تحصیل در مقطع دکترا در ترکیه

تحصیل در مقطع دکترا در ترکیه

تحصیل دکترا در ترکیه می تواند انتخاب مناسبی برای دانشجویان بین المللی و از جمله ایرانی هایی باشد که به دنبال فرصت های تحصیلی منحصر به فرد هستند. دانشگاه های ترکیه دارای قوانین مبادلات بین المللی، هزینه های نسبتاً پایین و کیفیت بالای آموزش در مقطع دکترا می باشند. بر این اساس ما مشاوران موسسه مهاجرتی کافه مهاجرت در این مقاله به ارائه شرایط تحصیل در مقطع دکترا در ترکیه در سال 2023-2024 می پردازیم و همه اطلاعات لازم در این زمینه را ارائه می دهیم. با ما همراه باشید.

 

از ما مشاوره رایگان دریافت کنید!

با ما در ارتباط باشید و سوالات، ابهامات و نگرانی های خود را از طریق راه های ارتباط زیر با ما در میان بگذارید. از طریق شماره تماس زیر میتوانید با مشاورین ما گفتگو کنید.

درخواست فوری مشاوره

  نام و نام خانوادگی


  شماره تماس

  دلایل تحصیل در مقطع دکترا در ترکیه در سال 2023-2024

  ترکیه با پل زدن بین اروپا و آسیا، نقش محوری در تاریخ غرب و شرق بازی کرده است. این کشور مملو از مکان‌ ها و بناهای تاریخی منحصربه فرد است و فرهنگ‌ های متنوع و غنی را در خود جای داده است. چه متقاضیان بین المللی این موارد را در مرکز تحقیقات خود قرار دهند یا فقط از آن ها لذت ببرند، در طول دوره تحصیل در مقطع دکتری ترکیه چیزهای زیادی برای کاوش خواهند داشت. از جمله دلایل تحصیل دکتری در ترکیه در سال های اخیر موارد زیر را می توان نام برد:

  تقاطع بین شرق و غرب

  • ترکیه نقطه تلاقی هنر شرق و غرب است که دارای تنوع فرهنگی، با وجود جاذبه های نمادین، جشنواره های پر جنب و جوش و ایده های تحقیقاتی الهام بخش می باشد.

  اقتصاد با رشد سریع

  • کشور ترکیه با دارا بودن دومین اقتصاد در حال رشد در جهان و بازارهای در حال توسعه و تأثیرات سیاسی، یکی از بهترین کشورها برای تحصیل دکترا متقاضیان بین المللی و از جمله ایرانی ها است.

  تحصیل به زبان انگلیسی

  • چشم انداز قوی بین المللی دانشگاه های ترکیه به این معنی است که بسیاری از برنامه های دکترا به زبان انگلیسی تدریس می شوند.

  هزینه های تحصیلی و زندگی مقرون به صرفه

  • مناسب و مقرون به صرفه بودن هزینه های زندگی و هزینه تحصیل دکتری در ترکیه، این کشور را به مقصدی با ارزش برای تحصیل در مقطع دکترا تبدیل کرده است.

   

  vakil-mohajerat-be-turkey

  وکیل مهاجرت به ترکیه

  در واقع وکیل مهاجرت به ترکیه نقش مهمی در فرایند اخذ اقامت شما ایفا می‌کنند و باعث می‌شود تا روند مهاجرت به این کشور تسریع پیدا کند 

   

  تحصیل دکترا در کشور ترکیه در سال 2023-2024 در یک نگاه

  تعداد دانشگاه ها208 دانشگاه
  تعداد جایزه نوبل دریافت شده در مقطع دکترا2 جایزه
  قدیمی ترین دانشگاه ترکیهدانشگاه استانبول با قدمت 570 سال (تاسیس در سال 1453)
  تعداد دانشجویان بین المللی در مقطع دکترا185.047 نفر
  مدت زمان تحصیل در مقطع دکترادر حدود 4 سال
  هزینه تحصیل در مقطع دکتراسالانه در حدود 500 تا 1.000 یورو
  سال تحصیلیاز ماه سپتامبر تا ژوئن

   

  مراحل مهاجرت در کافه مهاجرت

  درخواست مشاوره

  برای دریافت مهاجرت باید با شعب ما تماس گرفته یا فرم پر کنید.

  برگزاری جلسه مشاوره

  برای شما جلساتی برگزار خواهد شد و از شما اطلاعلاتی گرفته میشود.

  عقد قرارداد

  مسیرها و توضیحات لازم به شما داده میشود و سپس قرار دادی برای انجام کارها ثبت میشود.

  اخذ اقامت

  درخواست ها ارسال میشود و نتیجه به شما اعلام میگردد

  درخواست تحصیل دکتری در ترکیه

  درخواست تحصیل برای مقطع دکترا در دانشگلاه های ترکیه در مقایسه با درخواست تحصیل در دانشگاه های انگلستان کمی متفاوت است که عمدتاً به دلیل وجود آزمون ورودی است.

  کشور آلمان نه تنها دارای دانشگاه ها و کالج های برتر و جهانی بلکه دارای مدارس و دبیرستان های مطرح نیز می باشد. 

  این روزها تب تحصیل در دانشگاه ها و کالج های کشور ترکیه برای متقاضیان ایرانی بسیار داغ است.

