تحصیل در مدارس ترکیه

تحصیل در مدارس ترکیه

 

در سال های اخیر بسیاری از دانش آموزان ایرانی برای تحصیل در مدارس و دبیرستان های کشور ترکیه راهی این کشور می شوند. بالا بودن کیفیت سیستم آموزشی مدارس ترکیه و همچنین مناسب بودن هزینه های تحصیلی از دلایل مهم برای تحصیل در مدارس ترکیه در سال 2023-2024 می باشد. در مقاله پیش رو ما مشاوران موسسه مهاجرتی کافه مهاجرت به ارائه اطلاعات لازم در مورد هزینه ها و شرایط تحصیل در مدرسه های ترکیه می پردازیم. با ما همراه باشید.

از ما مشاوره رایگان دریافت کنید!

با ما در ارتباط باشید و سوالات، ابهامات و نگرانی های خود را از طریق راه های ارتباط زیر با ما در میان بگذارید. از طریق شماره تماس زیر میتوانید با مشاورین ما گفتگو کنید.

درخواست فوری مشاوره

  نام و نام خانوادگی


  شماره تماس

  نظام آموزشی مدارس ترکیه در سال 2023-2024

  نظام آموزشی مدارس ترکیه به صورت 4+4+4 است؛ به عبارت دیگر دانش آموزان در هر سطح آموزشی در 4 پایه تحصیل می کنند که 12 سال مدارس را شامل می شود. هزینه تحصیل در مدارس ترکیه از نوع دولتی در هر 12 سال رایگان است، اما هزینه تحصیل در مدارس بین المللی استانبول ترکیه و یا مدارس خصوصی با پرداخت شهریه همراه است. 12 سال تحصیل در مدارس کشور ترکیه شامل 4 سال تحصیلات پایه اول ابتدایی یا دبستان، 4 سال تحصیلات پایه دوم ابتدایی یا راهنمایی و 4 سال آموزش دبیرستان می باشد. نظام آموزشی مدارس ترکیه یک نظام و سیستم اروپایی و آمریکایی است. تحصیل در مدارس کشور ترکیه در مقایسه با مدارس دیگر کشورهای اروپایی با سطح بالای کیفیت آموزشی و هزینه های مقرون به صرفه همراه است. مدارس ترکیه با دارا بودن سیستم اراسموس موندوس و سیستم بولونیای اتحادیه اروپا شرایط عالی را برای فارغ التحصیلی دانش آموزان و ادامه تحصیل آن ها در دانشگاه های کشورهای اروپایی و یا کار و اشتغال در این کشورها فراهم می کند. نظام آموزش و پرورش ترکیه بر اساس معیارهای اصلاحات آتاتورک اداره می شود. از شرایط تحصیل در مدارس کشور ترکیه، تحصیل اجباری تا 12 سال و تامین هزینه های تحصیل در مقطع ابتدایی و متوسطه از طرف دولت این کشور می باشد. تحصیل در ترکیه در مقطع دبیرستان اجباری نیست، اما دانش آموزانی که قصد تحصیل در دانشگاه های ترکیه را دارند، باید در دو مقطع متوسطه و دبیرستان تحصیل کنند.

  قوانین تحصیل در مدارس و دبیرستان های کشور ترکیه در سال 2023-2024

  قوانین و شرایط تحصیل در دبیرستان های ترکیه برای دانش آموزان بومی و بین المللی لازم الاجرا است. از مهم ترین قوانین و شرایط تحصیل دبیرستان در ترکیه و همچنین مدارس ابتدایی و راهنمایی این کشور موارد زیر را می توان نام برد:

  • اولین قانون آشنایی با زبان ترکی یا انگلیسی است. زبان تحصیل در مدارس دولتی ترکیه زبان ترکی استانبولی و در مدارس بین المللی این کشور زبان انگلیسی است.
  • زبان های خارجی تدریس شده در مدارس ترکیه زبان های فرانسوی، اسپانیایی و آلمانی می باشد.
  • مدت زمان سال تحصیلی مدارس ترکیه حدود 180 روز است.
  • تحصیلات ابتدایی برای همه کودکان در ترکیه از سن 7 سالگی و به صورت اجباری می باشد.
  •  فعالیت آموزشی و تحصیلی مدارس ترکیه از روز دوشنبه تا روز جمعه دایر است و در روزهای شنبه و یکشنبه مدارس تعطیل می باشد. در روزهای تعطیل رسمی مانند اعیاد مذهبی و تعطیلات زمستانی یا تابستانی نیز مدارس تعطیل است.
  • ساعت آموزش مدارس ترکیه از 8 صبح تا 4 بعداظهر می باشد.
  • دانش آموزان در مقطع دبستان باید دروس ریاضیات ، سواد خوانداری و نوشتاری، هنر و زبان خارجی و تعلیمات دینی را فراگیرند.
  • پس از 8 سال تحصیلات ابتدایی، دانش آموزان مدرک دیپلم آموزش ابتدایی را دریافت می کنند.
  •  دانش آموزان در مقطع متوسطه باید دروس تاریخ، جغرافیا، علوم، ریاضیات، زبان خارجی، موسیقی، تعلیمات دینی، هنر، فیزیک، زبان ترکی و کامپیوتر را فراگیرند.
  • مهم ترین دروس مقطع دبیرستان کشور ترکیه ریاضیات، هندسه، ادبیات ترکی استانبولی، تاریخ، جغرافیا، شیمی، زیست شناسی و زبان خارجی است.
  •  پس از تمام شدن دوره تحصیلات متوسطه، دانش آموزان مدرک Lise Diplomasi یا دیپلم فارغ التحصیلی دبیرستان را دریافت می کنند.
  • تحصیل دانش آموزان دختر و پسر در همه مدارس ترکیه به صورت مختلط است و هر مدرسه بر اساس قوانین و شرایط خود یونیفرم مخصوص دارد.
  • مدارس ترکیه کتاب های درسی را به طور رایگان به دانش آموزان ارائه می دهند.

