تحصیل در مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد در ترکیه

تحصیل در مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد در ترکیه

ترکیه که در سال های دور خانه یکی از قدرتمندترین امپراتوری های تاریخ بود، امروز یکی از جذاب ترین مقاصد مهاجرتی برای دانشجویان ایرانی است. این کشور به دلیل موقعیت جالب و بین قاره ای خود دارای ترکیب قومی و فرهنگی منحصر به فردی از نظر غذا، هنر، زبان و تاریخ است و با ارائه کیفیت آموزشی در سطح بالا به همراه هزینه های تحصیلی مقرون به صرفه یکی از مقاصد مهاجرت تحصیلی برای بسیاری از دانشجویان ایرانی در سال های اخیر محسوب می شود. بر این اساس در مقاله پیش رو ما مشاوران موسسه مهاجرتی کافه مهاجرت به ارائه اطلاعات لازم در مورد تحصیل در مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد در ترکیه در سال 2023-2024 می پردازیم. با ما همراه باشید.

 

از ما مشاوره رایگان دریافت کنید!

با ما در ارتباط باشید و سوالات، ابهامات و نگرانی های خود را از طریق راه های ارتباط زیر با ما در میان بگذارید. از طریق شماره تماس زیر میتوانید با مشاورین ما گفتگو کنید.

درخواست فوری مشاوره

  نام و نام خانوادگی


  شماره تماس

  دلایل تحصیل کارشناسی و کارشناسی ارشد در کشور ترکیه

  دانشجویان ایرانی به منظور تحصیل کارشناسی در ترکیه و همچنین تحصیل کارشناسی ارشد در کشور ترکیه دارای دلایل مهمی می باشند. برخی از مهم ترین این دلایل عبارت اند از:

  • دانشجویان ایرانی در ترکیه این فرصت عالی را دارند که در کشوری با غنی ترین و پیچیده ترین تاریخ تحصیل کنند. چه مکانی برای یادگیری و تحصیل بهتر از ترکیه که دارای 2 مورد از عجایب هفتگانه جهان باستان است؛ معبد آرتمیس و مقبره در هالیکارناسوس. اگر دانشجویان به دنبال مکانی برای ادامه تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد یا لیسانس خود هستند، جایی جذاب تر از ترکیه برای تحصیل نخواهند یافت. آن ها می توانند در طول هفته در دانشگاه تحصیل کنند و سپس در آخر هفته به سایت باستان شناسی تروی یا سایت های صخره ای کاپادوکیا بروند!
  • شهریه مقرون به صرفه و مناسب از دیگر دلایل جذابیت ترکیه برای تحصیل دانشجویان ایرانی است. دانشگاه های دولتی ترکیه بسیار مقرون به صرفه هستند. دانشجویان بین المللی در هر سال تحصیلی بین 100 تا 4000 یورو شهریه برای تحصیل کارشناسی ارشد و تحصیل کارشناسی پرداخت می کنند. این هزینه بسیار کمتر از متوسط شهریه در کشورهایی مانند بریتانیا، ایالات متحده، کانادا، استرالیا یا چین است.
  • پایین بودن هزینه های زندگی از اجاره بهای محل اقامت تا غذا و مواد غذایی، حمل و نقل و تفریح و سفر از دیگر دلایل برای تحصیل در ترکیه است. در کشور ترکیه همه این هزینه های زندگی به طرز شگفت انگیزی پایین است. دانشجویان ایرانی که برای تحصیل در این کشور اقامت دارند، می توانند با بودجه ماهانه 400 تا 600 یورو به راحتی زندگی کنند.
  • بورسیه های تحصیلی متعددی در دانشگاه های ترکیه در دسترس دانشجویان بین المللی و از جمله ایرانی ها است. در واقع نه تنها در ترکیه شهریه دانشگاه ها و هزینه های زندگی در سطح پایین و بسیار مناسبی است، بلکه طیف گسترده ای از بورسیه ها برای دانشجویان بین المللی که می خواهند در دانشگاه های ترکیه ثبت نام کنند، در دسترس است.

  vakil-mohajerat-be-turkey

  وکیل مهاجرت به ترکیه

  در واقع وکیل مهاجرت به ترکیه نقش مهمی در فرایند اخذ اقامت شما ایفا می‌کنند و باعث می‌شود تا روند مهاجرت به این کشور تسریع پیدا کند 

  • ترکیه به دلیل موقعیت جغرافیایی خود محل تلاقی فرهنگ اروپایی و آسیایی و به عنوان پلی بین اروپا و آسیا است. این جنبه منحصر به فرد منجر به ایجاد یک محیط چند فرهنگی با سنت ها، غذاها و عادات ترکیبی شده و فضایی مناسب و جذاب را برای اقامت تحصیلی دانشجویان بین المللی فراهم کرده است.
  • دانشجویان بین المللی می توانند در کشور ترکیه تاریخ باستان و بناهای نمادین را کاوش کنند. برای دانشجویانی که علاقه مند به تاریخ و تمدن های قدیمی هستند، زندگی و تحصیل در ترکیه مانند یک رویا خواهد بود. بناها و مکان‌ های باستانی بسیار زیادی وجود دارند که ارزش دیدن را دارند، مکان‌هایی که هاله ‌ای از رمز و راز و انعطاف ‌پذیری برای مقاومت در برابر گذشت زمان در مقابل آن ها دیده می شود. برخی از جاذبه ها و آثار کهن و برتر ترکیه شامل ویرانه های قدرتمند افسس، دره های کاپادوکیه، کاخ توپکاپی، صومعه سوملا، کوه نمرود و تئاتر رومی آسپندوس می باشد.

   

  مراحل مهاجرت در کافه مهاجرت

  درخواست مشاوره

  برای دریافت مهاجرت باید با شعب ما تماس گرفته یا فرم پر کنید.

  برگزاری جلسه مشاوره

  برای شما جلساتی برگزار خواهد شد و از شما اطلاعلاتی گرفته میشود.

  عقد قرارداد

  مسیرها و توضیحات لازم به شما داده میشود و سپس قرار دادی برای انجام کارها ثبت میشود.

  اخذ اقامت

  درخواست ها ارسال میشود و نتیجه به شما اعلام میگردد

   

  روند تحصیل در مقطع کارشناسی در ترکیه

  مدرک لیسانس یا کارشناسی توسط بیشتر دانشگاه ها و کالج های ترکیه به فارغ التحصیلان این دوره تحصیلی اعطا می شود. بیشتر دوره های مقطع کارشناسی از حدود 3 تا 4 سال و برخی از آن ها تا 7 سال طول می کشد.

  دانشجویانی که قصد ادامه تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد را دارند، معمولاً یک تا دو سال را به مطالعه پیشرفته رشته انتخابی خود می گذرانند. این برنامه پس از دریافت مدرک کارشناسی می باشد و شامل رشته های تحصیلی علوم، حقوق، فناوری، مالی، علوم اجتماعی و هنر است. دانشگاه های ترکیه تحصیل در مقطع کارشناسی را به مدت 2 تا 4 سال ارائه می دهند، در حالی که مدت زمان تحصیل در دوره های تحصیلات تکمیلی حداقل 2 سال طول می کشد. در حدود 820 مؤسسه آموزش عالی و از جمله 76 دانشگاه با بیش از 1 میلیون دانشجو در ترکیه وجود دارد. کیفیت آموزشی در مقطع کارشناسی در دانشگاه های ترکیه بسیار بالا است، برخی از آن ها آموزش و امکاناتی را هم تراز با دانشگاه های مشهور بین المللی ارائه می دهند.

