اخذ شهروندی و تابعیت آلمان

اخذ شهروندی و تابعیت آلمان

اخذ شهروندی و تابعیت آلمان جدید

دریافت شهروندی و اقامت دائم آلمان، برای افرادی که می خواهند به این کشور مهاجرت کنند اهمیت بسیار زیادی دارد. شرایط گرفتن تابعیت آلمان چیست؟ مهاجران همواره به دنبال راهی برای دریافت شهروندی کشورهای توسعه یافته ای همچون آلمان هستند و می خواهند روش ها و شرایط دریافت تابعیت آن را بدانند. از این رو ما در این مقاله از کافه مهاجرت، تمامی شرایط و جزئیات گرفتن شهروندی آلمان را برای شما توضیح می دهیم.

اخذ شهروندی و تابعیت آلمان

آلمان در سال های گذشته رشد اقتصادی بسیار خوبی را تجربه کرده و همین موضوع باعث شده تا مردم دیگر کشورها تمایل زیادی به مهاجرت به این کشور اروپایی داشته باشند. برای دریافت شهروندی و اخذ تابعیت آلمان، افراد باید از شرایط آن آگاه باشند. برای این که بتوانید در راستای دریافت اقامت دائم و تابعیت آلمان اقدام کنید، در ابتدا باید شناخت نسبتا خوبی از کشور آلمان، فرهنگ و حتی آب و هوای آن داشته باشید.

از ما مشاوره رایگان دریافت کنید!

با ما در ارتباط باشید و سوالات، ابهامات و نگرانی های خود را از طریق راه های ارتباط زیر با ما در میان بگذارید. از طریق شماره تماس زیر میتوانید با مشاورین ما گفتگو کنید.

درخواست فوری مشاوره

  نام و نام خانوادگی


  شماره تماس

  آلمان یکی از قطب های صنعتی اقتصادی دنیا محسوب می شود و در حال حاضر برترین کمپانی های دنیا از جمله فولکس واگن، بوش، زیمنس، آدیداس، bmw و غیره در آن در حال فعالیت هستند. به دلیل وجود همین شرکت های معتبر، آلمان در سال های اخیر نیاز شدیدی به نیروی کار جوان داشته است لذا مهاجران خارجی می توانند برای پیدا کردن کار مناسب و کسب درآمد به آلمان مهاجرت کنند. اگر شما از آن دسته افرادی هستید که میخواهند بعد از مهاجرت به آلمان، شهروندی این کشور را نیز دریافت کنند حتماً باید از شرایط اخذ شهروندی آلمان مطلع باشید. در ادامه این مطلب شما را با جزئیات و شروط لازم برای دریافت تابعیت این کشور آشنا خواهیم کرد.

  فرق اقامت دائم و شهروندی آلمان چیست؟

  این روزها بین افراد اصطلاحات اقامت و شهروندی کشورها اشتباهاً به یک معنا استفاده می شود. حال سوالی که پیش می آید این است که تفاوت اقامت دائم و شهروندی آلمان چیست؟ به طور کلی افراد از طریق دریافت اقامت یا شهروندی، می توانند در یک کشور زندگی کنند؛ اما معنای اقامت دائم و شهروندی از نظر حقوقی یکسان نیست. اقامت دائم بعد از ۵ سال و شهروندی، بعد از گذشت 8 سال از اقامت قانونی فرد در یک کشور به وی اعطا می شود.

  البته لازم به ذکر است که علاوه بر مدت زمان اقامت، شروط دیگری نیز برای اعطای شهروندی یا اقامت دائم یک کشور وجود دارد. افرادی که موفق به دریافت شهروندی آلمان می شوند، از مزایای بیشتری برخوردار خواهند بود. در واقع کسانی که شهروندی آلمان را دریافت می کنند از حقوق شهروندان این کشور و پاسپورت آن استفاده می کنند.

