تحصیل در مقطع کارشناسی در آلمان

تحصیل در مقطع کارشناسی در آلمان

تحصیل در مقطع کارشناسی در آلمان + هزینه و دانشگاه های آلمان 2023

مقطع لیسانس مقطعی است که بیش از همه مقاطع تحصیلی متقاضی دارد. مقطع کارشناسی شروع تحصیلات آکادمیک و پایه اساس مقاطع بالاتر یعنی ارشد و دکتری است. بنابراین بهتر است و کشوری را انتخاب کنیم که بر روی کیفیت آموزش تاکید بسیار داشته باشد. آلمان از جمله کشورهای اروپایی است که به تحصیلات آکادمیک و دانشگاهیش اهمیت زیادی می‌دهد. این کشور سالانه دانشجویانی را از سراسر دنیا در مقطع لیسانس پذیرش می‌کند. امکان تحصیل در مقطع کارشناسی در آلمان در بسیاری از رشته‌های دانشگاهی وجود دارد و از همه مهم‌تر امکان تحصیل رایگان در دانشگاه‌های این کشور نیز یکی دیگر از ویژگی‌های تحصیل در آلمان است. اگر شما هم به دنبال این هستید که کشوری را برای تحصیل در مقطع لیسانس انتخاب کنید، آلمان گزینه بسیار خوبی است. ما در این مقاله قصد داریم شما را با تحصیل لیسانس در آلمان و بورسیه تحصیلی آلمان در مقطع کارشناسی آشنا کنیم، پس تا پایان مقاله ما را همراهی بفرمایید.

فرآیند پذیرش دوره کارشناسی در آلمان

گرفتن پذیرش از دانشگاه‌های آلمان مراحل و شرایط مختلفی دارد که با رعایت این قوانین به راحتی می‌توانید از دانشگاه موردنظرتان پذیرش دریافت کنید. در قدم اول شما باید دانشگاه موردنظرتان را با توجه به مدارک و میزان تحصیلاتی که دارید انتخاب کنید. اگر در این مورد مشکل یا سوالی داشتید، می‌توانید با مشاوران متخصص ما در این باره صحبت و مشورت کنید. پس از انتخاب دانشگاه شما باید مراحل زیر را به درستی انجام دهید:

از ما مشاوره رایگان دریافت کنید!

با ما در ارتباط باشید و سوالات، ابهامات و نگرانی های خود را از طریق راه های ارتباط زیر با ما در میان بگذارید. از طریق شماره تماس زیر میتوانید با مشاورین ما گفتگو کنید.

درخواست فوری مشاوره

  نام و نام خانوادگی


  شماره تماس

  1. ارسال مدارک به UNI-ASSIST
  2. نوشتن انگیزه نامه
  3. داشتن و ارائه مدرک زبان آلمانی(برای تحصیل رایگان)
  4. ترجمه مدارک تحصیلی قبلی

  ارسال مدارک به UNI-ASSIST

  دانشجو یا متقاضی باید مدارکش را به طور کامل و صحیح به دانشگاه مورد نظر تحویل یا ارسال نماید. رعایت این شرط اولین شرط گرفتن پذیرش از دانشگاه‌های آلمان و تحصیل در مقطع لیسانس در آلمان است. پس از ارسال مدارکتان UNI-ASSIST مدارک ارسالی شما را مورد بررسی قرار می‌دهد و در صورت تایید شدن، مدارکتان به دانشگاه موردنظرتان ارسال می‌گردد. برای آ از لیست این دانشگاه‌های می‌توانید با مشاوران موسسه ما در ارتباط باشید. هزینه چک شدن و بررسی مدارکتان توسط این سازمان، 75 یورو است که این مقدار به ازای هر دانشگاه 30 یورو افزایش می‌یابد. به عنوان مثال اگر برای 5 دانشگاه درخواست پذیرش ارسال کرده باشید، باید مبلغ 225 یورو پرداخت نمایید. این سازمان در زمان سال جدید میلادی که از 24 دسامبر تا 2 ژانویه به طول می‌انجامد، تعطیل می‌باشد. مدت زمان بررسی مدارکتان توسط UNI-ASSIST تقریباً 3 الی 4 هفته پس از ارسال به شما ابلاغ می‌گردد.