  در کدام دانشگاه ها و کالج های ترکیه در مقطع کارشناسی و ارشد تحصیل کنیم؟

  ترکیه دانشگاه های زیادی برای تحصیل در مقطع کارشناسی و ارشد دارد که هر کدام برنامه های آموزش به زبان انگلیسی را برای دانشجویان بین المللی ارائه می دهند. علاوه بر این، بسیاری از این دانشگاه های  از رتبه بالا و شهرت زیادی در میان برترین دانشگاه های جهان برخوردارند. از بهترین دانشگاه ها برای تحصیل کارشناسی و کارشناسی ارشد در ترکیه موارد زیر را می توان نام برد:

  • TED University دانشگاه تد
  • Sabanci University دانشگاه سابانچی
  • Istanbul Okan University دانشگاه اوکان استانبول
  • Bilkent University دانشگاه بیلکنت
  • Istanbul Sehir University دانشگاه استانبول شهیر

   

  تحصیل در مقطع کارشناسی در ترکیه چگونه است؟

  دانشجویان بین المللی در ترکیه از محیط تحصیلی جذابی برخوردارند که توسط اساتید برجسته و دانشجویانی که مشتاق کمک به آن ها برای پیشرفت هستند، ایجاد شده است.

  در کلاس ‌های درس در مقطع کارشناسی از بحث آزاد استقبال می‌ شود و دانشجویان تشویق می‌ شوند تا پروژه‌ های خود را ارائه دهند، در گروه‌ های علمی فعالیت کنند و به سازمان ‌هایی خارج از دوره‌ تحصیلی خود بپیوندند. علاوه بر این، دانشجویان بین المللی در حین تحصیل می‌ توانند در دوره‌ های کارآموزی و کارورزی در برخی از شرکت‌ های بین المللی شرکت کنند تا ضمن کسب تجربه کاری پس از فارغ التحصیلی بهتر و در زمان کوتاه تر شغل مورد نظر خود را پیدا کنند.

  چگونگی اپلای برای مقطع کارشناسی در ترکیه

  هر دانشگاه ترکیه دارای شرایط و الزامات اخذ پذیرش و تحصیل می باشد که همه این موارد را در وب سایت خود قرار داده است و به دانشجویان بین المللی اجازه می دهد برای برنامه های تحصیلی خود درخواست دهند و ثبت نام کنند.

  بنابراین، هنگامی که دانشجوی بین المللی دانشگاه مورد نظر خود را انتخاب کرد، می تواند از طریق ارائه درخواست پذیرش تحصیلی رشته مورد نظر خود را انتخاب کرده و مدارک مورد نیاز را به صورت آنلاین ارسال کند.

  چرا کافه مهاجرت؟

  دارای وکلای مجرب

  10 سال سابقه درخشان

  9000 پذیرش تحصیلی

  درخواست مشاوره

   

   

  5 مرحله اپلای برای تحصیل کارشناسی و ارشد در ترکیه

  دانشجویان بین المللی برای ارائه درخواست پذیرش و اپلای به منظور تحصیل در ترکیه در مقطع کارشناسی ارشد و تحصیل کارشناسی ترکیه باید 5 مرحله زیر را طی کنند:

  ·         یک برنامه تحصیلی و دانشگاه مناسب را انتخاب کنند

  • دانشجو می تواند تحصیلات خود را به زبان های ترکی، انگلیسی یا سایر زبان ها در دانشگاه هایی که تحصیلات با کیفیت بالا در سطح جهانی ارائه می شود، ادامه دهد و برای توسعه حرفه خود در ترکیه کار کند. بر این اساس دانشجویان بین المللی با توجه به معیارهای خود در مورد برنامه و رشته تحصیلی می توانند دانشگاه مناسب را برای ادامه تحصیل انتخاب کنند.

  ·         شرایط دریافت بورسیه ها و کمک هزینه ها را بررسی کنند

  • اگر دانشجویان بین المللی قصد دریافت فول فاند ارشد ترکیه و یا تحصیل رایگان کارشناسی ارشد در کشور ترکیه با دریافت بورسیه ها را دارند، باید از قبل این موارد را بررسی کنند. گزینه های مختلفی برای تحصیل رایگان و کم هزینه در ترکیه وجود دارد، اما فرصت ها و بورسیه های ارائه شده توسط موسسه های اعطا کننده بورس تحصیلی متفاوت است. برای کسب اطلاعات بیشتر دانشجویان می توانند به وب سایت رسمی دانشگاه انتخابی خود مراجعه کنند.

  ·         مدارک و اسناد مورد نیاز برای درخواست پذیرش را آماده کنند

  • پس از انتخاب دانشگاه، تنها کاری که باید دانشجویان انجام دهند این است که مدارک درخواستی مورد نیاز را جمع آوری کنند. این مدارک ممکن است بر اساس دانشگاه و برنامه تحصیلی متفاوت باشد، زیرا دانشگاه ها دارای الزامات و شرایط متفاوتی به منظور پذیرش دانشجویان بین المللی هستند.

  ·         الزامات آزمون های ورودی را بررسی کنند

  • ممکن است برای پذیرش در رشته و برنامه تحصیلی در ترکیه، دانشجویان نیاز به ارائه نتیجه آزمون ورودی دانشگاه، نمره زبان یا آزمون های مهارت داشته باشند. علاوه بر آزمون ‌های معتبر بین ‌المللی، دانشگاه‌ها ممکن است از دانشجویان بخواهد که نمرات آزمون‌ هایی را که در کشور خود شرکت کرده‌ یا نمرات آزمون ‌هایی که توسط دانشگاه انتخابی انجام شده است، ارسال کند.

  ·         برای اخذ ویزای دانشجویی اقدام کنند

  • قبل از ورود به ترکیه برای تحصیل، دانشجویان بین المللی باید ویزای تحصیلی را از نزدیکترین کنسولگری جمهوری ترکیه دریافت کنند. مراحل اخذ ویزای دانشجویی ممکن است زمان بر باشد و بنابراین مهم است که به محض پذیرش در دانشگاه انتخابی، دانشجویان برای اخذ ویزای دانشجویی اقدام کنند.

  کشور آلمان نه تنها دارای دانشگاه ها و کالج های برتر و جهانی بلکه دارای مدارس و دبیرستان های مطرح نیز می باشد. 

  این روزها تب تحصیل در دانشگاه ها و کالج های کشور ترکیه برای متقاضیان ایرانی بسیار داغ است.