  به عنوان مثال شهروندان آلمانی می توانند در رای گیری شرکت کرده و به عنوان عضو رسمی اتحادیه اروپا شناخته شوند. فرزندان این افراد نیز از بدو تولد تابعیت آلمانی دریافت می کنند. لازم به ذکر است که مزایای گفته شده برای افرادی که اقامت دائم آلمان را دارند در دسترس نمی باشد.

  روش های اخذ شهروندی و تابعیت آلمان

  متقاضیان اخذ تابعیت آلمان، باید بدانند که چندین روش برای دریافت تابعیت این کشور وجود دارد. این که کدام روش برای شما مناسب است را باید بعد از بررسی شرایط خود تشخیص دهید. اگر احساس می کنید در زمینه انتخاب مناسب ترین روش برای مهاجرت و دریافت شهروندی کشور آلمان، به راهنمایی و کمک نیاز دارید؛ می توانید با مشاورین و وکلای برجسته ما در کافه مهاجرت مشورت کنید.

  مراحل مهاجرت در کافه مهاجرت

  درخواست مشاوره

  برای دریافت مهاجرت باید با شعب ما تماس گرفته یا فرم پر کنید.

  برگزاری جلسه مشاوره

  برای شما جلساتی برگزار خواهد شد و از شما اطلاعلاتی گرفته میشود.

  عقد قرارداد

  مسیرها و توضیحات لازم به شما داده میشود و سپس قرار دادی برای انجام کارها ثبت میشود.

  اخذ اقامت

  درخواست ها ارسال میشود و نتیجه به شما اعلام میگردد

  کارشناسان ما در ابتدا شرایط شما را بررسی کرده و بر اساس آن، بهترین روش را برای مهاجرت و دریافت تابعیت به شما پیشنهاد می دهند. در ادامه این مطلب روش های دریافت شهروندی و تابعیت آلمان را معرفی می کنیم. اصلی ترین روش های مهاجرت و دریافت شهروندی آلمان عبارت اند از:

  • اخذ تابعیت از طریق کار
  • اخذ تابعیت از طریق سرمایه گذاری
  • اخذ شهروندی از طریق ثبت شرکت
  • اخذ شهروندی از طریق تحصیل
  • اخذ شهروندی از طریق ازدواج

  اخذ تابعیت آلمان از طریق کار

  نخستین روش از بین روش های دریافت تابعیت کشور آلمان، گرفتن ویزای کار می باشد. افرادی که قصد پیدا کردن کار و شروع فعالیت های کاری خود در آلمان را دارند، می توانند از دو طریق ویزای کار آلمان دریافت کنند. حالت اول فرد می تواند ویزای جستجوی کار یا جاب سیکر دریافت کرده و برای پیدا کردن کار وارد آلمان شود. این شخص در صورت پیدا کردن کار ویزای خود را به ویزای کاری تغییر می دهد.

  در روش دوم این امکان وجود دارد که فرد یک پیشنهاد شغلی از طرف کارفرمای آلمانی دریافت کرده و با ارائه مدارک خود به سفارت آلمان، ویزای کاری را مستقیماً دریافت کند. افرادی که از طریق ویزای کار وارد کشور آلمان می شوند، چنانچه به مدت ۳ الی ۵ سال در این کشور زندگی و کارکرده و مالیات خود را منظم پرداخت نمایند، این امکان را دارند تا برای دریافت تابعیت و شهروندی آلمان اقدام کنند.

  همچنین لازم به ذکر است که متقاضیان در صورت داشتن بلوکارت و میانگین حقوق کافی، می توانند بعد از سه سال اقامت دائم آلمان را کسب کنند. خوشبختانه از نظر کاری نیز در حال حاضر کشور آلمان شرایط بسیار مناسبی دارد. نرخ بیکاری در آلمان در کمترین حالت خود در سال های اخیر قرار گرفته و نیاز شدیدی به نیروی کار جوان خارجی احساس می شود. لذا یکی از بهترین روش ها برای مهاجرت و دریافت اقامت دائم آلمان، اخذ ویزای کاری می باشد. ما در در کافه مهاجرت صفر تا صد پیدا کردن جاب آفر و اخذ ویزای کاری آلمان را برای شما انجام می دهیم.