  ترکیه که در سال های دور خانه یکی از قدرتمندترین امپراتوری های تاریخ بود، 

  موسسه های آموزش عالی و دانشگاه های ترکیه، تحصیلات عالی را در سطح جهانی در مقاطع کارشناسی

  انتخاب کشور و دانشگاه خوب یکی از مهم ترین فاکتورها برای مهاجرت تحصیلی موفق محسوب می شود.

  تحصیل دکترا در ترکیه می تواند انتخاب مناسبی برای دانشجویان بین المللی و از جمله ایرانی هایی باشد که به دنبال فرصت های تحصیلی منحصر به فرد هستند

   

  با این حال، روند کلی مسیر تحصیل دکترا در دانشگاه های ترکیه مشابه با بیشتر برنامه های کاربردی دکترا در کشورهای اروپایی است. الزامات و شرایط تحصیل دکتری در ترکیه می ‌تواند بر اساس دانشگاه و موسسه تحقیقاتی و حوزه تحصیلی دانشجویان متفاوت باشد. دانشجویان بین المللی برای کسب اطلاعات بیشتر باید با دفتر بین ‌المللی دانشگاه احتمالی خود تماس بگیرید.

   

  چرا کافه مهاجرت؟

  دارای وکلای مجرب

  10 سال سابقه درخشان

  9000 پذیرش تحصیلی

  درخواست مشاوره

   

  شرایط اخذ پذیرش تحصیلی دکترا ترکیه

  دانشجویان بین المللی برای اخذ پذیرش در مقطع دکترای ترکیه باید دارای شرایط لازم باشند. از مهم ترین شرایط تحصیل دکتری در ترکیه موارد زیر را می توان نام برد:

  • برنامه های دکترا در ترکیه برای واجد شرایط بودن از دانشجویان می خواهد که مدارک کارشناسی (لیسانس) و کارشناسی ارشد (فوق لیسانس) مرتبط با برنامه دکترا را ارائه دهند.
  • مدارک تحصیلی از دانشگاه های داخل اروپا به راحتی قابل پذیرش و تایید هستند، اما مدارک از دانشگاه های خارج از ترکیه ممکن است برای پذیرش نیاز به معادل سازی و ارزیابی های علمی داشته باشند.
  • برای پذیرش در مقطع دکترا در ترکیه دانشجویان بین المللی معمولاً باید نوعی پروپوزال تحقیقاتی ارائه دهند. توصیه می شود قبل از درخواست برای کمک در این مورد، دانشجویان با استاد مشاور و یا دانشگاه احتمالی خود تماس بگیرند.
  • دانشجویان بین المللی معمولاً نیاز به ارائه منابع علمی دارند و باید برای شرکت در مصاحبه های علمی خود را آماده کنند.

   

  مدارک اخذ پذیرش مقطع دکترا ترکیه

  دانشگاه های ترکیه درخواست های آنلاین را برای ماه فوریه باز می کنند و در ماه مه برای اکثر بخش ها بسته می شوند. دانشجویان بین المللی باید مدارک مورد نیاز را برای اخذ پذیرش تحصیلی مقطع دکترا تا قبل از بسته شدن فرصت ارسال کنند که شامل موارد زیر است:

  • تکمیل فرم درخواست آنلاین
  • مدرک کارشناسی و کارشناسی ارشد (در صورت وجود)
  • کارنامه رسمی به همراه دروس و نمره های دانشگاه
  • کپی نمره آزمون مهارت زبان آیلتس یا تافل
  • نتایج آزمون ورودی برنامه تحصیلات تکمیلی (GRE، GMAT و غیره)
  • دو توصیه نامه از اساتید مقطع تحصیلی قبل
  • انگیزه نامه با بیان دلیل هدف از تحصیل در ترکیه
  • یک قطعه عکس به اندازه پاسپورت

   

  آزمون های ورودی مقطع دکترا ترکیه

  دانشجویان بین المللی با قصد تحصیل در مقطع دکترا در یکی از دانشگاه های ترکیه، برای تایید دانش موضوعی و تجربه تحصیلی خود باید در آزمون ورودی دانشگاه های این کشور شرکت کنند. آزمون های ورودی مقطع دکترای دانشگاه های ترکیه عبارت است از:

  آزمون ALES

  • آزمون اصلی مورد استفاده در ترکیه برای مقطع دکترا، آزمون ورودی پرسنل دانشگاهی و تحصیلات تکمیلی ALES است. نمره مورد نیاز این آزمون تا حدودی متفاوت و معمولاً از حداقل 50 تا 70 می باشد. این آزمون در زمان های برنامه ریزی شده در طول سال برگزار می شود و دانشجویان می توانند این تاریخ ها و اطلاعات بیشتر در مورد ALES را در هماهنگ کننده های آزمون ÖSYM بیابند.

  آزمون های GMAT و GRE

  • در برخی مواقع ممکن است به جای آزمون ALES، متقاضیان نتیجه آزمون های بین المللی را ارائه دهند. نتیجه های آزمون های بین المللی جایگزین، مانند GMAT (معمولاً حداقل نمره 500 مورد نیاز است) و GRE (معمولاً به حداقل نمره 685 نیاز دارد) برای اخذ پذیرش مقطع دکتری ترکیه مورد نیاز است.