  ترکیه که در سال های دور خانه یکی از قدرتمندترین امپراتوری های تاریخ بود، 

  موسسه های آموزش عالی و دانشگاه های ترکیه، تحصیلات عالی را در سطح جهانی در مقاطع کارشناسی

  انتخاب کشور و دانشگاه خوب یکی از مهم ترین فاکتورها برای مهاجرت تحصیلی موفق محسوب می شود.

  تحصیل دکترا در ترکیه می تواند انتخاب مناسبی برای دانشجویان بین المللی و از جمله ایرانی هایی باشد که به دنبال فرصت های تحصیلی منحصر به فرد هستند

   

  مدارک مورد نیاز برای تحصیل کارشناسی در ترکیه

  از جمله الزامات تحصیل در ترکیه کارشناسی ارسال مدارک لازم و دارا بودن شرایط مورد نیاز است. برخی از مهم ترین مدارکی که باید برای تحصیل کارشناسی در ترکیه به همراه درخواست اخذ پذیرش ارسال شود، عبارت است از:

  • اسکن دیپلم مدرک دیپلم دبیرستان
  • کارنامه و سوابق تحصیلی قبلی
  • اسکن پاسپورت و یا شناسنامه
  • CV و رزومه علمی و تحصیلی
  • نمره های آزمون های ورودی
  • گواهی تمکن مالی کافی
  • توصیه نامه از اساتید مقطع تحصیلی قبل
  • نمونه کارها و یا نمونه های نوشتاری

   

  شرایط مورد نیاز برای تحصیل کارشناسی در ترکیه

  راه های زیادی برای اطمینان از واجد شرایط بودن دانشجویان بین المللی و از جمله ایرانی ها برای تحصیل در دانشگاه های ترکیه وجود دارد. برخی از مهم ترین شرایط مورد نیاز برای تحصیل در مقطع کارشناسی دانشگاه های ترکیه عبارت اند از:

  ·         شرکت در دوره های آمادگی

  • این نوع دوره‌ ها به دانشجویان بین المللی فرصت می ‌دهد تا قبل از شروع دوره کارشناسی، در جهت ارتقا دانش خود آموزش بیشتری کسب کنند.

  ·         شرکت در دوره های پیش- دانشگاهی

  • شرکت در یک برنامه پیش-دانشگاهی برای تحصیل در رشته های مدیریت اجرایی MBA، رشته حقوق و یا رشته های علوم پزشکی و همچنین هر دوره دیگری که به دانشجویان فرصت کسب آمادگی بیشتر برای ورود به آن رشته و برنامه تحصیلی خاص را می دهد، برای تحصیل با آمادگی کامل الزامی است.

  ·         ارتقا دانش زبان انگلیسی از طریق شرکت در دوره آمادگی

  • اگر دانشجوی بین المللی قصد تحصیل به زبان انگلیسی در دانشگاه های ترکیه را دارد، باید ثابت کند که مهارت های زبانی وی برای شرکت در کلاس ها و درک سخنرانی ها به اندازه کافی خوب است. شرکت در دوره ها و کورس های زبان انگلیسی قبل از ورود به دانشگاه های ترکیه دانشجویان را برای موفقیت در هر یک از آزمون های زبان انگلیسی مورد نیاز دانشگاه ها آماده می کند.

   

   

  مدرک زبان انگلیسی مورد نیاز برای تحصیل کارشناسی در ترکیه

  دانشجویان بین المللی برای درخواست تحصیل در دانشگاه های انگلیسی زبان ترکیه، باید مدرکی ارائه دهند که تسلط آن ها به زبان انگلیسی را اثبات کند. برای اطلاع از مدرک و نمره زبان انگلیسی مورد نیاز دانشگاه های ترکیه، دانشجویان باید به وب سایت آن دانشگاه مراجعه کنند. به طور کلی برای تحصیل کارشناسی در ترکیه یکی از مدارک زبان انگلیسی زیر مورد نیاز است:

  • مدرک زبان انگلیسی آکادمیک PTE
  • مدرک زبان انگلیسی آیلتس IELTS
  • مدرک زبان انگلیسی تافل TOEFL
  • مدرک زبان انگلیسی C1 Advanced یا C2 Proficiency

   

  آیا برای تحصیل کارشناسی در ترکیه محدودیت سنی وجود دارد؟

  هیچ محدودیت سنی برای تحصیل در مقطع کارشناسی یا لیسانس دانشگاه های ترکیه وجود ندارد. دانشجویان بین المللی و از جمله ایرانی ها باید تا 20 سپتامبر سالی که قصد تحصیل و ثبت نام در دانشگاه های ترکیه را دارند، حداقل 17 سال داشته باشند.

   

  هزینه تحصیل کارشناسی در ترکیه

  دانشجویان ایرانی برای تحصیل در مقطع کارشناسی دانشگاه های ترکیه هزینه های تحصیلی را پرداخت کنند. البته ذکر این نکته الزامی است که تحصیل در مقطع کارشناسی در دانشگاه های دولتی ترکیه و به زبان ترکی برای دانشجویان بین المللی رایگان است. در واقع دانشجویان بین المللی و از جمله ایرانی ها که دارای مدرک زبان ترکی می باشند، می توانند به رایگان در دانشگاه های دولتی ترکیه تحصیل کنند. هزینه های تحصیل در مقطع کارشناسی دانشگاه های ترکیه عبارت است از:

  • هزینه تحصیل کارشناسی به زبان انگلیسی: سالانه از حدود 450 تا 1.500 دلار آمریکا
  • هزینه تحصیل کارشناسی به زبان ترکی: سالانه از حدود 240 تا 750 دلار آمریکا

   