  اخذ تابعیت آلمان از طریق سرمایه گذاری

  دومین روش برای دریافت تابعیت کشور آلمان، سرمایه گذاری می باشد که می توان آن را به شیوه های مختلف اجرا کرد. در روش های مختلف سرمایه گذاری متقاضی باید از نظر مالی توانایی کافی را داشته و ایده اقتصادی خوبی را در آلمان پیاده سازی کند. البته به این نکته توجه داشته باشید که کشور آلمان در حال حاضر یکی از کشورهای صنعتی و ثروتمند در جهان است، از این رو نیاز زیادی به سرمایه گذاری خارجی ندارد.

  با این حال مهاجرانی که قصد سرمایه گذاری در آلمان را داشته باشند، می توانند در صورت ارائه یک بیزینس پلن قوی، ویزای سرمایه گذاری این کشور را دریافت کنند. متقاضی با اجرای طرح خود باید به طور منظم بر اساس میزان درآمد هایش، مالیات آلمان را پرداخت نماید. معمولاً بعد از گذشت ۵ سال از اقامت فرد در آلمان و در صورت احراز تمامی شروط لازم، فرد می تواند پاسپورت آلمان را دریافت کند.

  اخذ شهروندی آلمان از طریق ثبت شرکت

  ثبت شرکت یکی از روش های سرمایه گذاری در کشور آلمان است که این روزها طرفداران زیادی هم پیدا کرده است. برای ثبت شرکت در آلمان افراد باید سرمایه کافی و ایده سودآوری داشته باشند. در ادامه نیز لازم است تا مراحل اداری و دولتی ثبت برند و دریافت کد مالیاتی را انجام دهند. در تمامی روش های سرمایه گذاری از جمله ثبت شرکت، متقاضی باید به دولت آلمان اثبات کند که کسب و کار وی برای اقتصاد آلمان سودآور و مثبت می باشد. به طور کلی متقاضیان ثبت شرکت در آلمان، به دست کم ۲۵ هزار یورو سرمایه اولیه نیاز دارند.

  اخذ شهروندی آلمان از طریق تحصیل

  مهاجرت تحصیلی یکی از روش های متداول برای زندگی در یک کشور دیگر و در نهایت اخذ اقامت آن می باشد. نظام آموزشی کشور آلمان کاملا رایگان بوده و حتی مهاجران خارجی هم می توانند با کمترین هزینه ها در دانشگاه های تراز اول آلمان به تحصیل بپردازند. از این رو بسیاری از ایرانیان در سال های اخیر با هدف تحصیل پزشکی در آلمان (لینک داخلی) و سایر رشته ها به این کشور مهاجرت کرده اند.

  تحصیل پزشکی در آلمان

  چرا کافه مهاجرت؟

  دارای وکلای مجرب

  10 سال سابقه درخشان

  9000 پذیرش تحصیلی

  درخواست مشاوره

  متقاضیانی که از طریق تحصیلی وارد کشور آلمان شده اند، این امکان را دارند تا بعد از فراغت از تحصیل به مدت ۱۲ الی ۱۸ ماه به کاریابی بپردازند. خوشبختانه به دلیل وجود شرکت ها و کارخانه های بزرگ دنیا در آلمان و صنعتی بودن این کشور، دانشجویان به راحتی می توانند در آلمان به کاریابی پرداخته و فرصت شغلی مناسب خود را پیدا کنند. در این شرایط متقاضی بعد از گذشت ۳ الی ۵ سال و با پرداخت منظم مالیات، واجد شرایط دریافت اقامت دائم آلمان خواهد بود؛ بنابراین افراد برای این که بتوانند شهروندی و تابعیت آلمان را دریافت کنند در وهله اول باید بعد از پایان تحصیلات خود در این کشور یک شغل مناسب پیدا کنند.