   

   

  مدرک زبان مورد نیاز مقطع دکترا ترکیه

  بسیاری از برنامه های مقطع دکترا در ترکیه از زبان انگلیسی به عنوان زبان آموزشی استفاده می کنند. در حال حاضر این امر به طور فزاینده ای رایج است و اغلب در مورد دانشگاه های جدیدتر ترکیه دیده می شود.

   

  دانشجویان بین المللی و غیر انگلیسی زبان برای پذیرش در یکی از این برنامه های دکترا، به ارائه نمره آزمون زبان انگلیسی نیاز دارند. نمره های آزمون‌ های زبان انگلیسی مورد نیاز دانشگاه های ترکیه ممکن است آزمون ‌های بین ‌المللی شناخته شده مانند آزمون تافل یا آیلتس یا آزمونی باشد که توسط هماهنگ ‌کننده آزمون ÖSYM ترکیه ارائه می ‌شود. حتی اگر برنامه مقطع دکترای دانشجوی بین المللی به زبان ترکی تدریس نشود، یادگیری زبان ترکی برای تحصیل و زندگی روزمره دانشجویی در این کشور مفید می باشد.

   

  اخذ ویزای تحصیلی مقطع دکترا ترکیه

  دانشجویان بین المللی برای ورود و اقامت تحصیلی در ترکیه برای تحصیل در مقطع دکترا، باید ویزای دانشجویی دریافت کرده و اقامت خود را ثبت کنند. دانشگاه آینده دانشجویان بین المللی نیز در این فرآیندها به دانشجویان کمک خواهد کرد. از آنجایی که ترکیه هنوز عضو کامل اتحادیه اروپا نیست، بیشتر دانشجویان بین المللی تحصیلی (از جمله دانشجویان از کشورهای اتحادیه اروپا، منطقه اقتصادی اروپا و سوئیس) که مایل به تحصیل در مقطع دکترا در دانشگاه های ترکیه هستند، باید ویزای تحصیلی دریافت کنند. مراحل ارسال اخذ درخواست ویزای تحصیلی ترکیه را باید از نزدیکترین کنسولگری ترکیه در کشور دانشجویان انجام داد و باید قبل از سفر به ترکیه تکمیل شود (تا زمانی که این مورد نهایی نشود، دانشجویان بین المللی اجازه ورود به کشور و ثبت نام در دانشگاه را نخواهند داشت). علاوه بر این دانشجویان بین المللی می ‌توانند برای اخذ ویزای الکترونیکی eVisa درخواست دهند که روشی ساده ‌تر، سریع ‌تر و معمولاً کمی ارزان ‌تر است. برای هر درخواست ویزا دانشجو باید هزینه آن را پرداخت کند. هزینه اخذ ویزای تحصیلی ترکیه بر اساس کشور مبدا متفاوت و معمولاً حدود 20 تا 50 یورو است.

   

  ثبت سکونت در ترکیه برای تحصیل دکترا

  برای زندگی و اقامت دانشجویی در ترکیه، همه دانشجویان بین المللی باید مجوز اقامت (Ikametgah Belgesi) را دریافت کنند. این کار باید ظرف یک ماه پس از اقامت در ترکیه انجام شود. ثبت سکونت در ترکیه به صورت آنلاین در اداره کل مدیریت مهاجرت وزارت کشور ترکیه (IKAMET) یا شخصاً در اداره ثبت اقامت خارجی یا ایستگاه پلیس محلی انجام می شود.

   

  تهیه بیمه سلامت برای تحصیل در مقطع دکتری در ترکیه

  دانشجویان بین المللی در مدت اقامت دانشجویی خود در دوره دکترا باید تحت پوشش بیمه درمانی قرار بگیرند. بدین منظور دانشجویان می توانند در موسسه تامین اجتماعی ترکیه (SGK) ثبت نام کنند یا بیمه نامه خصوصی خود را از سازمان های معتبر تهیه کنند.

   

  ساختار مقطع تحصیلی دکترا ترکیه

  کشور ترکیه به دلیل برنامه ریزی برای عضویت در اتحادیه اروپا از روند بولونیا پیروی می کند و بر این اساس ساختار و روند کلی برنامه های مقطع تحصیلی دکترا در ترکیه مشابه دیگر برنامه های تحصیلی در مقطع دکترا کشورهای اروپایی است. با این حال، برنامه تحصیلی مقطع دکترا در دانشگاه های ترکیه معمولاً یک فرآیند بسیار ساختار یافته با مراحل و ارزیابی های کاملاً تعریف شده است. ساختار تحصیلی مقطع دکترا در این کشور شامل چندین دوره، سمینار و آزمون و در مجموع 240 واحد ECTS است. علاوه بر این ممکن است یک کلاس مقدماتی در ابتدای برنامه تحصیلی دکترا وجود داشته باشد. محتوای خاص مقطع دکترا در میان دانشگاه ‌ها و رشته های تحصیلی متفاوت است، اما همه مؤلفه‌ های تدریس شده باید تکمیل شود تا دانشجو بتواند مدرک دکترا را دریافت کند. برنامه های مقطع دکترا و پایان نامه دانشجو توسط کمیته های نظارتی مختلف نظارت می شود. استاد راهنمای اصلی پایان نامه یکی از اعضای بیشتر این کمیته های نظارتی است. استاد راهنما یک مدرس دانشگاهی با تخصص در زمینه تحقیقاتی دانشجوی دکترا می باشد که در سال اول دکترا منصوب می شود. دانشجو ممکن است یک سرپرست دوم نیز داشته باشید که می تواند یکی از اعضای این کمیته ها باشد.