  بهترین رشته های مقطع کارشناسی در دانشگاه های ترکیه در سال 2023-2024

  بهترین رشته های مقطع کارشناسی در ترکیهشهر/ مدت زمان تحصیلدانشگاهتوضیحاتهزینه های تحصیلی در سال 2023-2024
  رشته آموزش فیزیکاستانبول/ 5 سالBogazici Universityدپارتمان آموزش ریاضیات و علوم از دانشگاه بوغازیچی چندین برنامه آموزش را هماهنگ می‌کند، از جمله آموزش علوم، آموزش ریاضی در دبستان، آموزش شیمی و تدریس شیمی، آموزش ریاضی دبیرستان و تدریس ریاضیات و آموزش فیزیک و آموزش فیزیک.سالانه در حدود 1.526 یورو
  رشته آموزش پیش دبستانیاستانبول/ 4 سالYildiz Technical Universityدانشجویانی که برنامه آموزش پیش دبستانی را در دانشگاه فنی یلدیز با موفقیت به پایان برسانند، مدرک لیسانس هنر (B.A.) در برنامه لیسانس در آموزش پیش دبستانی را دریافت می کنند.سالانه در حدود 112 یورو
  رشته آموزش شیمیاستانبول/ 5 سالYildiz Technical Universityدپارتمان آموزش ریاضیات و علوم از دانشگاه بوغازیچی چندین برنامه آموزش معلم را هماهنگ می‌کند، از جمله آموزش علوم، آموزش ریاضی در دبستان، آموزش شیمی و تدریس شیمی، آموزش ریاضی دبیرستان و تدریس ریاضیات و آموزش فیزیک و آموزش فیزیک.سالانه در حدود 1.526 یورو
  رشته آموزش ریاضیاتاستانبول/ 4 سالBogazici Universityدپارتمان آموزش ریاضیات و علوم از دانشگاه بوغازیچی چندین برنامه آموزش معلم را هماهنگ می‌کند، از جمله آموزش علوم، آموزش ریاضی در دبستان، آموزش شیمی و تدریس شیمی، آموزش ریاضی دبیرستان و تدریس ریاضیات، و آموزش فیزیک و آموزش فیزیک.سالانه در حدود 1.526 یورو
  رشته آموزش ریاضیات و علوم ریاضیاستانبول/ 4 سالBogazici Universityبرنامه آموزش ریاضیات از دانشگاه TED یک مدرک لیسانس در گروه آموزش ریاضیات و علوم، دانشکده آموزش است. این برنامه ای است که معلمان ریاضی ابتدایی را برای کلاس پنجم تا هشتم آموزش می دهد.سالانه در حدود 6.387 یورو
  رشته آموزش پیش دبستانیآنکارا/ 4 سالدانشگاه TEDبرنامه کارشناسی در آموزش پیش دبستانی از دانشگاه بوغازیچی با هدف انتقال دانش و توسعه مهارت ها برای افرادی است که در محیط های مختلف با کودکان تا سن 8 سال کار خواهند کرد.سالانه در حدود 1.526 یورو
  رشته آموزش کامپیوتر و فناوری آموزشیاستانبول/ 4 سالBogazici Universityدپارتمان آموزش کامپیوتر و فناوری آموزشی از دانشگاه بوغازیچی یک برنامه چهار ساله ارائه می دهد که منجر به اخذ مدرک لیسانس می شودسالانه در حدود 1.526 یورو
  رشته آموزش زبان های خارجی، انگلیسیاستانبول/ 4 سالYeditepe Universityبرنامه آموزش زبان های خارجی و آموزش زبان انگلیسی از دانشگاه TED با هدف ارائه به نسل بعدی معلمان انگلیسی با بالاترین کیفیت آموزشی است که آن ها را با مهارت های تفکر انتقادی و خلاق و آگاهی جهانی مجهز می کند که می تواند به شیوه های آموزش زبان انگلیسی و سطوح بین المللی کمک کند.سالانه در حدود 6.387 یورو
  رشته آموزش علوماستانبول/4 سالBahçeşehir University (BAU)به دانشجویانی که با موفقیت برنامه آموزش علوم را در دانشگاه فنی یلدیز به پایان برسانند، مدرک لیسانس علوم (B.S.) در برنامه لیسانس در آموزش علوم اعطا می شود.سالانه در حدود 112 یورو
  رشته آموزش رشد کودکاستانبول/4 سالYildiz Technical Universityاز آنجایی که برنامه رشد کودک در دانشگاه آتلیم Atilim University دانش تئوری و عملی را پوشش می‌دهد، ما به دانشجویان خود این فرصت را می‌دهیم که دوره‌ های کارآموزی خود را به صورت رایگان در بیمارستان بین ‌المللی مدیکانا آنکارا و تمام موسسه های مراقبت‌ های بهداشتی تحت وزارت بهداشت یا زندگی سالم مرکز تمرین و تحقیقات دانشگاه آتلیم انجام دهند.سالانه در حدود 8.941 یورو
  کارشناسی هنر در روابط بین المللاستانبول/4 سالAltinbas Universityدپارتمان روابط بین الملل در دانشگاه آلتینباس با هدف آماده سازی موفقیت آمیز دانشجویان برای آینده شغلی آکادمیک و حرفه ای خود از طریق ایجاد یک پیشینه علمی و فکری قوی در این زمینه است و به شدت متعهد به ارائه آموزش های جامع به دانشجویان خود است که آن ها را قادر می سازد رهبران آینده شوند.
  کارشناسی مهندسی کامپیوتراستانبول/ 4 سال

  Istanbul Aydin

  University

  برنامه کارشناسی دپارتمان مهندسی کامپیوتر با هدف آموزش مهندسین از نظر فنی شایسته و آگاه از نظر اجتماعی که به طراحی و پیاده سازی اطلاعات و سیستم های محاسباتی بر اساس نیازهای روزافزون و متنوع اتوماسیون جوامع معاصر می پردازند. این دپارتمان یک برنامه کارشناسی متعادل ارائه می دهد که نرم افزار کامپیوتر، سخت افزار کامپیوتر و شبکه های کامپیوتری با پیشینه قوی در ریاضیات و همچنین دروس فنی/غیر فنی و اجباری/انتخابی غیر دپارتمان را پوشش می دهد.

   

  محل تصویر: وکیل کافه مهاجرت مشاوره رایگان مهاجرت تحصیلی به ترکیه ارائه می دهد.

   

  خدمات موسسه کافه مهاجرت برای تحصیل کارشناسی و ارشد در ترکیه

  دانشجویان ایرانی که قصد تحصیل فوق لیسانس در ترکیه و همچنین در مقطع کارشناسی را دارند، باید از شرایط تحصیل ارشد در ترکیه و قوانین جدید مهاجرت تحصیلی به این کشور آگاه باشند. گرچه بیشتر دانشجویان ایرانی فاقد اطلاعات لازم در مورد شرایط تحصیل در ترکیه در مقطع کارشناسی ارشد و کارشناسی می باشند و بر این اساس نیازمند مشاوران و وکلای آگاه و متخصص به این گونه امور هستند. وکلای موسسه مهاجرتی کافه مهاجرت با آگاهی از همه موارد ذکر شده و اشراف کامل بر روند مهاجرت تحصیلی کمک می کنند تا دانشجویان ایرانی در کوتاه ترین زمان و با کمترین هزینه ویزای تحصیلی ترکیه را دریافت کنند. از جمله خدمات کافه مهاجرت می توان به ارائه اطلاعات لازم در مورد شرایط اخذ بورسیه ارشد ترکیه، شرایط تحصیل کارشناسی ارشد حقوق ددر ترکیه و شرایط تحصیل در ترکیه در مقطع کارشناسی ارشد اشاره کرد.