   

  تحصیل در مدارس و دبیرستان های کشور ترکیه در یک نگاه

  تحصیل در مدارس و دبیرستان های کشور ترکیهتحصیل اجباری یا اختیاریسال مجاز به تحصیلزبان تحصیلمدت زمان تحصیل
  دوره پیش دبستانیاختیاری و به صورت رایگان در مهدکودک های دولتی و با پرداخت شهریه در مهدکودک های خصوصیاز 36 تا 72 ماهه

  ترکی و انگلیسی

  (کودکان مهاجر در مدت زمان 3 تا 6 ماه به این دو زبان مسلط می شوند.)

  مراحل مهاجرت در کافه مهاجرت

  درخواست مشاوره

  برای دریافت مهاجرت باید با شعب ما تماس گرفته یا فرم پر کنید.

  برگزاری جلسه مشاوره

  برای شما جلساتی برگزار خواهد شد و از شما اطلاعلاتی گرفته میشود.

  عقد قرارداد

  مسیرها و توضیحات لازم به شما داده میشود و سپس قرار دادی برای انجام کارها ثبت میشود.

  اخذ اقامت

  درخواست ها ارسال میشود و نتیجه به شما اعلام میگردد

  از 3 سالگی تا قبل از 7 سالگی
  دوره دبستان یا ابتدایی (مدرسه اول، سطح اول) İlkokul 1. Kademeاجباری و به صورت رایگاناز 6 تا 10 سالگیترکی و یک زبان خارجی4 سال
  دوره دبستان یا ابتدایی (مدرسه اول، سطح دوم) İlköğretim Okuluاجباری و به صورت رایگان در مدارس دولتی و با پرداخت شهریه در مدارس خصوصیاز 10 تا 14 سالگیترکی و یک زبان خارجی که بیشتر انگلیسی و یا اسپانیایی، فرانسوی و آلمانی است4 سال
  دوره دبیرستاناختیاری و به صورت رایگان در دبیرستان های دولتی و با پرداخت شهریه در دبیرستان های بین المللی و خصوصیاز 14 تا 18 سالگیترکی در دبیرستان های دولتی و انگلیسی در دبیرستان های بین المللی و خصوصی4 سال

  شرایط تحصیل در مدارس دولتی ترکیه برای ایرانی ها در سال 2023-2024

  یکی از مهم ترین شرایط تحصیل در دبیرستان های دولتی ترکیه دارا بودن مدرک زبان ترکی و یا تسلط به این زبان است. در صورتی که دانش آموز ایرانی به زبان ترکی مسلط نباشد، نمی تواند در مدارس دولتی ترکیه ثبت نام کند و باید به مدارس خصوصی یا بین المللی مراجعه کند. سیستم آموزشی دبیرستان های دولتی کشور ترکیه بیشتر شبیه به دبیرستان های دولتی ایران است. اگر دانش آموزان ایرانی دارای ویزای اقامت توریستی ترکیه باشند، می توانند در مدرسه های استانبول و آنکارا و دیگر شهرهای ترکیه ثبت نام کنند. در صورتی که دانش آموزان ایرانی دارای مجوز اقامت قانونی ترکیه باشند، هزینه تحصیل دبیرستان در ترکیه برای آن ها رایگان می باشد. والدین دانش آموزان ایرانی برای ثبت نام در مدرسه های ترکیه از نوع دولتی باید با دارا بودن کیلمیک کارت، مجوز اقامت قانونی و اجاره نامه محل اقامت به نزدیکترین مدرسه به محل اقامت خود مراجعه کنند. به منظور ثبت نام در مدارس ابتدایی دولتی ترکیه دارا بودن برگه نفوس از شهرداری محل اقامت والدین و همچنین مجوز اقامت قانونی ترکیه الزامی است. از دیگر شرایط مهم تحصیل در مدارس دولتی ترکیه برای دانش آموزان ایرانی دارا بودن ریزنمره های تحصیلی مناسب در مقطع تحصیلی قبل می باشد. بهترین مدارس دولتی استانبول دارای شرایط عالی از لحاظ تحصیلی و آموزشی برای دانش آموزان ایرانی می باشند.

  vakil-mohajerat-be-turkey

  وکیل مهاجرت به ترکیه

  در واقع وکیل مهاجرت به ترکیه نقش مهمی در فرایند اخذ اقامت شما ایفا می‌کنند و باعث می‌شود تا روند مهاجرت به این کشور تسریع پیدا کند 