  نوشتن انگیزه نامه یا SOP

  نوشتن انگیزه نامه یا SOP یکی دیگر از مراحلی است که با انجام آن گرفتن پذیرش از دانشگاه‌‎های آلمانی آسان‌تر می‌شود. انگیزه نامه یا SOP نگارش خاصی دارد که هر کسی نمی‌تواند آن را به خوبی انجام دهد و برای نوشتن آن باید با نحوه نگارش آن آشنایی داشته باشید. در این نوشتار دانشجو باید علت تحصیل در آلمان، چرا آلمان را به عنوان تحصیل انتخاب کرده و هدف از تحصیل در این کشور و همچنین پس از تحصیل چه قصدی دارید را باید در این نامه ذکر کنید.

  vakil-mohajerat-be-turkey

  وکیل مهاجرت کاری به آلمان

  به طور کلی برای انجام هر کاری بهتر است به متخصص آن مراجعه کرد، مهاجرت به آلمان نیز از این قاعده مستثنی نیست.

  ترجمه مدارک تحصیلی قبلی

  متقاضیان مدارک تحصیلی قبلیشان را ترجمه و به دانشگاه مورد نظر ارسال نمایند تا توسط سازمان UNI-ASSIST مورد بررسی و مطالعه قرار بگیرد.

  مراحل مهاجرت در کافه مهاجرت

  درخواست مشاوره

  برای دریافت مهاجرت باید با شعب ما تماس گرفته یا فرم پر کنید.

  برگزاری جلسه مشاوره

  برای شما جلساتی برگزار خواهد شد و از شما اطلاعلاتی گرفته میشود.

  عقد قرارداد

  مسیرها و توضیحات لازم به شما داده میشود و سپس قرار دادی برای انجام کارها ثبت میشود.

  اخذ اقامت

  درخواست ها ارسال میشود و نتیجه به شما اعلام میگردد

  مدت زمان تحصیل کارشناسی در آلمان

  مدت زمان تحصیل کارشناسی در آلمان همانند سایر کشورها 3 ساله است؛ اما ممکن است به دلیل مشکلات تحصیلی نظیر مردودی دانشجو مجبور به تحصیل بیش از 3 سال شود. دانشجویان با قبولی در رشته تحصیلی مورد نظرشان و گرفتن ویزای تحصیلی آلمان اجازه تحصیل به مدت 4 سال در کشور آلمان را دارند. دانشجویان پس از اتمام ویزای تحصیلیشان باید کشور آلمان را ترک کنند. این افراد می‌توانند در مقطع ارشد مجدداً مشغول به تحصیل شوند یا ویزای تحصیلیشان را به کاری تبدیل نمایند و در این کشور مشغول به کار شوند. شروع ترم دانشگاه‌های آلمان در 2 ماه شهریور(سپتامبر) و فروردین(آپریل) است.

   مدت زمان تحصیل کارشناسی در آلمان

  وکیل مهاجرت تحصیلی آلمان کافه مهاجرت

  مهاجرت به آلمان مشکلات و مراحل زیادی دارد که انجام دادن همه آن‌ها توسط افراد تازه کار مشکل است. همچنین پروسه گرفتن وقت از سفارت این کشور بین 6 تا 14 ماه است و شما در این مدت زمان فرصت دارید که از دانشگاه مورد نظرتان پذیرش دریافت کنید. ارسال، ترجمه و تهیه کردن مدارک باید به خوبی و با دقت بالا انجام شود که شما از گرفتن پذیرش از دانشگاه در مرحله اول و گرفتن ویزا در مرحله دوم باز نمانید. از طرفی انجام تمامی این مراحل هزینه‌بر و زمان‌بر است. بنابراین برای مهاجرت به کشور آلمان بهتر است وکیل مهاجرت داشته باشید؛ وکیل مهاجرت شخصی است که به تمامی شرایط و مراحل اخذ پذیرش از دانشگاه‌های آلمان آگاهی دارد. وکیل مهاجرتی به راحتی می‌تواند شما را در زمینه تکمیل مدارک راهنمایی کند و پذیرش و ویزای آلمان را برای شما دریافت نماید. ما تلاش کردیم که بهترین وکلای حقوقی بین‌المللی را استخدام کنیم تا متقاضیان مهاجرت به آلمان از طریق تحصیل بتوانند به راحتی ویزای این کشور را دریافت نماید.