   

   

  محبوب ترین رشته های علوم پزشکی در مقطع کارشناسی در دانشگاه های ترکیه در سال 2023-2024

  محبوب ترین رشته های مقطع کارشناسی در ترکیهشهر/ مدت زمان تحصیلدانشگاهتوضیحاتنوع دوره تحصیلی/ زبان تحصیل

  کارشناسی داروسازی

  Bachelor of Pharmacy (BPharm)

  استانبول/ 5 سال

  Altinbas

  University

  هدف اصلی برنامه ما تربیت داروسازانی است که مسئولیت خدمات بهداشتی را بر عهده بگیرند، پیشرفت های علمی و فناوری در این زمینه را از نزدیک دنبال کنند و بتوانند به نیازهای بخش سلامت پاسخ دهند و خود را به سرعت با شرایط در حال تغییر وفق دهند.تمام وقت/ انگلیسی

  کارشناسی دندانپزشکی

  Bachelor in Dentistry

  استانبول/ 5 سالIstanbul Aydin Universityماموریت ما توسعه مفهوم پزشک است که شامل آموزش، تحقیق و فعالیت های درمانی بیمار در زمینه دندانپزشکی، مجهز به اطلاعات اولیه پزشکی، پیروی از انواع نوآوری با سطح بالایی از مهارت های کاربردی با تمرکز بر یادگیری مادام العمر است.تمام وقت/ انگلیسی و ترکی

  کارشناسی پرستاری

  Bachelor in Nursing

  استانبول/ 4 سالIstanbul Medipol Universityاین رشته با هدف آموزش به پرستاران می باشد که بتوانند سلامت فرد، خانواده و جامعه را مطابق با ارزش های جهانی، استانداردهای ملی و بین المللی، واقعیت ها و نیازهای کشور حفظ کنند.تمام وقت/ انگلیسی و ترکی

  کارشناسی مدیریت سلامت

  Bachelor in Health Management

  استانبول/ 4 سالIstanbul Medipol Universityهدف ما با کادر علمی واجد شرایط آموزش رهبران آینده در حوزه مراقبت های بهداشتی است که به سطح کافی از اصطلاحات پزشکی دست یافته اند، به سطح کافی در تجارت و مدیریت رسیده اند، مزیت رقابتی در موسسه خود ایجاد می کنند و قادر به پاسخگویی مستمر هستند.تمام وقت/ انگلیسی

  کارشناسی مهندسی زیست پزشکی

  Bachelor in Biomedical Engineering

  استانبول/ 4 سالIstanbul Medipol Universityدانشجویانی که با موفقیت از برنامه لیسانس 4 ساله این دپارتمان فارغ التحصیل می شوند، عنوان مهندسان بیومدیکال یا زیست پزشکی را دارند.تمام وقت/ انگلیسی

  کارشناسی فیزیوتراپی و توانبخشی

  Bachelor in Physiotherapy and Rehabilitation

  استانبول/ 8 ترمBahcesehir Universityهدف برنامه فیزیوتراپی و توانبخشی آموزش متخصصان سلامت است که بتوانند مداخلات فیزیوتراپی و برنامه های توانبخشی مورد نیاز را که پس از تشخیص توسط پزشک ایجاد می شود، برنامه ریزی و اجرا کنند.تمام وقت/ انگلیسی

   

   

  تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در کشور ترکیه در سال 2023- 2024

  تحصیل در ترکیه کارشناسی ارشد با دانشگاه های تاریخی و سنت طولانی تبادل فکری، چیزهای زیادی برای ارائه به دانشجویان بین المللی و ماجراجو دارد. دانشگاه های ترکیه به دلایل کاربردی تر جذاب هستند و هزینه های نسبتاً پایینی برای رشته ها و برنامه های تحصیلات تکمیلی و به ویژه مقطع کارشناسی ارشد دارند. قدمت برخی از دانشگاه های ترکیه به قرن پانزدهم برمی گردد، زمانی که ترکیه مقر امپراتوری عثمانی بود. ترکیه یک مرکز مهم برای تبادل فکری و بورسیه بین المللی است. به عنوان کاندیدای عضویت اتحادیه اروپا، این کشور دارای عضویت کامل در فرآیند بولونیا است و برآوردها حاکی از آن است که سالانه حدود 180.000 دانشجوی بین المللی در این کشور ثبت نام می کنند. دانشجویان بین المللی برای تحصیل کارشناسی ارشد ترکیه با امکانات تحقیقاتی پیشرفته مدرن و آرشیو مطالب تاریخی جذب این کشور می ‌شوند. همچنین آب و هوای مدیترانه ای، معماری زیبا و جغرافیای متنوع، آن را به مقصدی جذاب برای تحصیل در مقطع ارشد در ترکیه تبدیل کرده است و مهم ترین دلیل برای تحصیل فوق لیسانس در ترکیه پایین بودن هزینه های تحصیل و هزینه های زندگی در سراسر ترکیه است.

   

   

  تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در کشور ترکیه در سال 2023-2024 در یک نگاه

  تعداد دانشگاه های ارائه دهنده مقطع کارشناسی ارشد208 دانشگاه
  قدیمی ترین دانشگاهدانشگاه استانبول Istanbul University  از سال 1453
  مدت زمان تحصیلاز یک تا 2 سال
  هزینه تحصیل کارشناسی ارشد در ترکیهاز حدود 120 تا 705 یورو
  سال تحصیلیاز ماه اکتبر تا جولای

   

  روند تحصیل کارشناسی ارشد در کشور ترکیه

  سال تحصیلی در ترکیه شامل دو ترم از ماه اکتبر تا ژانویه و از ماه فوریه تا جولای می باشد.  یک دوره تعطیلات دو هفته ای معمولاً این دو ترم تحصیلی آموزشی را از هم جدا می کند و تعطیلات تابستانی طولانی بین ماه جولای و اکتبر است. بیشتر رشته ها و برنامه های کارشناسی ارشد تمام وقت در دانشگاه های ترکیه در ماه اکتبر شروع می شوند، اما گزینه های دیگری ممکن است برای دانشجویان پاره وقت یا دوره هایی با مجوز ورود به ترم دوم، در دسترس باشد. مدت زمان تحصیل در دوره کارشناسی ارشد دانشگاه های ترکیه (Yüksek Lisans Diplomasi) معمولاً حدود 2 سال است که شامل 120 واحد ECTS می باشد. بیشتر برنامه های مدرک کارشناسی ارشد دانشگاه های ترکیه شامل ارائه یک پایان نامه تحقیقی در نیمه دوم سال دوم است. این پایان نامه معمولاً به عنوان یک امتحان ارائه می شود که به صورت شفاهی به روشی مشابه دفاع از پایان نامه دکترا انجام می شود. زمانی که دانشجویان از پایان نامه خود دفاع کردند، به تخصص خود مطمئن می شوند. در واقع گذراندن یک امتحان شفاهی به عنوان بخشی از مدرک کارشناسی ارشد، یک آمادگی عالی برای کار آکادمیک بیشتر است؛ فرصتی است که بسیاری از دانشجویان قبل از شروع دوره دکترا از آن برخوردار نیستند. برخی از دوره های کارشناسی ارشد در کشور ترکیه شامل ارائه پایان نامه کتبی نمی باشند، در عوض دانشجویان ملزم به تکمیل یک پروژه حرفه ای می باشند.