  اخذ شهروندی آلمان از طریق تحصیل

  اخذ شهروندی آلمان از طریق ازدواج

  برای دریافت تابعیت و اخذ شهروندی آلمان از طریق ازدواج، شرایط و مراحل خاصی مورد نیاز است. بر اساس قوانین کشور آلمان فردی که با یکی از اتباع آلمانی ازدواج کند می تواند برای دریافت اقامت آلمان از طریق ازدواج اقدام نماید. این اقامت اولیه اعتبار 1 الی 3 ساله دارد.

  متقاضی بعد از ۳ سال زندگی مداوم در آلمان و با ارائه اسناد و مدارک ازدواج خود باید ثابت کنند که در مدت سه سال با همسر خود زندگی کرده است. در این شرایط فرد می تواند پاسپورت و تابعیت آلمان را به دست بیاورد. بر اساس تجربه، پروسه اثبات اسناد و مدارک ازدواج و بررسی شرایط افراد حدود شش ماه به طول می انجامد. در نهایت چنانچه شخص تمامی مدارک و مستندات خود را به درستی تهیه کرده باشد، می تواند شهروندی کشور آلمان را دریافت کند.

  مشاور و وکیل اخذ شهروندی آلمان در کافه مهاجرت

  همانطور که تا اینجای مطلب نیز گفتیم، روش های متنوعی برای مهاجرت به کشور آلمان و در نهایت اخذ تابعیت آن وجود دارد. یکی از سوالات پرتکراری که اغلب متقاضیان مهاجرت به آلمان می پرسند این است که کدام روش برای مهاجرت و دریافت تابعیت کشور آلمان مناسب تر است؟ پاسخ این سوال، به شرایط شما بستگی دارد لذا توصیه می کنیم برای این که بتوانید برای مهاجرت خود انتخاب هوشمندانه ای داشته باشید، با وکلا و مشاورین برجسته ما در این زمینه مشورت نمایید.

  وکلای اخذ شهروندی کشور آلمان، با سال ها تجربه در زمینه دریافت تابعیت و ویزای آلمان می توانند شرایط شما را به خوبی ارزیابی کرده و متناسب با آن بهترین روش را برای مهاجرت پیشنهاد دهند. همچنین وکلای ما در تمامی مسیر مهاجرت به آلمان و دریافت تابعیت این کشور در کنار شما هستند.

  شرایط اخذ تابعیت و شهروندی آلمان

  تا اینجای مطلب شما را با روش های مختلف دریافت تابعیت آلمان آشنا کردیم؛ اما مهمترین شرایط برای دریافت شهروندی این کشور چیست؟ متقاضیان می توانند از طریق روش هایی مثل اقامت کاری، تحصیلی، سرمایه گذاری و ازدواج برای دریافت تابعیت کشور آلمان درخواست بدهند.

  به طور کلی افراد باید بین ۳ تا ۵ سال در آلمان زندگی کرده و در این مدت مالیات خود را پرداخت کرده باشند. با این حال مهمترین شرایط برای دریافت شهروندی آلمان عبارت است از:

  • نداشتن سابقه کیفری و جرم و جنایت
  • آلمانی
  • پرداخت منظم مالیات

  البته فرآیند صدور تابعیت کشور آلمان به همین جا ختم نمی شود. افرادی که تمامی شرایط لازم برای دریافت شهروندی و اقامت دائم این کشور را داشته باشند، باید در یک آزمون نهایی نیز شرکت کنند. این آزمون شامل ۳۳ سوال است که متقاضی باید دست کم به ۱۷ سوال آن پاسخ صحیح بدهد. البته در این زمینه استثنائاتی هم وجود دارد:

  1. افرادی که دارای بیماری و معلولیت تایید شده هستند

  این دسته از افراد، نیازی به گذراندن آزمون تابعیت آلمانی ندارند.

