پذیرش تحصیلی، ویزا و اقامت آماده ارائه خدمات حقوقی و مشاوره به شما هموطنان عزیز می باشند.

  سوالات متداول درباره تحصیل مقطع دکترا در آلمان 2023

  دوره های دکترا در این کشور به دو زبان انگلیسی و آلمانی ارائه می شوند.

  تحصیل در تمامی دانشگاه های آلمان در مقطع دکتری رایگان است و دانشجویان تنها باید هزینه ترمی پرداخت کنند.

  مدت زمان تحصیل دکتری در این کشور بین 3 تا 4 سال می باشد.

  بله؛ دانشجویان می توانند پس از تحصیل به مدت 18 ماه در آلمان بمانند و کار پیدا کنند و در این کشور مشغول به کار شوند.

  حقوق دکتری در این کشور به بعضی از دانشگاه ها تعلق دارد و در رشته های پر طرفدار اعطا می گردد.

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  مشاوره رایگان مهاجرت:
  07191003515