   

  اعتبار جهانی مدرک کارشناسی ارشد دانشگاه های ترکیه

  بسیاری از دانشگاه های دولتی و خصوصی ترکیه در برنامه های مبادله دانشجویی پان-اروپایی pan-European (سقراط، اراسموس و موارد مشابه) شرکت می کنند. برخی نیز با دانشگاه‌ های غیر اروپایی موافقت‌ نامه ‌هایی دارند. تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد شامل مطالعه تخصصی در زمینه ‌های تحقیقاتی یا حوزه‌ های حرفه ‌ای است. کسب مدرک کارشناسی ارشد نشان دهنده تسلط بالاتر بر دانش و علم روز می باشد. کسب مدرک کارشناسی ارشد در دانشگاه های ترکیه می تواند از یک سال تا 3 یا 4 سال طول بکشد. قبل از اینکه دانشجویان فارغ التحصیل شوند، معمولا باید یک پایان نامه بنویسند و از آن دفاع کنند، مقاله ای طولانی که اوج تحقیقات تخصصی دانشجویان است. پس از تمام شدن تحصیل ارشد فارغ التحصیلان با در دست داشتن این مدرک تحصیلی می توانند در دانشگاه های برتر جهان در کشورهای اروپایی، آمریکا، کانادا، انگلستان و استرالیا به تحصیل در دوره دکترا بپردازند و یا به کار و اشتغال مشغول شوند.

   

  چگونگی اپلای برای مقطع کارشناسی ارشد در کشور ترکیه

  دانشگاه های ترکیه پذیرش خود را انجام می دهند و بنابراین دانشجویان بین المللی باید مستقیماً با دانشگاه های مورد نظر تماس بگیرند تا روند کلی اپلای و درخواست پذیرش آن ها را جویا شوند. از مهم ترین مدارک مورد نیاز برای اپلای تحصیل ارشد در ترکیه، ارائه مدارک تحصیلی مقطع کارشناسی در زمینه موضوعی مرتبط با برنامه ارشد است. اخذ تاییدیه و به رسمیت شناختن این مدرک معمولاً یک فرآیند ساده خواهد بود، به خصوص اگر دانشجو قبلاً در اروپا تحصیل کرده باشد. اگر دانشجو مدارک کارشناسی خود را از دانشگاه های خارج از ترکیه و ایران دریافت کرده باشد، ممکن است لازم باشد دانشجویان از قبل با دانشگاه تماس بگیرند تا دفتر بین المللی دانشگاه آن ها را برای روند معادل سازی و اخذ تاییدیه های علمی لازم راهنمایی کند. سایر مراحل درخواست به صلاحدید دانشگاه ها است، اما غیر معمول نیست که دانشجویان کارشناسی ارشد برای مصاحبه دعوت شوند.

   

  هزینه تحصیل کارشناسی ارشد در ترکیه در سال 2023-2024

  هزینه تحصیل ارشد در ترکیه می تواند بسیار متغیر باشد. به عنوان یک قاعده کلی، دانشجویان بین المللی انتظار دارند که هزینه های تحصیلی برای دوره های انگلیسی و دانشگاه های خصوصی بیشتر از دانشگاه های دولتی باشد. هزینه تحصیل در ترکیه کارشناسی ارشد برای برنامه های زبان انگلیسی در دانشگاه های دولتی و برای دانشجویان بین المللی مناسب است، البته هزینه تحصیل کارشناسی ارشد دانشگاه های ترکیه در دانشگاه های خصوصی می تواند به طور قابل توجهی بالاتر باشد. به طور کلی هزینه تحصیل کارشناسی ارشد در ترکیه برای دانشجویان بین المللی عبارت است از:

  • هزینه تحصیل کارشناسی ارشد به زبان انگلیسی: سالانه از حدود 600 – 900 دلار آمریکا
  • هزینه تحصیل کارشناسی ارشد به زبان ترکی: سالانه از حدود 300 تا 600 دلار آمریکا
  • هزینه تحصیل کارشناسی ارشد به زبان انگلیسی در دانشگاه های دولتی: سالانه از حدود 120 تا 705 یورو

   

  آزمون های ورودی برای تحصیل کارشناسی ارشد ترکیه

  بیشتر دانشجویان بین المللی برای تحصیل در دانشگاه های ترکیه علاوه بر ارائه مدارک مناسب در سطح تحصیلی قبلی، باید در آزمون ورودی نیز شرکت کنند. این موضوع در مورد برنامه های کارشناسی ارشد نیز صدق می کند. از مهم ترین آزمون های ورودی برای تحصیل در ترکیه در مقطع کارشناسی ارشد موارد زیر را می توان نام برد:

  ·         آزمون ALES

  • آزمون ورودی برای دانشجویان تحصیلات تکمیلی و به ویژه در مقطع کارشناسی ارشد آزمون ALES است. دانشجویان برای تحصیل در بسیاری از برنامه های کارشناسی ارشد دانشگاه های ترکیه باید حداقل نمره 50 تا 55 را در این آزمون کسب کنند. البته با نتایج بهتر به طور بالقوه شانس آن ها برای پذیرش در دانشگاه های برتر یا برنده شدن در بورسیه های مبتنی بر شایستگی افزایش می یابد. محتوای ALES برای تأیید این موضوع طراحی شده است که دانشجویان بین المللی دارای مهارت ها و شایستگی های اساسی مورد نیاز برای تکمیل موفقیت آمیز دوره کارشناسی ارشد دانشگاه های ترکیه هستند. مسئولیت آزمون ALES، بر عهده سازمان ÖSYM است.

  ·         آزمون های GMAT و GRE

  • برخی از دانشگاه های ترکیه ممکن است نتیجه آزمون های بین المللی مانند GMAT یا GRE را به جای آزمون ALES بپذیرند. به عنوان یک قاعده، کسب نمره های 450 یا 610 به عنوان نمره قبولی ALES شناخته می شوند.

   

  مدرک زبان مورد نیاز برای تحصیل کارشناسی ارشد کشور ترکیه

  برخی از برنامه های کارشناسی ارشد در دانشگاه های ترکیه به طور کامل یا جزئی به زبان انگلیسی تدریس می شوند و این روند در دانشگاه های جدیدتر که به دنبال جذب دانشجویان بین المللی بیشتر هستند، در حال افزایش است. در دانشگاه هایی که یک برنامه به زبان ترکی تدریس می شود، معمولاً از دانشجویان بین المللی خواسته می شود که در آزمون زبان ترکی به عنوان بخشی از فرآیند پذیرش تحصیلی شرکت کنند. اگر دانشجو برای یک برنامه زبان انگلیسی درخواست دهد و انگلیسی زبان دوم وی محسوب شود، ممکن است نیاز به شرکت در آزمون مهارت زبان انگلیسی داشته باشد. سازمان ÖSYM آزمون های خود را برای این منظور ارائه می دهد، اما دانشگاه های ترکیه ممکن است آزمون های بین المللی مانند تافل یا آیلتس را نیز بپذیرند. بدون در نظر گرفتن شرایط خاص تحصیلی، فراگیری زبان ترکی برای اقامت در یک کشور ترک زبان و تعامل با مردم این کشور الزامی است. کسب مهارت های زبان خارجی یکی از مزایای متعدد تحصیلات تکمیلی در خارج از کشور و راهی عالی برای انعکاس این تجربه در CV یا رزومه علمی تحصیلی دانشجویان بین المللی است.