   

   

  آزمون مهارت Proficiency exam در مقطع دکترا در ترکیه

  آزمون مهارت Proficiency exam به عنوان اولین آزمون مهارت، دانش دانشجویان مقطع دکترا را مورد بررسی قرار می دهد. این آزمون مشابه آزمون ارتقاء مقطع کارشناسی ارشد به دکترا در انگلستان است. یک کمیته آزمون مهارت پروپوزال پایان نامه دانشجو را از طریق دو ارزیابی کتبی و یک ارزیابی شفاهی بررسی می کند. کمیته مهارت همچنین کمیته داوران آزمون را تشکیل می دهد که آزمون های مختلف را در طول باقی مانده دوره دکتری دانشجویان سازماندهی و ارزیابی می کنند. نتایج این آزمون ها نیز مورد توجه کمیته مهارت می باشد.

   

  آزمون پیگیری Follow-up exam

  پس از اتمام موفقیت آمیز آزمون مهارت و دفاع از هدف تحقیق، دانشجویان تحصیل در مقطع دکترای خود را در کشور ترکیه آغاز خواهند کرد. در طول دوره دکترا هر 6 ماه یکبار وضعیت تحصیلی دانشجویان توسط یک کمیته پیگیری ارزیابی می شود که به عنوان یک ارزیابی منظم از پیشرفت دانشجو محسوب می شود تا اطمینان حاصل کنند که دانشجویان در مسیر درست تحصیل دکترا قرار دارند. کمیته مطالعات جاری، نتایج، روش شناسی و برنامه کاری تحقیقی دانشجویان را از طریق گزارش ارسالی بررسی می کند.

   

  آزمون پایان نامه Final thesis exam

  پس از تکمیل تحقیقات، پایان نامه نهایی دکترای دانشجویان توسط هیئت داوران پایان نامه ارزیابی می شود. این آزمون پایانی شباهت زیادی به آزمون viva voce در انگلستان دارد، اما به شکل دفاع از پایان نامه عمومی است.

   

  بهترین دانشگاه های ترکیه برای تحصیل دکترا در سال 2023-2024

  ترکیه با 40 میلیون گردشگر سالانه یک مقصد گردشگری برتر و ششمین مقصد محبوب تعطیلات و همچنین از مقاصد برتر تحصیلی است. دانشگاه های ترکیه سالانه در حدود 100.000 دانشجوی بین المللی را پذیرش می کنند. در حدود 200 دانشگاه در ترکیه وجود دارد که 17 دانشگاه آن در بین 1000 دانشگاه برتر جهان قرار دارند. از حدود 200 دانشگاه ترکیه در مجموع 76 دانشگاه برنامه های مقطع دکترا را به دانشجویان بومی و بین المللی ارائه می دهند. از بهترین دانشگاه های ترکیه برای تحصیل در مقطع دکترا موارد زیر را می توان نام برد:

  • دانشگاه علم و صنعت آدنا Adana Alparslan Turkes Science and Technology
  • دانشگاه استانبول Istanbul University
  • دانشگاه جمهوریت Cumhuriyet University
  • دانشگاه دوکوز ایلول Dokuz Eylül University
  • دانشگاه بوغازیچی Boğaziçi University

   

  خدمات موسسه کافه مهاجرت برای تحصیل در مقطع دکتری در ترکیه

  دانشجویان ایرانی که قصد تحصیل در مقطع دکترا در کشور ترکیه را دارند، باید از شرایط تحصیل و قوانین جدید مهاجرت تحصیلی به این کشور آگاه باشند. گرچه بیشتر دانشجویان ایرانی فاقد اطلاعات لازم در مورد شرایط تحصیل در ترکیه در مقاطع تحصیلات تکمیلی و از جمله دکترا می باشند و بر این اساس نیازمند مشاوران و وکلای آگاه و متخصص به این گونه امور هستند. وکلای موسسه مهاجرتی کافه مهاجرت با آگاهی از همه موارد ذکر شده و اشراف کامل بر روند مهاجرت تحصیلی کمک می کنند تا دانشجویان ایرانی در کوتاه ترین زمان و با کمترین هزینه ویزای تحصیلی ترکیه را دریافت کنند. از جمله خدمات کافه مهاجرت می توان به ارائه اطلاعات لازم در مورد شرایط اخذ بورسیه دکترای ترکیه، شرایط تحصیل در مقطع دکترا دانشگاه های ترکیه و هزینه تحصیل دکتری در ترکیه اشاره کرد.