  قوانین تابعیت دوگانه آلمان

  یکی از موارد بسیار مهم برای تابعیت آلمان، توجه به این نکته است که در آلمان تابعیت دوگانه پذیرفته شده نیست. منظور از تابعیت دوگانه این است که فرد بتواند همزمان تابعیت دو کشور را داشته باشد. در حال حاضر برخی از کشورهای دنیا تابعیت دوگانه را به رسمیت می شناسند و مهاجران می توانند با حفظ تابعیت قبلی خود تابعیت کشور دوم را به دست بیاورند؛ اما همانطور که گفتیم کشور آلمان از این قانون تبعیت نمی کند.

  با این حال در موارد استثنایی مهاجر می تواند از قانون تابعیت دوگانه در آلمان استفاده کرده و با حفظ تابعیت قبلی شهروندی آلمان را نیز به دست بیاورد. مهمترین مواردی که در این زمینه استثنا محسوب می شود عبارت اند از:

  1. متقاضی شهروند یکی از کشورهای اتحادیه اروپا یا سوئیس باشد
  2. متقاضی وابسته به نژاد آلمانی باشد
  3. متقاضی بتواند مقامات سفارت آلمان را برای داشتن دو تابعیت همزمان قانع کند
  4. متقاضی از کشوری باشد که اجازه سلب تابعیت را به او ندهد مثل ایران، لبنان، افغانستان، کوبا، الجزایر، تونس، سوریه و اریتره

  متقاضیان در صورت داشتن یکی از شروط ذکر شده این امکان را دارند تا برای دریافت تابعیت آلمان ضمن حفظ تابعیت قبلی خود اقدام کنند. درخواست این افراد در اداره مهاجرت و سفارت آلمان بررسی شده و در صورت تایید فرد می تواند تابعیت آلمان را دریافت کند.

  قوانین تابعیت دوگانه آلمان

  اعتبار پاسپورت آلمان چقدر است؟

  اعتبار پاسپورت هر کشور اهمیت بسیار زیادی دارد زیرا به مهاجران این امکان را می دهد تا از مزایای فراوانی بهره مند شوند. بنابراین یکی از فاکتورهای پررنگ برای افرادی که قصد مهاجرت دارند، انتخاب کشوری است که پاسپورت قدرتمندتری داشته باشد. بر اساس آخرین آمارها در سال ۲۰۲۲ پاسپورت کشور آلمان، قوی ترین پاسپورت جهان محسوب می شود.

  بعد از آلمان کشورهایی مثل دانمارک و سوئد از نظر اعتبار پاسپورتی قرار گرفته اند. با توجه به این توضیحات اگر به دنبال دریافت یک پاسپورت قدرتمند در سطح جهانی هستید، بدون شک نخستین گزینه پیش روی شما دریافت پاسپورت آلمان می باشد. شما می توانید به کمک این پاسپورت بدون دریافت ویزا به ۱۶۶ کشور جهان رفت و آمد داشته باشید.

  مدارک لازم جهت اخذ تابعیت آلمان

  یکی از موارد مهم برای افرادی که متقاضی مهاجرت و دریافت تابعیت کشور آلمان هستند، تهیه مدارک لازم می باشد. مدارک لازم برای دریافت اقامت دائم کشور آلمان هر ساله از سوی سفارت و اداره ملی مهاجرت به این کشور اعلام می شود. با توجه به این که کدام روش را برای مهاجرت خود به آلمان انتخاب کنید مدارک مورد نیاز نیز متفاوت می باشد. با این حال مهمترین مدارک مورد نیاز برای دریافت تابعیت کشور آلمان عبارت است از:

  • پاسپورت و کارت شناسایی
  • شناسنامه
  • سند و گواهی ازدواج در صورت متاهل بودن
  • تسلط به زبان آلمانی
  • اثبات تمکن مالی
  • مدارک پرداخت مالیات
  • قبولی در آزمون تابعیت کشور آلمان

  آزمون شهروندی آلمان چگونه است؟

  در بخش های قبلی گفتیم که یکی از از مراحل مهم برای دریافت شهروندی و اقامت کشور آلمان موفقیت در آزمون شهروندی می باشد. آزمون شهروندی فرایندی است که با هدف سنجش و ارزیابی میزان آگاهی متقاضی نسبت به مسائل مختلف کشور آلمان از جمله مسائل تاریخی، فرهنگی، مدنی و اقتصادی طراحی شده است.