   

   

  ویزای تحصیلی کارشناسی ارشد کشور ترکیه

  ترکیه کاندیدای عضویت در اتحادیه اروپا است و از آنجایی که هنوز عضویت آن را ندارد، دانشجویان بین المللی باید قبل از ورود به این کشور برای اخذ ویزای تحصیلی اقدام کنند. دانشجویان بین المللی باید این فرآیند را با مراجعه به وب سایت کنسولی جمهوری ترکیه و تکمیل فرم پیش درخواست ویزا آغاز کنند. بررسی، تایید و پذیرش درخواست ویزا می تواند تا 8 هفته طول بکشد و دانشجو باید این را در روند درخواست خود لحاظ کند. علاوه بر این دانشجویان بین المللی باید اطمینان حاصل کنند که برای دوره کارشناسی ارشد خود به اندازه کافی زود اقدام کرده اند تا دانشگاه خود را تأیید کنند و زمان کافی برای صدور ویزای تحصیلی داشته باشند.

   

  اخذ مجوز اقامت تحصیلی ترکیه

  پس از ورود به ترکیه دانشجویان باید ظرف یک ماه برای اخذ اجازه اقامت اقدام کنند. اخذ مجوز اقامت به دانشجویان بین المللی این فرصت را می دهد که بدون نیاز به صدور مجدد ویزای خود وارد کشور و از آن خارج شوند. دانشجویان برای اخذ مجوز اقامت تحصیلی خود باید یک کپی از پاسپورت، ویزا و مدرک ثبت نام در دانشگاه ترکیه را به اداره پلیس محلی ترکیه ارائه دهند. همچنین دانشجویان باید مطمئن شوند که در حین تحصیل در ترکیه تحت پوشش نوعی بیمه درمانی هستند. بدین منظور می توانند یک بیمه نامه خصوصی بگیرند یا در موسسه تامین اجتماعی ترکیه (SGK) ثبت نام کنند.

   

  مدارک لازم برای اخذ ویزای تحصیلی کارشناسی ارشد کشور ترکیه

  دانشجویان بین المللی می ‌توانند در کنسولگری محلی ترکیه وقت رزرو کنند و فرآیند اخذ ویزای دانشجویی را به پایان برسانند که شامل ارائه مدارک زیر می باشد:

  • نامه پذیرش از دانشگاه مورد نظر در ترکیه
  • اثبات تمکن مالی برای تامین هزینه های زندگی و تحصیل در ترکیه
  • ارائه پاسپورت معتبر با تاریخ انقضا حداقل 60 روز پس از پایان ویزای تحصیلی
  • عکس در اندازه پاسپورت

   

  کار پس از فارغ التحصیلی کارشناسی ارشد کشور ترکیه

  مدارک کارشناسی ارشد ترکیه در سطح بین المللی به رسمیت شناخته شده است و فارغ التحصیلان را به خوبی برای تحقیق در سطح دکترا یا اشتغال در زمینه های مرتبط با حوزه موضوعی خود مجهز می کند. سختی نسبی فرآیند پذیرش و ارزیابی ترکیه نیز ممکن است به فارغ التحصیلان کمک کند تا در میان سایر متقاضیان متمایز شوند. هر کاری که آن ها بعد از فارغ التحصیلی تصمیم بگیرند انجام دهند، سطح بالای دانش و مهارت و انعطاف پذیری فارغ التحصیلان را نشان می دهد. علاوه بر اخذ مدرک تحصیلی، تحصیل در مقطع ارشد ترکیه فارغ التحصیلان را با مهارت ها و تجربیات بیشتری مجهز می کند و آن ها را برای ادامه تحصیل در مقطع دکترا و یا کار و اشتغال در ترکیه و یا دیگر کشورهای اروپایی و آمریکا آماده می کند.

   

   

  محبوب ترین رشته های علوم پزشکی در مقطع کارشناسی ارشد در دانشگاه های ترکیه در سال 2023-2024

  محبوب ترین رشته های کارشناسی ارشد علوم پزشکی  در دانشگاه های ترکیهشهردانشگاهتوضیحاتزبان تحصیل

  کارشناسی ارشد مامایی

  Master Programme in Midwifery

   

  استانبولIstanbul Bilim UniversityTC دانشگاه دمیر اوغلو بیلیم توسط بنیاد قلب و عروق ترکیه در مورخ 28 مارس 2006 تأسیس شد. هدف ما استفاده از تمام فرصت هایی است که در اختیار داریم تا دانشجویانی ماهر، اصولگرا و متمدن را پرورش دهیم که در راستای عشق انسانی و تحقیق و توسعه کار می کنند.انگلیسی و ترکی

  کارشناسی ارشد پرستاری

  Master in Nursing

   

  استانبولIstanbul Bilim UniversityTC دانشگاه دمیر اوغلو بیلیم توسط بنیاد قلب و عروق ترکیه در مورخ 28 مارس 2006 تأسیس شد. هدف ما استفاده از تمام فرصت هایی است که در اختیار داریم تا دانشجویانی ماهر، اصولگرا و متمدن را پرورش دهیم که در راستای عشق انسانی و تحقیق و توسعه کار می کنند.انگلیسی و ترکی

  کارشناسی ارشد داروسازی بالینی

  Clinical Pharmacy Master’s program

  Adnan Menderes BulvarıBezmialem Vakif Universityمأموریت برنامه کارشناسی ارشد داروسازی بالینی، پذیرش فلسفه اساسی داروسازی بالینی است که وظایف حرفه ای داروسازی مورد نیاز برای مراقبت دارویی، تمرین و انجام پیشرفت های علمی و به دنبال آن فعالیت حرفه ای داروساز را با روش شناسی مبتنی بر شواهد فعلی اجرا می کند. در چارچوب فعالیت پزشکی، تربیت داروسازان بالینی برای کمک به میراث علمی، دانشگاهی و فرهنگی کشور است.انگلیسی و ترکی

  کارشناسی ارشد دندانپزشکی

  Dentistry

   

  KarsKafkas Universityماموریت ما آموزش دندانپزشکان مجهز و دندانپزشکان متخصص با تحصیلات کارشناسی و کارشناسی ارشد در دانشکده دندانپزشکی دانشگاه کافکاس، کمک به علم با انجام تحقیقات و انجام فعالیت های مفید برای جامعه در زمینه سلامت دهان و دندان است.انگلیسی و ترکی

  کارشناسی ارشد دندانپزشکی

  Dentistry

   

  ŞanlıurfaHarran Üniversitesiبا ارائه آموزش در مقاطع کارشناسی و کارشناسی ارشد با استانداردهای بین المللی در کلیه رشته های دندانپزشکی به حفاظت و بهبود سلامت دهان و دندان جامعه و پاسخگویی به نیازها و انتظارات بیمار می اندیشیم.انگلیسی و ترکی

  کارشناسی ارشد زیست شناسی پزشکی و ژنتیک

  Master Programme in Medical Biology and Genetics

  استانبولIstanbul Bilim Universityهدف ما پرورش افرادی مدرن و در مسیری که علم نشان داده است و به کشور و بشریت خود خدمت کرده اند و کمک به شکل گیری نیروی انسانی سلامت است.انگلیسی و ترکی