   

   

  هزینه تحصیل دکترا در ترکیه در سال 2023-2024

  به طور کلی هزینه های تحصیل در مقاطع تحصیلی مختلف کشور ترکیه مناسب و مقرون به صرفه است. در بیشتر موارد دانشجویان هزینه های تحصیلی و شهریه پایین و حتی هزینه های تحصیلی در سطح بسیار پایین را پرداخت می کنند. علاوه بر این منابع مالی محدودی مانند بورسیه ها و حقوق دستیاری نیز برای تامین هزینه های زندگی و تحصیل دانشجویان مقطع دکترا در کشور ترکیه وجود دارد. ذکر این نکته ضروری است که هزینه های تحصیل در ترکیه تا حد زیادی به نوع دانشگاه و برنامه تحصیلی مقطع دکترا بستگی دارد. هزینه تحصیل دکترا در ترکیه در سال 2023-2024 عبارت است از:

  • هزینه های تحصیل در مقطع دکترا به زبان انگلیسی و در دانشگاه های دولتی ترکیه در سطح پایین است و از حدود 500 تا 1.000 یورو در سال برای دانشجویان بین المللی می باشد.
  • هزینه های تحصیل در مقطع دکترا به زبان ترکی و برای دانشجویان بومی و شهروند ترکیه بسیار پایین تر و در حد رایگان است.
  • هزینه های تحصیل در مقطع دکترا به زبان انگلیسی و در دانشگاه های خصوصی ترکیه از حدود 5.250 تا 17.500 یورو در هر سال برای دانشجویان بین المللی می باشد. برای تامین این هزینه های تحصیلی نیز برای دانشجویان بین المللی گزینه های منابع مالی وجود دارد.

   

  هزینه های زندگی در ترکیه در مقطع دکترا

  تحصیل در مقطع دکترا در ترکیه علاوه بر شهریه و هزینه های تحصیلی در سطح پایین، به دلیل کم بودن هزینه های زندگی در بیشتر دانشگاه های ترکیه بسیار مناسب و مقرون به صرفه است. علاوه بر این هزینه اقامت دانشجویی، خورد و خوراک، تفریح و سفر در مقایسه با دیگر کشورهای اروپایی بسیار مقرون به صرفه است. به طور معمول، هزینه های زندگی دانشجویی در ترکیه برای دانشجویان مقطع دکترا ماهانه در حدود 345 یورو است که از این میزان در حدود 100 یورو برای محل اقامت، 175 یورو برای خورد و خوراک و 70 یورو برای هزینه های متفرقه می باشد.

   

  بهترین رشته های تحصیلی مقطع دکترا ترکیه

  به طور کلی 428 برنامه تحصیلی در مقطع دکترا در 76 دانشگاه ترکیه وجود دارد. دانشگاه های ترکیه دارای مکانات مدرن و عالی می باشند و بسیاری از مدارک اخذ شده در ترکیه در سرتاسر جهان به رسمیت شناخته می شوند. علاوه بر این هزینه زندگی و تحصیل در مقایسه با بسیاری از کشورهای اروپایی کمتر است که باعث می شود تحصیل در رشته های مختلف دکترای ترکیه برای دانشجویان بین المللی بسیار محبوب باشد. از مهم ترین رشته های تحصیلی برای مقطع PhD ترکیه رشته های علوم کامپیوتر، علوم مهندسی، معماری، روابط بین الملل، مردم شناسی، علوم زیستی، تجارت، اقتصاد و فیزیک و بسیاری دیگر را می توان نام برد. دانشجویان در مقطع دکترا ترکیه دوره های آموزشی دقیق و تحقیقات فشرده را در رشته های تحصیلی خود می گذرانند که منجر به پایان نامه دکترا می شود که سهم قابل توجهی در تحصیل در این مقطع و رشته های تحصیلی دارد. از بهترین رشته های تحصیلی برای دانشجویان بین المللی با دارا بودن شرایط تحصیل دکتری در ترکیه موارد زیر را می توان نام برد:

  • آموزش و تدریس
  • علوم مهندسی
  • اقتصاد
  • جامعه شناسی
  • تجارت
  • پزشکی
  • هنر
  • علوم و حرفه های کاربردی
  • معماری
  • زیست شناسی
  • علوم طبیعی
  • فرهنگ شناسی
  • مدیریت
  • فناوری
  • حقوق و وکالت
  • ریاضیات
  • مدیریت
  • علوم انسانی
  • روابط بین الملل

   

   

  محبوب ترین رشته های مقطع دکترا در دانشگاه های ترکیه در سال 2023-2024

  محبوب ترین رشته های مقطع دکترا در ترکیهشهر/ مدت زمان تحصیلدانشگاهتوضیحاتنوع دوره تحصیلی/ زبان تحصیل

  دکترای معماری

  PhD İn Architecture

  ازمیر/ 4 سالYasar Universityهدف این برنامه پرورش دانش پژوهانی است که تحقیقات علمی اصیل را در زمینه معماری و حوزه های فرعی پژوهشی مانند تاریخ معماری، نظریه و نقد، مطالعات فرهنگی، کنترل محیطی و فناوری ساختمان، اطلاعات ساختمان، طراحی شهری، تدوین و انجام می دهند. هدف از ارائه این رشته و مقطع تحصیلی ارائه رویکردهای نظری پایه و انباشت دانش در زمینه معماری و حوزه های فرعی فهرست شده در مقیاس بین المللی، ملی و محلی است.تمام وقت/ انگلیسی