  کالج‌های پیش‌نیاز برای تحصیل کارشناسی در آلمان

  همانطور که می‌دانید برای تحصیل لیسانس در آلمان دانشجویان موظف به گذراندن یک دروه 1 ساله در کالج‌های آلمان هستند؛ چرا که دروه تحصیلی پیش از دانشگاه آلمان 13 ساله است و مدرک دیپلم ایرانیان 12 ساله است. دانشجویان پس از گذراندن یک دوره 1 ساله در کالج‌های آلمان مجاز به شرکت در دانشگاه‌های این کشور خواهند بود. البته پس از اتمام دوره 1 ساله، متقاضیان باید در آزمون ورودی دانشگاه‌های آلمان که با عنوان FSP شناخته می‌شوند، شرکت کنند و نمره قبولی را دریافت کنند. امکان تحصیل در کالج‌های خصوصی یا دولتی آلمان وجود دارد که تحصیل در کالج‌های دولتی کاملاً رایگان است. برخی از کالج‌های خصوصی معتبر نیستند و ممکن است مدرکشان مورد تایید برخی از دانشگاه‌های آلمان نباشد. کالج‌ها در دو دسته علمی کاربردی و دانشگاهی قرار می‌گیرند.

  کالج های علمی کاربردی: این نوع کالج‌ها بیشتر بر یادگیری دانشجو از طریق عملی تاکید دارد و بیشتر دوره‌ها و درس‌های کالج‌‎های علمی کاربری پروژه محور و در همکاری با سایر دیگر شرکت‌ها است.

  کالج های دانشگاهی: کالج‌های دانشگاهی برخلاف کالج‌های علمی کاربردی بر روی آموزش نظری یا تئوری تاکید دارند. امکان تحصیل در کالج‌های دانشگاهی حتی برای مقطع دکتری نیز امکان پذیر است.

  کالج های هنر و موسیقی: دانشجویانی که علاقه زیادی به تحصیل در رشته هنر را دارند، می‌توانند با شرکت در دوره‌های این کالج به تحصیل در رشته‌های هنری بپردازند.

  زبان تحصیل در کالج‌های آلمان، آلمانی است و تنها تعداد محدودی از آن‌ها دوره‌هایی با زبان انگلیسی ارائه می‌دهند.

  هزینه تحصیل کارشناسی در آلمان

  تحصیل لیسانس در آلمان به زبان آلمانی کاملاً رایگان است و دانشجو ملزم به پرداخت هیچ هزینه‌ای نیست. تنها هزینه‌های که متقاضیان باید پرداخت کنند، هزینه ثبت نام، ارسال مدارک و مراحل اداری است که تقریباً 500 یورو می‌شود. تحصیل به زبان انگلیسی در این کشور ملزم به پرداخت شهریه هست؛ اما برخی از رشته‌های تحصیلی در آلمان فقط به زبان انگلیسی ارائه می‎شوند، در این صورت نیازی به پرداخت شهریه برای تحصیل در این رشته‌ها از جانب دانشجو نیست. تحصیل لیسانس در آلمان 3 یا 4 ساله است که در صورت رایگان بودن دوره تحصیلی دانشجو تنها موظف به پرداخت هزینه‌های زندگی‌اش می‌باشد. دانشگاه هفتگی 20 ساعت به دانشجو اجازه می‌دهد تا در جایی مشغول به کار شود. حقوق کارکنان عادی در آلمان ساعتی 9 یورو است که دانشجو ماهانه می‌تواند نزدیک به 720 یورو کسب درآمد کند.

   

  شرایط پذیرش برای تحصیل کارشناسی در دانشگاه‌های آلمان

  همانطور که می‌دانید برای گرفتن پذیرش از دانشگاه‌های آلمان، دانشجویان بایستی یکسری شرایط را داشته باشند. آلمان در پذیرش دانشجو کمی نسبت به سایر کشورهای اروپایی سخت‌گیرتر هست؛ چرا که بر کیفیت آموزش دانشگاه‌هایش و میزان تحصیلات متقاضیان اهمیت زیادی دارد. سن و معدل از مهم‌ترین ملاک‌های گرفتن پذیرش از دانشگاه‌های آلمان است که در گرفتن یا نگرفتن ویزای تحصیلی نیز تاثیر زیادی دارد. شرایط پذیرش برای تحصیل کارشناسی در دانشگاه‌های آلمان عبارت است از:

  چرا کافه مهاجرت؟

  دارای وکلای مجرب

  10 سال سابقه درخشان

  9000 پذیرش تحصیلی

  درخواست مشاوره

  شرایط پذیرش برای تحصیل کارشناسی در دانشگاه‌های آلمان

  سن متقاضی باید بین 18 تا 24 سال باشد

  داشتن حداقل مدرک B1(متقاضی مجبور به گذراندن 1 سال در کالج‌های زبان آلمانی است)

  ترجمه و ارسال مدارک

  انگیزه نامه یا SOP

  رزومه تحصیلی و کاری

  معدل دیپلم باید بالای 16 باشد

  ترجمه مدرک تحصیلی به همراه ریز نمرات

  تاییدیه UNI-ASSIST

  ارائه مدرک زبان C1(نیاز به گذراندن 1 سال در کالج‌های زبان آلمانی نیست)

  شرایط تحصیل رایگان در مقطع کارشناسی در آلمان

  برای برخورداری از تحصیل رایگان در مقطع لیسانس در آلمان باید ابتدا دانشگاهی را برای شروع تحصیلاتتان انتخاب نمایید. اکثر دانشگاه‌های آلمان برای دانشجوهای داخل و خارج از اتحادیه اروپا رایگان است. دانشجو یا متقاضی می‌تواند رشته‌ای را از بین 17 هزار رشته‌ای که در این کشور آموزش داده می‌شود را انتخاب نماید. جالب است بدانید که امکان تحصیل رایگان به زبان انگلیسی برای برخی از رشته‌ها وجود دارد. البته دوره‌های تحصیلی به زبان انگلیسی به این معنا نیست که تا پایان سال تحصیلی، آموزش به زبان انگلیسی خواهد بود؛ معمولاً پس از گذشت 1 سال یا دو ترم، تدریس به زبان آلمانی تغییر خواهد کرد. تحصیل رایگان در دانشگاه‌های دولتی آلمان فقط با زبان آلمانی مجاز است و کسانی می‌توانند از تحصیل رایگان به زبان انگلیسی استفاده کنند که اثبات نمایند دوره 800 ساعته زبان آلمانی را گذرانده‌اند. پس از ارائه مدرک زبان آلمانی نوبت به معادل سازی مدرک تحصیلی شما می‌رسد. در صورتی که با معادل سازی مدرک شما موافقتی صورت نگیرد، باید یکسال بیشتر را در کالج‌های آلمان سپری کنید. دوره تحصیلی پیش از دانشگاه در آلمان 13 ساله است؛ بنابراین ایرانیان موظف به گذراندن یک دوره یکساله در کالج‌های آلمان خواهند بود.

  شرایط سنی و شرط معدل برای تحصیل در مقطع کارشناسی در آلمان

  شرط سنی و معدل از مهم‌ترین شروط گرفتن پذیرش از دانشگاه‌های آلمان است. برای اینکه بتوانید از دانشگاه‌های آلمان پذیرش دریافت کنید باید سن شما کمتر از 24 سال باشد. برای متقاضیان تحصیل پزشکی در آلمان این سن به 22 سال کاهش می‌یابد. همچنین حداقل معدل لازم برای شروع تحصیل در آلمان، 16 به بالا است. حداقل معدل لازم برای تحصیل پزشکی در دانشگاه‌های دولتی آلمان 20 می‌باشد. اگر سن شما بیش از 26 سال است و قصد تحصیل لیسانس در آلمان را دارید، می‌توانید از طریق راه‌های دیگر اقدام کنید. برای آشنایی با سایر راه‌های مهاجرتی با مشاروان موسسه ما در تماس باشید.

   شرایط سنی و شرط معدل برای تحصیل در مقطع کارشناسی در آلمان

  اخذ بورسیه تحصیلی آلمان در مقطع کارشناسی

  دریافت بورسیه تحصیلی برای مقطع لیسانس در آلمان کمی مشکل است و معمولاً دانشجویان ارشد یا دکتری از این ویژگی برخوردار می‌شوند. اگر قصد گرفتن بورسیه تحصیلی آلمان در مقطع کارشناسی را دارید، باید نمرات تحصیلی خیلی خوبی داشته باشید. بورسیه‌های تحصیلی آلمان، تمامی هزینه‌های زندگی و تحصیلی در آلمان دانشجو را در بر می‌گیرد. برای این که بورسیه تحصیلی آلمان در مقطع کارشناسی شامل حال شما شود، بایستی مدارک زیر را ارائه دهید.