  این آزمون سطح آشنایی و پیروی فرد از اصول فرهنگی و اجتماعی کشور آلمان را ارزیابی می کند. این آزمون سی و سه سوال دارد که در زمینه فرهنگ، تاریخ، اقتصاد و قوانین مدنی آلمان طرح شده است. متقاضی برای موفقیت در این آزمون باید به بیش از ۱۷ سوال پاسخ صحیح بدهد. چنانچه فرد برای بار اول در آزمون رد شود این امکان را دارد تا دوباره در آن شرکت کرده و شانس خود را مجددا امتحان کند.

  مزایای اخذ شهروندی آلمان چیست؟

  همانطور که گفتیم کشور آلمان یکی از کشورهای صنعتی و پیشرفته در دنیا می باشد. پاسپورت آن نیز قدرتمندترین پاسپورت در تمام دنیا بوده و طبیعتاً دریافت اقامت و شهروندی این کشور مزایای بسیار زیادی را برای دارندگان آن به دنبال خواهد داشت. از جمله مهم ترین مزایای شهروندی کشور آلمان می توانیم به موارد زیر اشاره کنیم:

  • بهره مندی از حق رای در کشور آلمان
  • بهره مندی از آزادی بیان و عقیده در این کشور
  • برخورداری از امکانات بیمه درمانی و بهداشتی
  • امکان شرکت در سیاست آلمان
  • استفاده از اعتبار پاسپورت این کشور
  • رفت و آمد و سفر به تمامی کشورهای اتحادیه اروپا بدون نیاز به ویزا
  • امکان تحصیل رایگان در این کشور برای متقاضی، همسریا فرزندان وی
  • امکان بازنشستگی در آلمان یا سایر کشورهای اتحادیه اروپا و بهره مندی از حقوق بازنشستگی

  سخن آخر

  ما در این نوشتار تلاش کردیم تا شما را با شرایط شهروندی آلمان و جزئیات آن آشنا کنیم. به طور کلی شما می توانید از یکی از روش های موجود به آلمان مهاجرت کرده و در ادامه در صورت داشتن شرایط لازم شهروندی این کشور را نیز دریافت نمایید. اگر قصد دریافت اقامت دائم و شهروندی کشور آلمان را دارید می توانید از خدمات مشاوره ای و مهاجرتی ما در کافه مهاجرت بهره مند شوید.

  مشاوران و کارشناسان با تجربه ما بر اساس به روزترین و جدیدترین قوانین حقوقی و مهاجرتی آلمان در تمامی مراحل مهاجرت به کشور بعد از دریافت اقامت دائم آن در کنار شما هستند. برای بهره مندی از مشاوره مهاجرتی و پرسیدن سوالات خود می توانید با مشاوران و وکلای برجسته ما تماس حاصل فرمایید.

  سوالات متداول

  برای دریافت شهروندی آلمان متقاضی، باید تا ۵ سال در این کشور اقامت داشته و مالیات پرداخت کرده باشد و بتواند آزمون شهروندی را با موفقیت سپری کند.

  سیتیزین آلمان، در واقع همان شهروندی کشور آلمان است. به افرادی که تابعیت آلمان را اخذ کرده باشند سیتیزن گفته می شود.

   برای دریافت اقامت دائم، ابتدا فرد باید از طریق تحصیل، کار، سرمایه گذاری یا ازدواج وارد این کشور شده باشد.

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  مشاوره رایگان مهاجرت:
  07191003515