  دکترای مدیریت کسب و کار

  Ph.D. Business Administration

  ازمیر/ 4 سالYasar Universityموسسه علوم اجتماعی دانشگاه یاسار، گروه مدیریت بازرگانی، برنامه دکتری مدیریت بازرگانی به منظور توسعه فرهنگ پژوهشی و رویکرد مدیریت قابل اجرا در سطح ملی و بین المللی با انتقال شیوه های مدیریت مدرن و رویکردهای نظری در دنیای تجارت که در آن رقابت وجود دارد را طراحی کرده است.تمام وقت/ انگلیسی

  دکترای بیوانفورماتیک و ژنتیک

  PhD in Bioinformatics and Genetics

  استانبول/ 4 سالKadir Has Universityزیست‌شناسی، بیوتکنولوژی و علوم زیستی از سال 2000 به سرعت در حال توسعه هستند.تمام وقت/ 4 سال

  دکترای روابط بین المللی

  PhD in International Relations

  استانبول/ 4 سالKadir Has Universityبرنامه دکترا در روابط بین الملل رویکردی دقیق برای مطالعه امور جهانی با تأکید ویژه بر مطالعات امنیتی و منطقه ای ارائه می دهد. از دانشجویان انتظار می رود که دانش اساسی، دیدگاه های نظری و مهارت های روش شناختی لازم برای انجام تحقیق و تدریس در رشته خود را توسعه دهند.تمام وقت/ انگلیسی

  دکترای اقتصاد

  PhD in Economics

  ازمیر/ 3 سالIzmir University of Economicsدانشگاه اقتصاد ازمیر و دپارتمان اقتصاد، یک برنامه تحصیلات تکمیلی مبتنی بر زبان انگلیسی را برای دانشجویان آینده نگر ارائه می دهد تا مدرک دکترا را دریافت کنند. این برنامه جایگزینی با کیفیت بالا برای برنامه های مشابه در دانشگاه های داخلی و بین المللی ارائه می دهد.تمام وقت/ انگلیسی
  دکترای روانشناسی تجربی PhD in Experimental Psychologyازمیر/ 4 سالIzmir University of Economicsهدف اصلی دوره دکتری روانشناسی تجربی این است که از طریق تلاش نظری و تجربی در زمینه‌های اصلی علوم روان‌شناسی مانند علوم اعصاب رفتاری و شناختی، شناخت، یادگیری، حافظه، حس و … به دانشجویان درک دقیق ‌تر و عمیق ‌تری از روان ‌شناسی انسان ارائه دهد. ادراک، زیست روانشناسی، الکتروفیزیولوژی، روش تحقیق، آمار، برنامه نویسی کامپیوتری و تصویربرداری مغز از موضوعات مورد تحقیق این رشته تحصیلی است.تمام وقت/ انگلیسی

  PhD in Political  Science and International Relations

  دکترای علوم سیاسی و روابط بین الملل

  ازمیر/ 4 سالIzmir University of Economicsاین برنامه شامل دروس اصلی مسائل جاری در روابط بین‌الملل، سیاست تطبیقی، زندگی سیاسی ترکیه، نظریه سیاسی و روش‌ های تحقیق و همچنین طیف گسترده‌ای از 30 درس انتخابی را در پنج رشته تخصصی مختلف ارائه می‌دهد: روابط بین‌الملل، سیاست تطبیقی، سیاست ترکیه، سیاست اروپا و نظریه سیاسی.تمام وقت/ انگلیسی

  Ph.D. Finance

  دکترای دارایی و سرمایه گذاری

  ازمیر/ 4 سالYasar Universityرشته مالی یکی از رشته ‌هایی است که فرصت‌ های شغلی بسیار باکیفیتی را در سراسر جهان فراهم می ‌کند. تقاضا برای تحصیل در رشته مالی در حال افزایش است که به نوبه خود نیاز به دانشگاهیان متخصص در امور مالی را افزایش می دهد. علاوه بر این، توسعه محصولات و ابزارهای مالی پیچیده جدید باعث ایجاد تغییر عمیقی در عملکرد مالی شده است که نیازمند محققان و مدیران بیشتری با مهارت های کمی است که می توان در طول دوره دکتری به دست آورد. هدف از این برنامه در امور مالی برآوردن نیازهای جهان دانشگاهی و بازارهای سرمایه برای محققان و مدیران بسیار ماهر است.تمام وقت/ انگلیسی

  PhD in Civil Engineering

  دکترای مهندسی عمران

  Gaziantep/ 4 سالHasan Kalyoncu Universityدکترا در مهندسی عمران یک دوره پیشرفته است که برای فارغ التحصیلان مهندسی طراحی شده است تا مهارت های خود را در این زمینه از فناوری بالا افزایش دهند.تمام وقت/ انگلیسی

  Ph.D. in Finance and Banking

  دکتری در امور مالی و بانکی

  استانبول/ 4 سالKadir Has Universityبرنامه دکترای مالی و بانکداری دانشگاه Kadir Has مناسب دانشجویانی است که علاقه مند دنبال کردن حرفه ای در امور مالی هستند یا به عنوان یک رشته آکادمیک در دانشگاه ها یا به عنوان یک متخصص در موسسات و سازمان های بخش مالی خدمت می کنند.تمام وقت/ انگلیسی