  رزومه قوی

  معدل و ریز نمرات عالی

  مقالات بین المللی

  پروژه‌های تحقیقاتی و آزمایشی

  بورسیه‌های تحصیلی متعددی در آلمان برای دانشجویان در نظر گرفته می‌شود که مهم‌ترین آن‌ها عبارت است از:

  بورسیه تحصیلی اراسموس

  بورسیه تحصیلی هاینریش بل

  بورسیه تحصیلی کنراد آدناور

  بورسیه تحصیلی رزا لوکزامبورگ آلمان

  بورسیه تحصیلی فردریش ایبرت

  بورسیه تحصیلی ماکس پلانک آلمان

  برترین دانشگاه ها برای تحصیل کارشناسی در آلمان

  آلمان دارای دانشگاه‌های بسیار مشهوری و با رتبه جهانی بسیار خوبی است. سالانه افراد زیادی از سرتاسر دنیا برای برخورداری از نظام آموزشی با کیفیت آلمان به این کشور مهاجرت می‌کنند. برترین دانشگاه ها برای تحصیل در مقطع کارشناسی در آلمان عبارت است از:

  لیست بهترین دانشگاه‌های آلمان

  نام فارسی

  نام لاتین

  دانشگاه فنی مونیخ

  Technical University of Munich

  دانشگاه لودویگ ماکسیمیلیانز مونیخ

  LMU

  دانشگاه هایدلبرگ

  Heidelberg University

  دانشگاه فرای

  Freie Universitaet Berlin

  دانشگاه هامبولت

  Humboldt University of Berlin

  دانشگاه فنی مونیخ(Technical University of Munich)

  از برترین دانشگاه‌های کشور آلمان است که امکان تحصیل در مقطع کارشناسی در آن وجود دارد. این دانشگاه در سال 1868 تاسیس شده است و تاکنون تعداد بیشماری از فارغ‌التحصیلان آن موفق به کسب جایزه نوبل شده‌اند. شهرت این دانشگاه به دلیل کیفیت آموزشی بالا و همچنین تعداد بالای برندگان جایزه نوبل این دانشگاه است. رتبه این دانشگاه در رنکینگ جهانی QS 55 می‌باشد.

  عکس: بهترین دانشگاه‌های آلمان برای مقطع کارشناسی

  دانشگاه لودویگ ماکسیمیلیانز مونیخ(LMU)

  از دیگر دانشگاه‌های مطرح آلمان، دانشگاه لودویگ ماکسیمیلیانز مونیخ می‌باشد که از قدیمی‌ترین دانشگاه‌های این کشور به حساب می‌آید. این دانشگاه در سال 1472 تاسیس شده است و تعداد کثیری از دانشجویان فارغ‌التحصیل آن موفق به کسب جایزه نوبل شده‌اند. رتبه یا رنکینگ جهانی دانشگاه لودویگ ماکسیمیلیانز مونیخ 68 است.

  دانشگاه هایدلبرگ(Heidelberg University)

  بسیاری از افراد کشورشان را برای تحصیل در رشته‌های پزشکی به مقصد آلمان ترک می‌کنند. اگر به دنبال دانشگاهی می‌گردید که از نظر کیفیت تحصیلی و آموزشی در سطح بالایی باشد، دانشگاه پزشکی هایدلبرگ انتخاب شایسته‌ای است. این دانشگاه از قدیمی‌ترین دانشگاه‌های پزشکی آلمان است که در سال 1386 تاسیس شده است. این دانشگاه در برخی از رشته‌های پزشکی از دانشگاه آکسفورد نیز پیشی گرفته است.

  دانشگاه فرای(Freie Universitaet Berlin)

  دانشگاه آزاد برلین از دیگر دانشگاه‌های تحقیقاتی آلمان است که امکان تحصیل در مقطع کارشناسی در آن وجود دارد. این دانشگاه در سال 1948 پس از تفکیک آلمان به جناح غرب و شرق تاسیس شد. این دانشگاه در لیست 11 دانشگاه برتر تحقیقاتی و 10 دانشگاه برتر کشور آلمان قرار دارد.