   

  شرایط تحصیل در مدارس خصوصی ترکیه برای ایرانی ها در سال 2023-2024

  مدارس خصوصی ترکیه دارای امکانات آموزشی پیشرفته، کلاس های کم جمعیت، فعالیت های فوق درسی در حوزه های ورزشی، علمی و هنری و همچنین معلمان برجسته و ماهر در امور آموزشی است. مدارس خصوصی ترکیه بیشتر در گروه مدارس دو زبانه می باشند و برای دانش آموزان ایرانی نا آشنا به زبان ترکی و با مهارت زبان انگلیسی مناسب هستند. نظام و سیستم آموزشی مدارس خصوصی ترکیه مانند مدارس غیرانتفاعی ایران است. وجود این نوع مدارس با دارا بودن همه نوع تجهیزات آموزشی و سیستم تحصیلی باکیفیت در ترکیه موجب شده است تا بسیاری از والدین ترکیه ای نیز فرزندان خود را به این مدارس بفرستند. والدین دانش آموزان ایرانی برای ثبت نام فرزندشان در مدارس خصوصی ترکیه باید مدارک تحصیلی دانش آموز را برای معادل سازی ارائه دهند. از مهم ترین شرایط و مدارک مورد نیاز برای تحصیل دانش آموزان ایرانی در مدارس خصوصی ترکیه دارا بودن مدرک زبان تومر، نامه پذیرش در آزمون های ورودی، کیلمیک کارت، مجوز اقامت قانونی ترکیه و برگه نفوس را می توان نام برد.

  شرایط تحصیل در مدارس بین المللی کشور ترکیه برای ایرانی ها در سال 2023-2024

  مدارس بین المللی و دبیرستان های بین المللی کشور ترکیه از بهترین گزینه های تحصیلی برای دانش آموزان ایرانی است که قصد تحصیل در محیط آموزشی با کیفیت بالا و آشنایی با چند زبان اروپایی را دارند. گرچه دانش آموزان ایرانی با تحصیل در رشته های تحصیلی دبیرستان در ترکیه از نوع بین المللی نه تنها به علم و دانش روز مجهز می شوند و خود را برای ورود به دانشگاه ها آماده می کنند، بلکه با زبان ترکی نیز آشنا می شوند. تحصیل در مدارس بین المللی ترکیه با پرداخت هزینه ها و شهریه تحصیلی امکان پذیر است. گرچه هزینه مدارس بین المللی ترکیه در مقایسه با مدارس خصوصی بالاتر است، اما سیستم آموزشی این مدارس بر طبق سیستم آمریکایی و اروپایی می باشد. هزینه مدارس بین المللی استانبول از هزینه مدارس بین المللی در ازمیر بالاتر است که به دلیل وجود امکانات آموزشی بیشتر و پیشرفته تر می باشد. مدرسه های بین المللی در استانبول و آنکارا به دلیل وجود سفارت خانه های مختلف در این دو شهر بیشتر از دیگر شهرهای ترکیه است. دانش آموزان ایرانی برای تحصیل در دبیرستانهای ترکیه از نوع بین المللی باید دارای گواهی تمکن مالی کافی، مدرک زبان انگلیسی یا ترکی، توصیه نامه از معلم های سال قبل و پاسپورت با اعتبار کافی باشند. دانش آموزان ایرانی با تحصیل دوره دبیرستان در ترکیه از نوع بین المللی برای تحصیل در دانشگاه های اروپا و آمریکا آمادگی های لازم را کسب می کنند.

  شهریه مدارس بین المللی در ترکیه در سال 2023-2024

  به طور کلی هزینه مدرسه بین المللی در ترکیه بر اساس برنامه درسی و سطح تحصیلات دانش آموز بسیار متغیر است و از حدود 12.000 لیر ترکیه تا 250.000 لیر در نوسان می باشد. شهریه مدارس بین المللی معمولی در ترکیه در سال 2023-2024 به صورت تقریبی عبارت است از:

  • شهریه مهدکودک های بین المللی در ترکیه: سالانه در حدود 25.000 لیر
  • شهریه دبستان های بین المللی در ترکیه: سالانه در حدود 35.000 لیر
  • شهریه مقطع راهنمایی بین المللی در ترکیه: سالانه در حدود 45.000 لیر
  • شهریه دبیرستان های بین المللی در ترکیه: سالانه در حدود 55.000 لیر

  مزایای تحصیل در مدارس بین المللی ترکیه برای ایرانی ها در سال 2023-2024

  گرچه هزینه مدارس بین المللی در ترکیه در سطح بالایی است، اما مزایا و امتیازهای تحصیل در دبیرستان های کشور ترکیه از نوع بین المللی فراوان است. برخی از مهم ترین مزایای تحصیل در مدارس بین المللی ترکیه برای دانش آموزان ایرانی در سال 2023-2024 عبارت است از:

  • سیستم آموزشی مدارس بین المللی در کشور ترکیه بر اساس سیستم آموزشی مدارس آمریکایی، بریتانیایی و فرانسوی می باشد. این مدارس دارای کیفیت آموزشی بالا به همراه آموزش دو زبان خارجی می باشد، اما زبان انگلیسی به عنوان زبان اصلی در بسیاری از مدرسه های بین المللی ترکیه تدریس می شود.
  • هر مدرسه بین المللی در ترکیه دارای برنامه های درسی متفاوتی است که بر اساس همین برنامه تحصیلی در سطح جهان به رسمیت شناخته شده است.
  • مدارس بین المللی در ترکیه با ایجاد فضای چندفرهنگی موجب آشنایی دانش آموزان از کشورهای مختلف با تاریخ و زبان و آداب و رسوم مختلف می شود.
  • برخی از مدارس بین المللی در ترکیه اعتبارنامه های محلی و بین المللی را به فارغ التحصیلان ارائه می دهند.
  • در برخی از مدرسه های بین المللی ترکیه والدین می توانند برنامه درسی مورد نظر خود را برای فرزندانشان انتخاب کنند.
  • به دلیل جمعیت کم دانش آموزان در کلاس های مدارس بین المللی، دانش آموزان در کلاس های درسی مورد توجه بیشتری قرار می گیرد.
  • دانش آموزان در این نوع مدارس می توانند از امکانات با کیفیت برخوردار شوند و به فعالیت های فوق برنامه مختلف بپردازند.
  • مدارس بین المللی در ترکیه بیشتر در شهرهای استانبول، آنکارا، بورسا و آنتالیا قرار دارند که توسط سازمان های شناخته شده جهانی مانند سازمان NEASC (انجمن مدارس و کالج های نیوانگلند) یا ECIS (کمیسیون اروپایی مطالعات بین المللی) به رسمیت شناخته می شوند.
  • در این نوع مدارس امکانات، خدمات آموزشی و کلاس های آموزشی به بهترین شکل ممکن در اختیار دانش آموزان قرار می گیرد.
  • در برخی از مدارس بین المللی در ترکیه، دانش آموزان بر اساس ملیت طبقه بندی می شوند تا دانش آموزانی که به یک زبان صحبت می کنند در یک کلاس قرار گیرند.

   

   

  هزینه تحصیل در مدارس ترکیه در سال 2023-2024 در یک نگاه

  مدارس در ترکیه هزینه های تحصیلی به صورت نقدی در سال 2023-2024هزینه های تحصیلی به صورت اقساطی در سال 2023-2024
  دبستان های خصوصیسالانه در حدود 100.000 لیر ترکیه + 8% مالیاتماهانه 12.000 لیر ترکیه در 8 قسط
  مدرسه راهنمایی خصوصیسالانه در حدود 103.000 لیر ترکیه + 8% مالیاتماهانه 13.000 لیر ترکیه در 8 قسط
  دبیرستان خصوصی و غیر انتفاعیسالانه در حدود 107.000 لیر ترکیه + 8% مالیاتماهانه 14.000 لیر ترکیه در 8 قسط
  هزینه های سلف سرویس و غذاسالانه 10.000 تا 14.000 لیر ترکیهمتغیر
  مدرسه بین المللی بریتیش کلمبیا در ترکیهسالانه 250.019 تا 631.020 لیر ترکیه معادل 13.400 تا 33.850 دلار آمریکامتغیر
  مدرسه بین المللی MEFسالانه 191.712 تا 570.565 لیر ترکیه معادل 10.275 تا 30.580 دلار آمریکامتغیر

  خدمات موسسه کافه مهاجرت برای تحصیل در مدارس کشور ترکیه

  هر سال بسیاری از متقاضیان ایرانی برای کار و یا سرمایه گذاری و یا تحصیل وارد کشور ترکیه می شوند، اما این متقاضیان جدا از امور مربوط به کار و تحصیل خود نگران تحصیل فرزندان خود در ترکیه نیز می باشند. در واقع این متقاضیان از شرایط اخذ ویزای تحصیلی ترکیه برای دبیرستان ها، شرایط تحصیل در مدارس غیر انتفاعی استانبول و آنکارا و کلاً مهاجرت به ترکیه از طریق تحصیل دبیرستان آگاهی ندارند. به همین دلیل ما مشاوران موسسه مهاجرتی کافه مهاجرت لازم می دانیم اطلاعات مربوط به این موضوع را در اختیار شما قرار دهیم. پیشنهاد ما این است که برای مشاوره رایگان با وکلا و مشاوران موسسه ما تماس بگیرید. در واقع پیشنهاد می کنیم با دارا بودن شرایط تحصیل فرزند خود در مدارس و دبیرستان های کشور ترکیه، روند اخذ ویزای تحصیلی ترکیه برای فرزند خود را به یک موسسه مهاجرتی حرفه ای بسپارید، در این صورت مطمئن خواهید بود که کارها به خوبی پیش خواهد رفت.