  PROMOTIONAL PROGRAM ROBOTICS AND INTELLIGENT SYSTEMS

  برنامه های تبلیغاتی رباتیک و سیستم های هوشمند

  استانبول/ 4 سالTürkisch-Deutsche Universitätرباتیک و سیستم‌ های هوشمند یک بخش مهندسی میان رشته ‌ای است که با جمع ‌آوری و پردازش داده‌ ها و استفاده کاربردی‌ محور آن ها در فرآیندهای صنعتی سر و کار دارد و با مشارکت در حوزه‌ های مختلف دانش مانند مکاترونیک، مهندسی مکانیک، مهندسی برق، کامپیوتر و مهندسی صنایع به طور مداوم در حال توسعه است.تمام وقت/ انگلیسی

  Ph.D. in Sociology

  دکترای جامعه شناسی

  استانبولMaltepe Universityبرنامه دکتری جامعه شناسی در صدد آموزش جامعه شناسانی است که به صورت تحلیلی به افراد، جامعه و پویایی در جوامع با تکنیک های مختلف مبتنی بر نظریه ها و مفاهیم اساسی جامعه شناسی نگاه می کنند، آن ها را درک، تفسیر، اجرا می کنند و تحقیقات جامعه شناختی را در مورد موضوعات مختلف اجتماعی انجام می دهند.تمام وقت/ ترکی

  PHD in Dentistry

  دکترای دندانپزشکی

  دیاربکرDicle Universityجراحی دهان و فک و صورت Oral Dental Radiology فک و صورت دندانپزشکی کودکان ریشه دندان (درمان کانال) ارتودنسی پریودنتولوژی ترمیمی دندانپزشکی پروتز دندانپزشکی در این رشته و مقطع آموزش داده می شود.

  PhD in Design Studies

  دکترای مطالعات طراحی

  ازمیر/ 4 سالIzmir University of Economicsبرنامه تحصیلات تکمیلی Design Studies با هدف متحد کردن همه رشته های طراحی به منظور ایجاد خلاقیت بیشتر با تعامل ایجاد شده است.تمام وقت/ 4 سال

   

  اقامت دانشجویی در مقطع دکترا ترکیه

  برای اسکان و اقامت دانشجویان دکترا در ترکیه، انواع مختلفی از محل اقامت دانشجویی وجود دارد. هزینه های مسکن در ترکیه معمولاً مقرون به صرفه است و یافتن آن نسبتاً آسان است. انواع اقامت برای دانشجویان دکتری در ترکیه به شرح زیر است:

  • خوابگاه های دانشجویی در محوطه دانشگاه: ارائه اتاق های یک نفره یا مشترک با امکانات مشترک
  • اتاق ‌ها و آپارتمان ‌های اجاره‌ای: اتاق های خصوصی با اجاره از صاحبخانه یا نماینده اجاره
  • هاستل های مقرون به صرفه و خوابگاه های جوانان: بسیاری از این هاستل ها و خوابگاه ها دولتی هستند و گزینه های مفیدی برای اقامت موقت با اتاق های خصوصی یا اتاق های مشترک و با امکانات مشترک ارائه می دهند.

   

  هزینه های اقامت دانشجویی در مقطع دکترا ترکیه

  هزینه اقامت دانشجویان بین المللی برای تحصیل در مقطع دکتری در ترکیه به طور قابل توجهی کمتر از هزینه های اقامت دانشجویی در انگلستان و بیشتر کشورهای اروپایی است. هزینه های اقامت در خوابگاه های دولتی دانشگاه های ترکیه ماهانه در حدود 11 تا 18 یورو است. هزینه های اقامت در آپارتمان ها و اتاق های خصوصی ماهانه در حدود 30 تا 126 یورو می باشد.

   

  بورسیه های تحصیل در مقطع دکتری در ترکیه

  از آنجایی که هزینه های تحصیل در مقطع دکترا در دانشگاه های دولتی ترکیه نسبتاً پایین است، بورسیه های تحصیلی دکتری معمولاً به دانشجویان بومی ترکیه یا دانشجویان بین المللی از کشورهایی اعطا می شود که از نظر اقتصادی ضعیف تر هستند. برخی از بورسیه های تحصیلی و منابع مالی موجود برای کمک به تحصیل در مقطع دکترا ترکیه عبارت اند از:

  ·         Türkiye Burslari

  • این بورسیه از انواع بورسیه های تحصیلی است که از طریق دولت ترکیه تامین می شود. هدف از اعطای این بورسیه کمک به تامین هزینه های تحصیل و زندگی دانشجویان از کشورهای آسیای مرکزی، آفریقا، خاورمیانه و اروپای شرقی است.

  ·         Tübitak

  • شورای تحقیقات علمی و فناوری ترکیه بورسیه های تحقیقاتی را ارائه می دهد که بورسیه Tübitak یکی از آن ها است. این بورسیه بیشتر به دانشجویان بومی ترکیه اعطا می شود.

  ·         بانک توسعه اسلامی (IsDB)

  • بانک توسعه اسلامی منابع مالی برای برنامه های تحقیقاتی دکترا در علوم پایداری را برای دانشجویان کشورهای عضو IsDB و جوامع مسلمان تأمین می کند.