  دانشگاه هامبولت(Humboldt University of Berlin)

  دانشگاه هامبولت به دلیل تربیت کثیری از متفکران و اندیشمندان امروزی شهرت بسیار زیادی پیدا کرده است. این دانشگاه در سال 1809 در کشور آلمان تاسیس شده است که تاکنون نزدیک 29 نفر از فارغ‌التحصیلان این دانشگاه موفق به کسب جایره نوبل شده‌اند. رتبه و اعتبار جهانی QS دانشگاه هامبولت 120 می‌باشد.

  مدارک لازم اخذ ویزا برای تحصیل کارشناسی در آلمان

  متقاضیان پس از دریافت پذیرش از دانشگاه مورد نظرشان باید نسبت به اخذ ویزای تحصیلی آلمان اقدام کنند. متقاضیان باید وقتی برای ارائه مدارک به سفارت کشور آلمان رزرو کنند و در آن روز مدارکشان را به کنسولگری آلمان تحویل دهند. مدارک لازم اخذ ویزا برای تحصیل در مقطع کارشناسی در آلمان عبارت است از:

  مدارک لازم اخذ ویزا برای تحصیل در مقطع لیسانس در آلمان

  پاسپورت معتبر

  گواهی محل سکونت در آلمان

  تاییده ثبت نام

  اجاره خانه

  اثبات مدرک اجاره نامه با نشان دادن نامه‌‎ی ایای از صاحب خانه

  2 قطعه عکس پاسپورتی

  اثبات تمکن(10332 یورو برای هر سال)

  نامه پذیرش دانشگاه

  مدرک پرداخت هزینه روادید(هزینه درخواست اولیه بین 56 تا 100 یورو و 49 تا 96 یورو برای تمدید درخواست اقامت)

  فرم درخواست اخذ ویزای تحصیلی

  مدرک تحصیلی قبلی

  کپی ویزاهای قبلی در صورت وجود

  بیمه درمانی

  مشخص کردن وضعیت مدنی(گواهی ازدواج، شناسنامه، شناسنامه فرزندان و گواهی فوت همسر)

  اثبات مدرک زبان آلمانی یا انگلیسی(ارائه مدرک تافل یا آیلتس برای زبان انگلیسی و ارائه مدرک DSH یا TestDaf برای زبان آلمانی)

  هزینه زندگی دانشجویان کارشناسی در آلمان

  هزینه زندگی در کشور آلمان برای دانشجویانی که فقط قصد تحصیل در این کشور را دارند، بالا است. بنابراین بهتر است که دانشجویان در کنار درس خواندن در جایی مشغول به کار شوند تا بتوانند هزینه‌های زندگیشان در آلمان را تامین کنند. از آنجایی که تحصیل در آلمان در همه مقاطع به زبان آلمانی کاملاً رایگان، دانشجو ملزم به پرداخت هزینه‌های تحصیلی نیست و تنها موظف به پرداخت هزینه‌های زندگی در آلمان است. هزینه‌های زندگی در آلمان برای یک دانشجو در ماه بین 800 تا 900 یورو  در شهرهای بزرگ آلمان است. دانشجو با کار کردن هفته‌ای 20 ساعت می‌تواند ماهانه 740 یورو درآمد داشته باشد؛ این مقدار هزینه‌های الزامی دانشجو را به راحتی در برمی‌گیرد. دانشجویانی که در دانشگاه‌های خصوصی آلمان مشغول به تحصیل می‌باشند، علاوه بر هزینه‌های زندگی باید هزینه‌های تحصیلی که شامل هزینه بیمه و شهریه دانشگاه می‌‎شود نیز پرداخت کنند. شهریه دانشگاه‌های خصوصی آلمان بین 1400 یورو تا 30 هزار یورو در سال می‌باشد.

  هزینه زندگی دانشجویان کارشناسی در آلمان

  آپارتمان یک خوابه

  330 یورو در ماه

  خورد و خوراک

  170 یورو در ماه

  پوشاک

  42 یورو در ماه

  وسایل نقلیه همگانی

  94 یورو در ماه

  بیمه

  80 یورو در ماه

  اینترنت

  30 یورو در ماه

  کار پس از تحصیل کارشناسی آلمان

  دو راه پیش روی فارغ‌التحصیلان مقطع کارشناسی در آلمان است:

  1. ادامه تحصیل
  2. کار

  دانشجویان پس از به پایان رسیدن دوره تحصیلیشان می‌توانند در کشور آلمان مشغول به کار شوند. دانشجویان یک سال تمام فرصت دارند که به دنبال کار در کشور آلمان بگردند و ویزای تحصیلیشان را به ویزای کاری آلمان تبدیل کنند. این افراد با گذشت مدتی می‌توانند برای دریافت اقامت کشور آلمان درخواستشان را صادر کنند. همچنین فارغ‌التحصیلان این ویژگی را دارند که از طریق ویزای پیشنهاد کار(Job Offer) به دنبال کار در کشورهای دیگر نظیر کانادا و اروپا بگردند. کسانی که قصد ادامه تحصیل در مقاطع بالاتر را دارند می‌توانند برای مقطع ارشد به دانشگاه‌های آلمان یا خارج از این کشور درخواستشان را صادر کنند. به طور کلی امکان کار پس از تحصیل در مقطع کارشناسی در آلمان وجود دارد که سرانجام آن، اخذ اقامت کشور آلمان است.

  کشور آلمان نه تنها دارای دانشگاه ها و کالج های برتر و جهانی بلکه دارای مدارس و دبیرستان های مطرح نیز می باشد

  تحصیل دکتری در آلمان همواره به عنوان یک گزینه جذاب برای دانشجویان بین المللی محسوب می شود.

  آلمان یکی از بهترین کشورهای خارجی برای تحصیل به شمار می‌آید. تحصیل در این کشور در تمامی مقاطع تحصیلی لیسانس، فوق لیسانس و دکتری به زبان آلمانی رایگان است. 

  موسسه های آموزش عالی و دانشگاه های ترکیه، تحصیلات عالی را در سطح جهانی در مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا به دانشجویان بین المللی و بومی ارائه می دهند.

  رشته های تحصیلی مقطع کارشناسی در آلمان

  دانشگاه‌های آلمان تقریباً همه رشته‌های تحصیلی را آموزش می‌دهند و متقاضیان به راحتی می‌توانند رشته مورد علاقه‌شان را پیدا کنند. دانشجویان می‌توانند در رشته‌های تحصیلی زیادی از دانشگاه‌های آلمان پذیرش بگیرند. تعداد رشته‌های تحصیلی آلمان زیاد است. معروف‌ترین رشته‌های تحصیلی مقطع لیسانس در آلمان عبارت است از:

  مهندسی کامپیوتر گرایش نرم افزار

  مهندسی طراحی خودرو

  مهندسی مکانیک

  مهندسی برق

  مهندسی کامپیوتر گرایش سخت افزار

  مدیریت

  دندانپزشکی

  پزشکی

  پرستاری

  حقوق

  تاریخ شروع ترم‌های تحصیلی در مقطع کارشناسی آلمان

  دانشگاه‌های آلمان همانند سایر دانشگاه‌های اروپا، سالانه در دو ترم آغاز می‌شود. شروع ترم‌های فرد دانشگاه‌های آلمان از ماه شهریور(سپتامبر) است که در اواسط اسفند(مارس) به اتمام می‌رسد. شروع ترم‌‎های زوج دانشگاه‌های آلمان از اوایل فروردین(آپریل) است که تا قبل از ماه مرداد(آگوست) به پایان می‌رسد.

  شرایط بیمه درمانی برای دانشجویان کارشناسی در آلمان

  بیمه درمانی کلیه هزینه‌های درمانی دانشجو را در بر می‌گیرد و بهتر است که دانشجویان به هنگام تحصیل خود را بیمه نمایند. بیمه درمانی آلمان، هزینه‌های درمانی دانشجویان را در بر می‌گیرد و نیازی به پرداخت هزینه درمان نیست. هزینه بیمه دولتی دانشجویان بین 80 تا 200 یورو می‌باشد که با توجه به نوع بیمه‌تان ملزم به پرداخت هزینه‌های درمانی نمی‌باشید. مه درمانی آلمانی هزینه‌های عینک سازی و دندانپزشکی را در بر نمی‌گیرد و تنها در صورت داشتن نامه‌ای از پزشک بیمه به شما تعلق خواهد گرفت. البته افراد می‌توانند از بیمه دیگری استفاده کنند که هزینه‌های درمانی بیشتری را پوشش می‌دهد؛ بیمه خصوصی این ویژگی را دارد که متقاضی باید ماهیانه بین 30 تا 50 یورو را به عنوان حق بیمه پرداخت نماید. نحوه استفاده از بیمه درمانی به این صورت است که شما باید هزینه درمان را به بیمارستان یا پزشک پرداخت کنید. پس از پرداخت باید رسید را نزد خود محفوظ نگه دارید و آن را به اداره بیمه نشان دهید تا هزینه‌ها به حساب شما واریز گردد. داشتن بیمه درمانی در زمان ثبت نام در دانشگاه و اخذ ویزای تحصیلی آلمان الزامی است و حتماً از نوع دولتی یا خصوصی بودن بیمه‌تان مطلع باشید؛ چرا که برخی از دانشگاه‌ها بیمه‌های خصوصی را نمی‌پذیرند.