  چرا کافه مهاجرت؟

  دارای وکلای مجرب

  10 سال سابقه درخشان

  9000 پذیرش تحصیلی

  درخواست مشاوره

   

  در بسیاری از موارد شاهد هستیم که افراد سودجو از این موقعیت سوء استفاده کرده و با وعده های توخالی بسیاری از متقاضیان را فریب می دهند. به همین دلیل کمک گرفتن از یک موسسه معتبر و متخصص و با دارا بودن تجربه کاری درخشان حائز اهمیت فراوانی است. موسسه ما در کنار شماست و کمک می کند تا روند مهاجرت به ترکیه از طریق تحصیل دبیرستان را به راحتی طی کنید. به شما اطمینان می دهیم که این موسسه به صورت قانونی ثبت شده و فعالیت های آن در چارچوب قانون انجام می شود، بنابراین موسسه معتبری است و به راحتی می توانید به آن اعتماد کنید. وکیل و مشاور موسسه ما با آگاهی از هزینه و شرایط تحصیل در دبیرستان های ترکیه، شرایط بورسیه تحصیلی رایگان دبیرستان ترکیه و شرایط تحصیل در مدارس ترکیه مشاوره های سودمندی به شما ارائه می دهند.

  اعتبارو ارزش جهانی مدارس بین المللی در ترکیه

  تحصیل در دبیرستان ها و مدارس بین المللی ترکیه علاوه بر مزایای فراوانی که در بخش قبل ذکر شد، دارای اعتبار و ارزش جهانی نیز می باشد. اعتبار و ارزش جهانی تحصیل در مدارس بین المللی در ترکیه شامل دو مورد زیر می باشد:

  برنامه مدرک بین المللی (IB)

  • برنامه مدرک بین المللی IB بر طبق یک مدل آموزشی منحصر به فرد است که هدف آن ایجاد انگیزه در دانش آموزان برای تفکر و مسئولیت پذیری است. در برنامه IB به منظور آگاهی فرهنگی، زبان های دوم آموزش داده می شود. دانش آموزان با تحصیل بر اساس این برنامه گواهینامه هایی را دریافت می کنند که آن ها را برای تحصیل در بهترین دانشگاه های ترکیه و اروپا آماده می کند. تعداد مدارس بین المللی ترکیه که از برنامه IB تبعیت می کنند، در حدود 95 مدرسه است. در این مدارس زبان های انگلیسی، آلمانی، ترکی و دیگر زبان ها آموزش داده می شود. برنامه اعتباربخشی IB دارای 4 برنامه است که در سطح آموزشی مختلف به دانش آموزان اجازه کشف هویت فرهنگی خود را می دهد. برنامه های اعتباربخشی IB شامل موارد زیر است:
  • برنامه مقطع ابتدایی: برای کودکان 3 تا 12 ساله
  • برنامه مقطع متوسطه: برای دانش آموزان 11 تا 16 ساله
  • برنامه مقطع دبیرستان و اخذ دیپلم: برای دانش آموزان 16 تا 19 ساله
  • برنامه آمادگی برای شغل: برای دانش آموزان 16 تا 19 ساله

  برنامه شورای مدارس بین المللی (CIS)

  • CIS به عنوان بزرگترین سازمان عضویت در مدارس بین المللی در جهان وظیفه ترویج تحقیق و پژوهش، بحث و اقدامات شخصی در مورد مسائل محلی و جهانی را بر عهده دارد. کسب آمادگی برای شهروند جهانی از عمده اقدامات مهم انجام شده در برنامه شورای مدارس بین المللی CIS است. هدف این اقدامات تجهیز دانش آموزان به دانش و مهارت هایی است که برای تبدیل شدن به شهروند جهانی لازم است. یکی از اقدامات شورای مدارس بین المللی CIS ترویج فراگیری زبان های دوم است. در حال حاضر در حدود 733 مدرسه CIS در سراسر جهان وجود دارد که 27 مدرسه آن در کشور ترکیه می باشد. از این 27 مدرسه در حدود 15 مدرسه در شهر استانبول، 5 مدرسه در شهر ازمیر، 3 مدرسه در شهر آنکارا، 3 مدرسه در شهر بورسا و 3 مدرسه در شهر آدنا قرار دارد. وجود این تعداد مدارس CIS برای دانش آموزانی که والدینشان در سطح جهان در حال رفت و آمد هستند، از لحاظ آموزش راحت تر است.

  کشور آلمان نه تنها دارای دانشگاه ها و کالج های برتر و جهانی بلکه دارای مدارس و دبیرستان های مطرح نیز می باشد. 

  این روزها تب تحصیل در دانشگاه ها و کالج های کشور ترکیه برای متقاضیان ایرانی بسیار داغ است.

  ترکیه که در سال های دور خانه یکی از قدرتمندترین امپراتوری های تاریخ بود، 

  موسسه های آموزش عالی و دانشگاه های ترکیه، تحصیلات عالی را در سطح جهانی در مقاطع کارشناسی

  انتخاب کشور و دانشگاه خوب یکی از مهم ترین فاکتورها برای مهاجرت تحصیلی موفق محسوب می شود.