  ·         بورسیه دانشگاه های خصوصی ترکیه

  • دانشگاه های خصوصی ترکیه اغلب بورسیه ها و کمک هزینه های تحصیلی را به دانشجویان بین المللی دکترا ارائه می دهند.

   

  شرایط کار در حین تحصیل در مقطع دکتری در ترکیه

  همه دانشجویان بین المللی برای انجام هر گونه کار پاره وقت دانشجویی باید از کنسولگری یا سفارت ترکیه از کشور خود درخواست مجوز کار کنند. همچنین ممکن است لازم باشد ویزای تحصیلی و مجوز اقامت خود را به روز کنند. ذکر این نکته ضروری است که کاریابی در ترکیه برای دانشجویان بین المللی نا آشنا به زبان ترکی ممکن است دشوار باشد. روند درخواست مجوز کار نیز می تواند طولانی باشد. بنابراین ایده خوبی است که قبل از شروع درخواست از دانشگاه خود مشاوره بگیرند. بسیاری از دانشجویان دکترا در حین تحصیل در ترکیه به عنوان کارمند دانشگاه در نظر گرفته می شوند و کارهای آموزشی و اداری را انجام می دهند. علاوه بر این بسیاری از دانشجویان دکترا به کار بر روی طرح های تحقیقی یا پژوهشی و یا تدریس در کنار اساتید دانشگاه می پردازند.

   

   

  شرایط کار پس از مقطع دکترا در ترکیه

  مدرک دکترای ترکیه یک مدرک بین المللی شناخته شده و یک دستاورد چشمگیر است. درخواست پذیرش تحصیلی و تحصیل در مقطع دکترا در ترکیه نیز ممکن است دانشجویان بین المللی را از سایرین متمایز کند. موقعیت منحصر به فرد ترکیه در تقاطع اروپا و آسیا و چندفرهنگی این کشور در کنار بالا بودن کیفیت آموزشی و همچنین ارزش مدرک تحصیلی دکترا باید دانشجویان را برای یک حرفه آکادمیک یا حرفه ای در صحنه جهانی آماده کند. به طور معمول، مهارت زبان ترکی برای ادامه کار در ترکیه مورد نیاز است و با توجه به وجود چندین شرکت چند ملیتی مستقر در ترکیه تسلط به زبان انگلیسی نیز برای کار و اشتغال در این کشور الزامی است. فارغ التحصیلان برای کار در ترکیه باید برای اخذ مجوز کار (Calisma Izni) اقدام کنند. روند درخواست این مجوز کار می تواند پیچیده باشد و ممکن است لازم باشد فارغ التحصیل ترکیه را ترک کرده و از کشور خود درخواست دهد. مجوزهای کار معمولاً در ابتدا برای یک سال اعتبار دارند و مدت اعتبار با هر تمدید بعدی افزایش می یابد.

   

  سخن آخر

  در این مقاله در مورد تحصیل در مقطع دکترا در ترکیه در سال 2023-2024 اطلاعات جالبی ارائه شد و به این پرسش ها پاسخ داده شد که آیا امکان تحصیل در مقطع دکتری در ترکیه برای دانشجویان ایرانی وجود دارد؟ و آیا هزینه تحصیل دکترا در ترکیه مقرون به صرفه است؟ علاوه بر این در مورد هزینه تحصیل دکتری در ترکیه در دانشگاه های دولتی و خصوصی توضیحات لازم ارائه شد. دانشجویان ایرانی برای اخذ ویزای تحصیلی ترکیه می توانند با مشاوران موسسه مهاجرتی کافه مهاجرت مشاوره کنند. مشاوران موسسه ما با ارائه خدمات مشاوره ای رایگان شما را در مسیر تحصیل در دانشگاه های علوم پزشکی، مهندسی و علوم انسانی خارج از کشور تنها نمی گذارند.

  سوالات متداول درمورد تحصیل مقطع دکترا در ترکیه 2023-2024

  آزمون اصلی مورد استفاده در ترکیه برای مقطع دکترا، آزمون ورودی پرسنل دانشگاهی و تحصیلات تکمیلی ALES و نمره مورد نیاز این آزمون معمولاً از حداقل 50 تا 70 می باشد.

  هزینه های تحصیل در مقطع دکترا به زبان انگلیسی و در دانشگاه های دولتی ترکیه در سطح پایینی است و از حدود 500 تا 1.000 یورو در سال برای دانشجویان بین المللی می باشد.

  هزینه های تحصیل در مقطع دکترا به زبان انگلیسی و در دانشگاه های خصوصی ترکیه از حدود 5.250 تا 17.500 یورو در هر سال برای دانشجویان بین المللی می باشد.

  هزینه های اقامت در خوابگاه های دولتی دانشگاه های ترکیه ماهانه در حدود 11 تا 18 یورو و در آپارتمان ها و اتاق های خصوصی ماهانه در حدود 30 تا 126 یورو می باشد.

  رشته های علوم کامپیوتر، علوم مهندسی، معماری، روابط بین الملل، مردم شناسی، علوم زیستی، تجارت، اقتصاد و فیزیک و بسیاری دیگر است.

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  مشاوره رایگان مهاجرت:
  07191003515