  اخذ اقامت دائم پس از تحصیل کارشناسی در آلمان

  امکان دریافت اقامت دائم آلمان پس از به اتمام رساندن دوره تحصیلی کارشناسی برای دانشجویان وجود دارد. پس از اتمام تحصیلات، دانشجویانی که قصد ماندن در این کشور را دارند می‌توانند به مدت 18 ماه در این کشور اقامت داشته باشند. در این مدت آن‌ها می‌توانند به دنبال کار در این کشور بگردند تا بتوانند ویزای تحصیلیشان را به ویزای کار تغییر دهند پس از اینکه شغل مورد نظرشان را پیدا کردند باید ویزای تحصیلیشان را به ویزای کار تبدیل نمایند. دانشجویان پس از گذشت 5 سال می‌توانند برای اقامت دائم کشور آلمان اقدام نمایند. کسانی که در زمان کار مالیات نیز پرداخت می‌کنند در بهترین حالت پس از گذشت 21 ماه می‌توانند برای اخذ اقامت دائم آلمان اقدام کنند.

  مزایای تحصیل کارشناسی در آلمان

  کشور آلمان از پیشرفته‌ترین و مدرن‌ترین کشورهای دنیا و قاره اروپا است. نرخ بیکاری در این کشور پایین است و سالانه افراد زیادی برای کار به این کشور مهاجرت می‌کنند. مزایای تحصیل در مقطع کارشناسی در آلمان عبارت است از:

  آشنایی با فرهنگ کشور آلمان

  آشنایی با زبان آلمانی

  امکان اخذ اقامت آلمان

  تحصیل رایگان

  تحصیل در یکی بهترین دانشگاه‌های دنیا

  امکان کار پس از تحصیل

  امکان ادامه تحصیل در مقاطع بالاتر در آلمان

  امکان دریفات جاب آفر

  درآمد بالا

  اقتصاد پویا

  جمع بندی

  آلمان از بهترین کشورهای اروپایی برای کار و تحصیل است؛ چرا که هم از نظر آموزشی و هم از نظر اقتصادی در جایگاه خیلی خوبی قرار دارد. این کشور راه را برای متقاضیان تحصیل در مقطع کارشناسی در آلمان هموار کرده است و دانشجویان می‌توانند در رشته مورد نظرشان مشغول به تحصیل شوند. گرفتن پذیرش از دانشگاه‌های کشور آلمان در صورت نداشتن وکیل مهاجرت کمی سخت و مشکل است؛ چرا که این کشور بر میزان تحصیلات دانشجویان ورودی به دانشگاه‌ها توجه بسیاری دارد، همچنین اخذ ویزای کشور به دلیل تقاضای بالا از سفارت آلمان در تهران بیش از 14 ماه به طوب می‌انجامد. متقاضیان برای تحصیل در مقطع لیسانس در آلمان باید دارای یکسری شرایط و مدارک باشند که مهم‌ترین آن‌ها داشتن معدل بالای 16، مدرک زبان آلمانی و سن کمتر از 24 سال است. ما در این مقاله سعی بر این داشتیم شما را با تحصیل در مقطع کارشناسی در آلمان آشنا کنیم.

  سوالات متداول

  بله، دانشجویان می‌توانند پس از به اتمام رسیدن مدت زمان ویزای تحصیلیشان، آن را به مدت 18 ماه تمدید کنند.

  هر دانشجو باید نزدیک به 10332 هزار یورو به ازای هر سال در حساب بانکی خود داشته باشد.

  میانگین هزینه رندگی در شهرهای بزرگ آلمان بین 800 تا 900 یورو در ماه است.

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  مشاوره رایگان مهاجرت:
  07191003515