  تحصیل دکترا در ترکیه می تواند انتخاب مناسبی برای دانشجویان بین المللی و از جمله ایرانی هایی باشد که به دنبال فرصت های تحصیلی منحصر به فرد هستند

   

  سازمان های ناظر بر مدارس بین المللی در ترکیه

  مدارس و دبیرستان های بین المللی ترکیه تحت نظارت سازمان ها و نهادهای معتبر خاصی می باشند. در واقع این سازمان ها هزینه مدارس بین المللی در استانبول، آنکارا، ازمیر و دیگر را تعیین  و استانداردها و برنامه های آموزشی آن ها را تایید می کنند. سازمان های ناظر بر مدارس بین المللی در ترکیه شامل موارد زیر می باشند:

  ·         CoIS شورای مدارس بین المللی

  • این سازمان یک انجمن غیر انتفاعی از مدارس و مؤسسه های بین المللی است که وظیفه تعیین معلمان، ارائه خدمات و امکانات آموزشی و ارائه گواهینامه های پایان دوره در مدارس بین المللی را بر عهده دارد. استانداردهای آموزشی مدارس بین المللی باید توسط این سازمان بررسی و تصویب شوند.

  ·         انجمن NEASC

  • انجمن مدارس و کالج های نیوانگلند مسئولیت نظارت بر مدارس و کالج های بین المللی را بر عهده دارد که توسط سیستم آموزشی آمریکا اداره می شوند.

  ·         ECIS

  • شورای مدارس بین المللی اروپا، مسئولیت نظارت و تایید استانداردهای لازم مدارس بین المللی است که بر اساس سیستم آموزشی اروپا اداره می شوند.

  بهترین مدارس بین المللی در شهرهای ترکیه در سال 2023-2024

  در شهرهای بزرگ و توسعه یافته ترکیه مدارس بین المللی با شهرت جهانی وجود دارد که برای تحصیل دانش آموزان ایرانی مناسب است. در ادامه این بخش به ارائه بهترین و مهم ترین مدارس بین المللی و دبیرستان های جهانی ترکیه در شهرهای مهم ترکیه می پردازیم:

  بهترین مدارس بین المللی استانبول در سال 2023-2024

  بهترین مدارس بین المللی شهر استانبول مقطع و سن تحصیلیزبان تحصیلامکانات آموزشیاعتبار مدرک تحصیلیتعداد دانش آموزان در هر کلاسشهریه و هزینه مدرسه بین المللی در استانبول
  مدرسه بین المللی استانبول Istanbul International Schoolدر همه مقاطع تحصیلی مدرسه، از 3 تا 18 سالزبان انگلیسی به عنوان زبان تحصیلی و زبان فرانسه به عنوان زبان خارجیامکانات پیشرفته، کلاس های فوق برنامه، کلاس های فوتبال، والیبال، فعالیت های هنری و فرهنگیمورد تایید و پذیرش دانشگاه های انگلستان، آمریکا و کشورهای اروپاییدر حدود 20 دانش آموز در هر کلاسبر اساس مقطع تحصیلی سالانه در حدود 100.000 لیر ترکیه
  مدرسه بین المللی بریتانیا استانبول ترکیه The British International School Istanbul Turkeyدر همه سنین و مقاطع تحصیلیزبان انگلیسی، آلمانی، اسپانیایی و فرانسویامکانات آموزشی پیشرفته و تجهیزات تحصیلی به روزارائه دهنده برنامه IB، برنامه درسی ملی انگلیسی و برنامه IGCSEبر اساس مقطع تحصیلی مختلف استمتغیر
  مدرسه جامعه بین المللی استانبول  Istanbul International Community Schoolمختص دانش آموزان بین المللی مقیم ترکیه در هر مقطع تحصیلی از 3 تا 18 سالزبان انگلیسی به عنوان تنها زبان آموزشیدارای دو پردیس مجهز و با همه امکانات آموزشی و تحصیلیبر اساس مقطع تحصیلی مختلف استمتغیر
  آکادمی آمریکایی Uskudar American Academyدر هر مقطع تحصیلی مدرسهزبان انگلیسی به عنوان تنها زبان آموزشیدارای امکانات آموزشی پیشرفتهاز برجسته ترین و قدیمی ترین مدارس بین المللی در استانبول و ترکیهبر اساس مقطع تحصیلی مختلف است
  مدارس بریتانیایی ترابیا (TBS)  Tarabya British Schoolsدر هر مقطع تحصیلی مدرسهزبان انگلیسی برای همه دروس به جز دوره زبان ترکیدارای امکانات آموزشی و تجهیزات پیشرفته برای تحصیلادغام برنامه های تحصیلی ترکیه و بریتانیا و دارای 4 پردیسبر اساس مقطع تحصیلی مختلف استمتغیر
  مدرسه بین المللی سفیر Safir International Schoolدر همه مقاطع تحصیلی مدرسهزبان های انگلیسی و عربی برای آموزش در مورد موضوعات اسلامی و زبان ترکی، انگلیسی و عربی به عنوان زبان آموزشیدارای امکانات آموزشی و تجهیزات تحصیلی پیشرفتهبه عنوان شناخته شده ترین مدرسه در ترکیه برای شهروندان عرب، دارای برنامه آموزشی مطابق با استانداردهای آمریکاییبر اساس مقطع تحصیلی مختلف استمتغیر
  مدرسه بین المللی الفایز Alfayez International Schoolدر همه مقاطع تحصیلی مدرسهانگلیسی و عربی به عنوان زبان های آموزشیدارای امکانات و تجهیزات آموزشی پیشرفتهبه عنوان اولین مدرسه عربی در استانبول با مجوز وزارت آموزش ملی ترکیه، دارای دانش آموزان از 24 کشور جهانبر اساس مقطع تحصیلی مختلف استمتغیر
  مدارس خصوصی ALKEVدر همه مقاطع تحصیلی مدرسهآلمانی به عنوان زبان اصلی آموزش و انگلیسی به عنوان زبان خارجیدارای امکانات آموزشی مجهز و پیشرفتهاز مدارس معتبر آلمانی در استانبولبر اساس مقطع تحصیلی مختلف استمتغیر
  مدارس بین المللی MEFدر همه مقاطع تحصیلی از پیش دبستانی تا دبیرستانانگلیسی و ترکی به عنوان زبان های اصلی آموزشی و زبان های فرانسه و اسپانیایی به عنوان زبان های خارجیدارای امکانات آموزشی پیشرفته و مجهز و دارای مساحت بیش از 40 هکتار با امکانات چند منظورهدارای دانش آموزان از بیش از 57 کشور جهانبر اساس مقطع تحصیلی مختلف استمتغیر
  دبیرستان فرانسوی نوتردام د سیون  Notre-Dame de Sion French High Schoolمقطع دبیرستانزبان فرانسه و ترکی به عنوان زبان های اصلی آموزشی و زبان انگلیسی به عنوان زبان خارجیدارای امکانات آموزشی و تجهیزات پیشرفتهاز مدارس خصوصی و شناخته شده فرانسوی در استانبولبر اساس مقطع تحصیلی مختلف استمتغیر
  مدرسه بین المللی روسی پوشکین Pushkin International Russian Schoolدر همه مقاطع تحصیلی مدرسهزبان روسی، زبان انگلیسی و زبان ترکیدارای امکانات آموزشی و تجهیزات پیشرفتهاز مدارس معتبر و شناخته شده روسی در استانبول و ترکیهبر اساس مقطع تحصیلی مختلف استمتغیر