  کارشناسی ارشد شیمی تجزیه

  Analytical Chemistry Master’s Program

  Adnan Menderes BulvarıBezmialem Vakif Universityدر برنامه کارشناسی ارشد شیمی تجزیه، تحقیقات بر روی طیف گسترده ای از اندازه گیری های کمی و کیفی مانند دارویی، زیست محیطی، زیست شناسی، شیمی، مواد غذایی و محصولات حمایتی انجام می شود. شناسایی و اندازه‌گیری مواد و ناخالصی ‌های فعال دارو، توسعه روش ‌های اندازه‌ گیری جدید و سریع برای تحقیقات بالینی، توسعه کیت‌ های اندازه‌گیری بیوشیمیایی، پایش دارو، فارماکوکینتیک، تعیین و خواص متابولیت‌ های ثانویه، قابلیت ردیابی اندازه ‌شناسی در اندازه‌گیری ‌های تحلیلی، سیستماتیک توسعه روش ‌های تحلیلی و فرصت های تحقیق کاربردی واجد شرایط انجام می شود.انگلیسی و ترکی

   

   

  بورسیه های کارشناسی و کارشناسی ارشد دانشگاه های ترکیه در سال 2023-2024

  درخواست اخذ بورسیه های تحصیلی برای دانشجویان بین المللی که مایل به تحصیل در مقاطع کارشناسی و کارشناسی ارشد دانشگاه های ترکیه هستند، آزاد و بدون مانع است. دانشگاه های ترکیه برای این دو مقطع تحصیلی علاوه بر بورسیه های شایستگی های تحصیلی، بورسیه های تحقیقاتی، بورسیه های موفقیت و KATİP را نیز در نظر گرفته اند. دانشجویان با برخورداری از بورسیه های تحصیلی امکان تحصیل رایگان کارشناسی ارشد در ترکیه را خواهند داشت. گرچه بورسیه های ارائه شده در مقطع کارشناسی بسیار محدود است و بیشتر شامل دانشجویان بومی ترکیه می شود، اما بورسیه ارشد ترکیه و بورسیه های فول فاند ارشد ترکیه امکان تحصیل با کمترین هزینه را در یک کشور اروپایی آسیایی برای دانشجویان ایرانی فراهم می کند.

   

   

  شرایط اخذ بورسیه های کارشناسی ارشد دانشگاه های ترکیه

  دولت ترکیه بورسیه های تحصیلی مختلفی را برای دانشجویان بین المللی در حال تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد ارائه می دهد. واجد شرایط بودن دانشجویان به کشور مبدأ آن ها بستگی دارد، زیرا دانشجویان کشورهای در حال توسعه در آفریقا و آسیا اغلب بر دانشجویان کشورهای ثروتمند اروپایی یا آمریکای شمالی اولویت دارند. بسیاری از دانشگاه ها نیز به برخی از دانشجویان خود کمک هزینه زندگی یا کمک هزینه تحصیلی اعطا می کنند. واجد شرایط بودن دانشجویان بین المللی برای دریافت این کمک هزینه ها ممکن است بر اساس شایستگی علمی و یا نیاز مالی تعیین شود. کشور ترکیه با شرکت در برنامه های تبادل اراسموس که توسط کمیسیون اروپا اجرا می شود، تاکنون بیش از 5000 دانشجوی بین المللی را جذب کرده است.

   

   

  مدارک مورد نیاز برای اخذ بورسیه های کارشناسی و کارشناسی ارشد کشور ترکیه

  برای درخواست هایی که به صورت آنلاین از طریق سیستم درخواست بورسیه تحصیلی ترکیه (TBBS) انجام می شود، همه دانشجویان باید مدارک زیر را در سیستم آپلود کنند:

  • مدرک شناسایی معتبر، کارت شناسایی یا پاسپورت
  • عکس دانشجو اخیرا و در 1 سال گذشته گرفته شده
  • نتایج آزمون سراسری (در صورت وجود)
  • گواهی دیپلم یا گواهی فارغ التحصیلی موقت
  • رونوشت سوابق تحصیلی
  • نتایج آزمون بین المللی (GRE، GMAT، SAT، و غیره)
  • نتایج آزمون زبان بین المللی مانند TOEFL، DELF
  • یک پروپوزال برای موضوع تحقیق و یک نمونه مکتوب از تحقیقات انجام شده (فقط برای برنامه های دکترا)
  • دانشجویان مقطع کارشناسی که دارای مدارک بین المللی مانند SAT یا GCSE به جای نمرات آزمون ملی هستند، باید حداقل مدارک مورد نیاز برای تکمیل دوره متوسطه را طبق این آزمون های بین المللی ارائه دهند.
  • دانشجویان منتخب برای دریافت بورسیه تحصیلی ترکیه که دارای گواهینامه سطح C1 برای مهارت ترکی نیستند (از جمله کسانی که در برنامه های زبان انگلیسی یا سایر زبان های متوسط قرار می گیرند) باید در دوره یک ساله زبان ترکی شرکت کنند و تا پایان سال تحصیلی گواهی سطح C1 را دریافت کنند.

   

  سخن آخر

  در این مقاله در مورد تحصیل در مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد در ترکیه در سال 2023-2024 اطلاعات جالبی ارائه شد و به این پرسش ها پاسخ داده شد که آیا امکان تحصیل در مقطع ارشد در ترکیه برای دانشجویان ایرانی وجود دارد؟ و آیا هزینه تحصیل ارشد در ترکیه مقرون به صرفه است؟ علاوه بر این در مورد شرایط تحصیل ارشد در ترکیه و تحصیل کارشناسی ارشد حقوق در ترکیه توضیحات لازم ارائه شد. دانشجویان ایرانی برای اخذ ویزای تحصیلی ترکیه می توانند با مشاوران موسسه مهاجرتی کافه مهاجرت مشاوره کنند. مشاوران موسسه ما با ارائه خدمات مشاوره ای رایگان شما را در مسیر تحصیل در دانشگاه های علوم پزشکی، مهندسی و علوم انسانی خارج از کشور تنها نمی گذارند.

  سوالات متداول درمورد تحصیل مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد در ترکیه 2023

  مدرک زبان انگلیسی آکادمیک PTE، مدرک زبان انگلیسی آیلتس IELTS، مدرک زبان انگلیسی تافل TOEFL و مدرک زبان انگلیسی C1 Advanced یا C2 Proficiency می باشند.

  هیچ محدودیت سنی برای تحصیل در مقطع کارشناسی یا لیسانس دانشگاه های ترکیه وجود ندارد.

  هزینه تحصیل کارشناسی ارشد به زبان انگلیسی: سالانه از حدود 600 – 900 دلار آمریکا و هزینه تحصیل کارشناسی ارشد به زبان ترکی: سالانه از حدود 300 تا 600 دلار آمریکا است.

  هزینه تحصیل کارشناسی ارشد به زبان انگلیسی در دانشگاه های دولتی: سالانه از حدود 120 تا 705 یورو  می باشد.

  هزینه تحصیل کارشناسی به زبان انگلیسی: سالانه از حدود 450 تا 1.500 دلار آمریکا و هزینه تحصیل کارشناسی به زبان ترکی: سالانه از حدود 240 تا 750 دلار آمریکا می باشد.

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  مشاوره رایگان مهاجرت:
  07191003515