  بهترین مدارس بین المللی آنکارا در سال 2023-2024

  بهترین مدارس بین المللی شهر آنکارامقطع و سن تحصیلیزبان تحصیلامکانات آموزشیاعتبار مدرک تحصیلیتعداد دانش آموزان در هر کلاسشهریه و هزینه مدرسه بین المللی در آنکارا
  کالج تد TEDدر همه مقاطع تحصیلی از مهد کودک تا دبیرستان، از 3 تا 18 سالزبان انگلیسی، ترکی و آلمانیامکانات پیشرفته، کلاس های فوق برنامه،مورد تایید و پذیرش با همکاری سازمان های IBO، CIS، ECIS و Eco-Schoolsبر اساس مقطع تحصیلی مختلف استمتغیر
  مدارس ISTEKدر همه سنین و مقاطع تحصیلیزبان انگلیسی، زبان ترکی و زبان آلمانیامکانات آموزشی پیشرفته و تجهیزات تحصیلیتدریس معلمان بومی به زبان ترکی و انگلیسیبر اساس مقطع تحصیلی مختلف استمتغیر
  مدرسه توپلوم کولجی آنتالیا Antalya Toplum Kolejiدر همه مقاطع تحصیلی از ابتدایی تا دبیرستانبه زبان های ترکی و انگلیسیامکانات آموزشی و تجهیزات پیشرفته تحصیلی

  ارائه دهنده برنامه های

  IGCSE و (IBDP)

  بر اساس مقطع تحصیلی مختلف استمتغیر
  مدرسه بین المللی آلفایز Alfayez International School شعبه آنتالیاهمه مقاطع تحصیلی مدرسهزبان های انگلیسی و عربیامکانات آموزشی پیشرفتهدانش آموزان از 24 کشور جهانبر اساس مقطع تحصیلی مختلف استمتغیر
  کولجی آنتالیا Antalya Kolejiهمه مقاطع تحصیلی از مهدکودک تا دبیرستانزبان های انگلیسی و ترکیامکانات و تجهیزات آموزشی پیشرفتهدارای عضویت PASCH و برنامه های کمبریج بین المللی مقدماتی، کمبریج بین المللی متوسطه، و IGCSEبر اساس مقطع تحصیلی مختلف استمتغیر

  بهترین مدارس بین المللی در شهر بورسا در سال 2023-2024

  بهترین مدارس بین المللی شهر بورسامقطع و سن تحصیلیزبان تحصیلامکانات آموزشیاعتبار مدرک تحصیلیتعداد دانش آموزان در هر کلاسشهریه و هزینه مدرسه بین المللی در بورسا
  کالج تد TED بورسادر همه مقاطع تحصیلی از مهد کودک تا دبیرستان، از 3 تا 18 سالزبان انگلیسی، ترکی و آلمانیامکانات پیشرفته، کلاس های فوق برنامه،مورد تایید و پذیرش با همکاری سازمان های IBO، CIS، ECIS و Eco-Schoolsبر اساس مقطع تحصیلی مختلف استمتغیر
  مدارس Cakir Schoolsدر مقطع ابتدایی و متوسطهزبان انگلیسی و زبان ترکیامکانات آموزشی پیشرفته و تجهیزات تحصیلیبه عنوان مدرسه اولین و تنها مدرسه در بورسا که مجوز فعالیت آموزشی آن از طرف IBO برای مدیریت برنامه سال های ابتدایی (PYP) و برنامه سال های میانی (MYP) صادر شده استبر اساس مقطع تحصیلی مختلف استمتغیر
  مدرسه خصوصی اگبرک Private Egeberk Schoolدر همه مقاطع تحصیلی از ابتدایی تا دبیرستانزبان ترکی به عنوان زبان اصلی آموزشی و در سطوح بالاتر زبان انگلیسی اضافه می شودامکانات آموزشی و تجهیزات پیشرفته تحصیلی دریافت مجوز آموزشی از طرف IB و ارائه دهنده برنامه تحصیلی مقطع ابتدایی (PYP)بر اساس مقطع تحصیلی مختلف استمتغیر

  مدارس ایرانی در ترکیه

  مدارس و دبیرستان های ایرانی در ترکیه با آموزش به زبان فارسی بیشتر در شهرهای استانبول و آنکارا قرار دارند. گرچه این مدارس در کشور ترکیه واقع شده اند، اما تحت نظارت سیستم آموزش و پرورش ایران و با تبعیت از قوانین آموزشی کشور ایران اداره می شوند. هزینه های مدارس و دبیرستان های ایرانی در ترکیه مناسب و با کیفیت آموزشی بالا می باشند. از معتبرترین و بهترین مدارس ایرانی در کشور ترکیه مجتمع آموزشی فجر استانبول در شهر استانبول و مجتمع آموزشی 22 بهمن در شهر آنکارا را می توان نام برد. هزینه های تحصیل در این دو مدرسه ایرانی بر اساس مقطع تحصیلی متغیر است و سالانه از حدود 500 تا 900 دلار می باشد.

  بورسیه دبیرستان های ترکیه

  دانش آموزان ایرانی با دارا بودن نمره های عالی و همچنین شرایط تحصیلی مناسب می توانند از بورسیه تحصیلی رایگان دبیرستان ترکیه برخوردار شوند. اخذ بورسیه تحصیلی در مقطع دبیرستان ترکیه نیازمند ارائه مجوز اقامت قانونی و ریزنمره های تحصیلی عالی در مقطع تحصیلی قبلی می باشد. البته برای تحصیل در دبیرستان های دولتی دانش آموزان ایرانی نیازمند دریافت بورسیه دبیرستان ترکیه نمی باشند و دارا بودن مدرک زبان ترکی و پذیرش در آزمون های ورودی مدارس تضمین کننده تحصیل رایگان در این دبیرستان ها می باشد. علاوه بر برخورداری از بورسیه تحصیلی دبیرستان ترکیه دانش آموزان ایرانی می توانند از تخفیف های دانشجویی و کمک هزینه های تحصیلی نیز بهره مند شوند.

  سخن آخر

  در این مقاله در مورد تحصیل در مدارس ترکیه در سال 2023-2024 اطلاعات جالبی ارائه شد و به این پرسش ها پاسخ داده شد که آیا امکان تحصیل در دبیرستانهای ترکیه با ویزای اقامت دانش آموزی وجود دارد؟ و آیا اقامت از طریق تحصیل در دبیرستان های کشور ترکیه برای دانش آموزان ایرانی امکان پذیر است؟ علاوه بر این در مورد شرایط تحصیل در مدارس دولتی استانبول، شرایط تحصیل در مدارس ترکیه از نوع بین المللی و شرایط تحصیل دبیرستان در ترکیه توضیحات لازم ارائه شد. دانش آموزان ایرانی برای اخذ ویزای تحصیلی برای دبیرستان های کشورهای خارجی می توانند با مشاوران موسسه مهاجرتی کافه مهاجرت مشاوره کنند. مشاوران موسسه ما با ارائه خدمات مشاوره ای رایگان شما را در مسیر تحصیل در دبیرستان ها و سپس تحصیل در دانشگاه های علوم پزشکی، مهندسی و علوم انسانی خارج از کشور تنها نمی گذارند.

   

  سوالات متداول درمورد تحصیل در مدارس ترکیه 2023-2024

  یکی از مهم ترین شرایط تحصیل در دبیرستان های دولتی ترکیه دارا بودن مدرک زبان ترکی و یا تسلط به این زبان است.

  بله. در صورتی که دانش آموز ایرانی به زبان ترکی مسلط نباشد، نمی تواند در مدارس دولتی ترکیه ثبت نام کند و باید به مدارس خصوصی یا بین المللی مراجعه کند.

  اگر دانش آموزان ایرانی دارای ویزای اقامت قانونی و حتی ویزای توریستی ترکیه باشند، می توانند در مدرسه های استانبول و آنکارا و دیگر شهرهای ترکیه ثبت نام کنند.

  به طور کلی هزینه مدرسه بین المللی در ترکیه بر اساس برنامه درسی و سطح تحصیلات دانش آموز بسیار متغیر است و از حدود 12.000 لیر ترکیه تا 250.000 لیر در نوسان می باشد.

  سیستم آموزشی مدارس بین المللی در کشور ترکیه بر اساس سیستم آموزشی مدارس آمریکایی، بریتانیایی و فرانسوی می باشد.

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  مشاوره رایگان مهاجرت:
  07191003515